170 000 €45,5 m²

Taidemaalarinkatu 16 C, Kuninkaantammi, Helsinki2h+avok+kph+s

Velaton hinta
170 000 €
Hoitovastike
250,25 € / kk
Asuinpinta-ala
45,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kuninkaantammi
Kaupunki
Helsinki

Kodikas saunallinen kaksio, jossa on kaikki kohdallaan!

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja huolella suunniteltuun kaksioon, jossa jokainen neliö on käytetty harkiten. Asunnon sydämen muodostavat olohuone ja avokeittiö, jotka yhdistyvät saumattomasti toisiinsa. Keittiössä on mukavasti säilytys- ja laskutilaa, ja tilat on suunniteltu tukemaan sujuvaa arkea. Olohuoneesta avautuu ranskalainen parveke etelän suuntaan, josta on viehättävät näkymät rauhaisalle aukiolle, jonne ei ole tulossa toista rakennusta.

Vesikiertoinen lattialämmitys tekee sisustamisesta helppoa ja antaa vapauden sijoittaa kalusteet juuri omaan tyyliin sopivasti. Säilytystilaa on reilusti sekä asunnon kaapistoissa että huoneistokohtaisessa varastossa.

Tyylikäs ja käytännöllinen kylpyhuone tarjoaa erinomaiset puitteet arjen mukavuuteen. Siellä on hyvin tilaa pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle, käytännöllinen työtaso pyykkihuoltoa varten sekä laadukkaat kylpyhuonekaapistot, jotka tuovat lisää säilytystilaa ja viimeistelevättilan raikkaan ilmeen. Oman saunan lempeissä löylyissä on puolestaan ihana rentoutua päivän päätteeksi.

Rauhallinen taloyhtiö tarjoaa asukkailleen monipuoliset yhteiset tilat, kuten kuivaushuoneen, pesutuvan sekä suuren kerhohuoneen, joka on arkisin vapaassa käytössä ja viikonloppuisin vuokrattavissa. Auton saa kätevästi pysäköityä lähellä sijaitsevaan pysäköintihalliin kuukausimaksulla.

Sijainti on erinomainen. Alue on luonnonläheinen ja rauhallinen, mutta yhteydet ovat silti loistavat. Kävelymatkan päästä löytyvät Paloheinän monipuoliset ulkoilureitit ja Palettilammen uimaranta. Ihan lähistölle, Kuninkaantammen tulevaan taidekortteliin, on kaavoitettu päivittäistavarakauppa, joka valmistuessaan tuo alueelle lisää palveluja.

Myyntiä hoitaa: Emilia Juvonen Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV emilia.juvonen@neliotliikkuu.fi 0505750438

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Kuninkaantammi
Kohdenumero
80503271
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
45,5 m²
Tontin pinta-ala
4 223 m²
Kokonaispinta-ala
45,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+avok+kph+s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan / 2kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Työtason materiaali: Laminaatti. Varustus: Jääkaappi/pakastin, induktioliesitaso, erillisuuni, liesituuletin, astianpesukone (integroitu), mikroaaltouuni (integroitu), kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ranskalainen parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: Suihku, suihkuseinä, valopeili, allaskaappi, wc-istuin, bidee-suihku, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaapisto, pöytätaso, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kaapistot ja huoneistokohtainen irtainvarasto
Näkymät
Viihtyisät näkymät aukiolle.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan: 2026 Vesikaton tarkastus, huolto ja pesu 2026 Parvekelasitusten (yhtiön osuus) tarkistus ja huolto 2026-2027 Salaojien huuhtelu 2027 Palovaroittimien pattereiden keskitetty vaihto (10v) 2028 Varautuminen 10 v tarkastuksiin 2029 10v tarkastukset 2026-2030 Normaalit korjaus- ja huoltotoimenpiteet
Tehdyt remontit
2022 Latausinfra autohalli
Palvelut
Lidl Kaivoksela n. 1,5 km, S-Market Kaivoksela n. 1,7 km, Kauppakeskus Kaari n. 3,2km,
Kauppakeskus Myyrmanni n. 3,2km
Vain kivenheiton päähän Kuninkaantammen Taidekortteliin kaavoitettu päivittäistavarakauppa.
Palettilammenuimaranta n. 500m. Paloheinän (keskuspuiston) loistavat ulkoilureitit lähietäisyydellä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 50 M, Taloyhtiölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
170 000 €
Myyntihinta
170 000 €
Neliöhinta
3 736,26 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
250,25 € / kk
Tontin vuokravastike
143,33 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
393,58 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 19 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Yhtiössä on huoneistokohtaiset vesimittarit. Vedenkulutuksen tasauslaskutus tehdään puolivuosittain. Mahdollisten ylimääräisten tasauslaskujen osalta mm. osakasmuutosten yhteydessä, tulee osakkaan toimittaa mittarilukemat isännöitsijälle laskutusta varten. Kylmä vesi: 4,45 €/m3 Lämmin vesi: 11,48 €/m3 Tietoliikenneyhteys 1,50 €/kk Kerhohuone: Viikonloppuisin 2€/tunti, muuten ilmainen

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Minna
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu:. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiö on allekirjoittanut yhteisjärjestelysopimuksen Helsingin kaupungin 33. kaupunginosan korttelin 33393 tonttien 2,4,5,6 ja 7 kanssa. Harrastetila on yhteisjärjestelysopimuksen mukaisesti myös tonttien 2, 5, 6 ja 7 asukkaiden käytössä sekä talopesula on rasitesopimuksen mukaisesti yhteiskäytössä Asunto Oy Helsingin Irenen kanssa. Sekä Asunto Oy Helsingin Minna ja Asunto Oy Helsingin Irene ovat kevään 2024 yhtiökokouksissaan päättäneet olla noudattamatta toistaiseksi talopesula sopimusta. Taloyhtiön kiinnitykset: 12 209 233,23 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2019
Huoneistojen lukumäärä
51
Liiketilojen pinta-ala
31,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä