179 000 €69 m²

Vilppulantie 10, Malmi, Helsinki3h + k + kph + parveke

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
358,80 € / kk
Asuinpinta-ala
69 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Malmi
Kaupunki
Helsinki

Valoisa kolmio Malmin sydämessä – kodikas koti palveluiden äärellä.

Tämä 69-neliöinen kolmio tarjoaa erinomaiset puitteet viihtyisään arkeen. Toisessa kerroksessa sijaitseva koti hurmaa valoisuudellaan, ja sen etelään suuntautuva parveke kutsuu nauttimaan päivänvalosta. Sijainti on mitä parhain: kattavat palvelut löytyvät aivan läheltä ja bussipysäkille sekä Malmin juna-asemalle on kävelymatka. Myös koulut ja päiväkodit ovat mukavasti lähistöllä.

Kodissa on toimiva pohjaratkaisu, joka koostuu kahdesta makuuhuoneesta, avokeittiöstä sekä viihtyisästä olohuoneesta. Asunto on pidetty hyvässä kunnossa, ja sen sisätiloja on uudistettu kattavasti: lattiat on uusittu vuonna 2024, ja keittiö sekä kylpyhuone on päivitetty modernimmiksi vuosina 2016 ja 2017.

Asunto Oy Vaahtera-Salpa on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on vuosien varrella toteutettu lukuisia kunnostustöitä, kuten julkisivuremontti. Asukkaiden käytössä ovat verkkokomerot, pesulaosasto, saunaosasto sekä ulkoiluvälinevarastot. Aktiiviselle asukkaalle alue tarjoaa upeat harrastusmahdollisuudet, sillä lähellä sijaitsevat mm. uimahalli, urheiluhalli, liikuntapuisto.

Tämä koti vapautuu joustavasti. Tule ihastumaan tähän muuttovalmiiseen kokonaisuuteen, jossa yhdistyvät rauhallinen asuminen ja kaupungin parhaat palvelut.

Olisiko tässä uusi kotisi? Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi.

Perustiedot

Sijainti
Vilppulantie 10, 00700 Helsinki
Kaupunginosa
Malmi
Kohdenumero
52244239
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
69 m²
Tontin pinta-ala
7 068 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h + k + kph + parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1kk kaupanteosta tai sop.mukaan
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappi, pakastin, astianpesukone. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: sähköliesi, erillisuuni, liesituuletin suodattimella. Avokeittiö
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihkukaappi, allaskaappi, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä, WC
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Parveke etelä, olohuone etelä, keittiö pohjoinen
Tulevat remontit
2025: Palovaroittimien uusiminen Ilmanvaihdon poistoilmapuhaltimien uusiminen 2026: Salaojien huuhtelu ja kuvaus Porrashuoneiden huoltomaalaus ja akustiikkalevyjen uusinta Patteriventtiilien uusinta ja lämmityksen tasapainotus 2027: Ikkunoiden kunnostus / uusinta Parkkipaikan tasaus ja asfaltointi Pihan ja leikkialueen kunnostus 2028: Kylpyhuoneiden kosteuskartoitukset (Asunnot C 18, E 29, G 46, G 48 2029: Kylpyhuoneiden uusiminen (Asunnot A 7, D 22)
Tehdyt remontit
Keittiö uusittu 2016 Kylpyhuone uusittu 2017 Lattiat uusittu 2024 Keittiön liesi, uuni 2025 Astianpesukone, jääkaappi ja pakastin uusittu 2022. 2025: Kylpyhuoneiden saneeraus 2024: Ilmanvaihdon puhdistus, mittaus ja säätö 2023: IV-poistoilmapuhaltimien uusiminen 2022: Kylpyhuonesaneeraus Terassiparvekkeiden uusiminen Elementtisaumojen uusiminen 2020: Lukituksen uusiminen Jätevesiviemärien korjauksia 2019: Autokatosten ja jätehuoneen kattojen pinnoitus 2018: Kylpyhuoneiden sarjakorjaukset Lämmönsiirtimen vaihto Pihavalaisimien uusinta Vesikaton pinnoitus 2017: Kylpyhuoneiden kosteusmittaukset 2016: Saunan uusiminen 2015: Lukituksen uusiminen Ilmanvaihdon huoltotyöt 2013: Tuloilmakoneiden peruskorjaus 2010: Julkisivuremontti Useita huolto- ja kunnostustöitä 2002–2008: Useita pihan, maalausten ja märkätilojen kunnostustöitä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
posti, kauppakeskus, apteekki, ruokakauppa, päiväkoti, ala-aste, yläaste. uimahalli, urheiluhalli, liikuntapuisto, kuntosali
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Kiinteä laajakaistasaatavuus, Palveluntarjoaja: Telia Yhteystapa: Ethernet Pitääkö käyttäjän tehdä oma sopimus palveluntarjoajan kanssa: Kyllä

Hinta

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
166 555,36 €
Neliöhinta
2 594,20 € / m²
Velkaosuus
12 444,64 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
358,80 € / kk
Pääomavastike
64,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
423,60 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € / hlö / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Ulkoautopaikka sähköpistokkeella: 15 € / kk. Autokatospaikka sähköpistokkeella: 20 € / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vaahtera-Salpa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiöjärjestys ei vastaa 1.7.2010 voimaan astunutta asunto-osakeyhtiölakia. PRH:n tietojen mukaan yhtiön viimeisin yhtiöjärjestys on hyväksytty alkavaksi 17.6.1992
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1987
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
7 068 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta isännöinti Oy, Juha Havinmaa, 0102282000
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Helsingin kaupunki p. 09 310 1691
Liikenneyhteydet
juna-asema, bussipysäkki
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys
Tontin vuokra päättyy
31.12.2045
Tontin vuokra
51516.88 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Ulkoautopaikka, Ulkoautopaikka sähköpistokkeella, Autokatospaikka sähköpistokkeella
Keittiön lattia
vinyylilattia
Keittiön seinä
maalattu seinä, tapettiseinä
Makuuhuoneen lattia
vinyylilattia