134 000 €58,5 m²

Rukkilantie 2 C, Malminkartano, Helsinki2h, k, kph, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
134 000 €
Hoitovastike
368,90 € / kk
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Malminkartano
Kaupunki
Helsinki

Valoisa ja kaunis koti erinomaisella sijainnilla!

Tervetuloa tutustumaan tähän upeaan, kolmen ilmansuunnan kulma-asuntoon, jossa avara ja toimiva pohjaratkaisu yhdistyy laadukkaaseen remonttiin ja erinomaiseen sijaintiin!

Asunto hurmaa heti ensisilmäyksellä valoisuudellaan ja tilantunnullaan. Vuonna 2021 on toteutettu kattava remontti, jonka yhteydessä keittiö ja kylpyhuone uudistettiin tyylikkäästi. Samalla purettiin keittiön ja olohuoneen välinen seinä, mikä avasi tilan avaraksi ja moderniksi kokonaisuudeksi. Uudet lattiat viimeistelevätraikkaan ilmeen.

Säilytystilaa löytyy reilusti. Hyvänkokoinen vaatehuone sekä käytännölliset eteisen kaapistot pitävät arjen sujuvana. Tilava makuuhuone tarjoaa lisäksi mahdollisuuden lisäsäilytykseen tarpeen mukaan. Lisäksi asunnolle kuuluu erillinen irtainvarasto.

Hyvin hoidettu taloyhtiö tarjoaa huolettomuutta. Kunnossapito ja peruskorjaukset on hoidettu ajallaan. Sijainti on mitä mainioin: lähikauppaan on matkaa noin 700 metriä ja monipuolinen kauppakeskus Myyrmanni palveluineen löytyy vain noin 1,5 kilometrin päästä. Liikenneyhteydet ovat sujuvat niin julkisilla kuin omalla autollakin.

Tervetuloa tutustumaan ja ihastumaan. Ole yhteydessä ja varaa oma esittelyaika!

Myyntiä hoitaa: Emilia Juvonen Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV emilia.juvonen@neliotliikkuu.fi 0505750438

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Rukkilantie 2 C, 00410 Helsinki
Kaupunginosa
Malminkartano
Kohdenumero
80503182
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Tontin pinta-ala
4 894 m²
Kokonaispinta-ala
58,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan / 1 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Työtason materiaali: Kvartsikomposiitti. Varustus: Jääkaappi/pakastin (integroitu), astianpesukone (integroitu), keraaminen liesitaso, erillisuuni, liesituuletin ja kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: Suihku, suihkuovet, peilikaappi, allaskaappi, wc-istuin, pesukoneliitäntä, kuivauspatteri, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kaapistot, vaatehuone ja huoneistokohtainen irtaimistovarasto
Näkymät
Viihtyisät näkymät
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan: 2026 Ikkunoiden kuntokartoitus 2026-27 Ikkunoiden kuntokartoituksen mukaiset jatkotoimenpiteet 2026 Kiinteistön kuntokartoitus 2026 Kiinteistön märkätilakartoitus sis. huoneistot 2026-30 Kunto- ja märkätilaraportin mukaiset jatkotoimenpiteet
Tehdyt remontit
2000 A-saunan kunnostaminen 2001 Elementtisaumat uusittu 2002 Sähköautojen latauspaikkoja 2 kpl, Salaojat tarkastettu, Patteriverkoston joustavat letkuliittimet uusittu, C-saunan kunnostaminen 2003 Porrashuoneet maalattu 2004 Porraskaiteet maalattu, A-portaan katos uusittu 2006 Piha-aitojen maalaus ja kunnostus (tontin reuna-aita ja pihojen väliaidat) 2007 Ilmanvaihtokanavien nuohous, Kaukolämpökeskuksen uusiminen 2008 Pihan asfaltointi ja sokkeleiden korjaus 2011 Ulko-ovien ja yleisten tilojen ulkokuoren lukituksen uusinta, Peltikaton paikkausta ja katon paikkamaalausta 2012 Leikkipaikan uusiminen, Ovikoodilaitteiden asennus 2015 VSS-tilojen toimintakoestus ja tarvikkeiden päivitys 2016 Piha-aidan uusiminen, Asfaltoinnin paikkakorjaukset, Kattoturvatuotteiden uusiminen 2018 Palovaroittimien uusinta (porraskäytävät), Saunojen remontti, Vesikatteen paikkakorjaukset, Salaojien huuhtelu, kuvaus ja korjaus, Akustiikkalevyjen uusinta (porraskäytävät), Julkisivujen puuosien huoltomaalaus 2019 Julkisivun betonielementtien maalaus, Julkisivun elementtisaumojen uusiminen, Taloyhtiön laajakaista ja kaapeli-tv 2020 Ilmastointikanavien nuohous, mittaus ja säätö, märkätilojen kosteuskartoitus, VSS väestönsuojan huolto ja tarvike täydennys 2023 Piha-alueen puurakenteiden maalaus, Pesuhuoneiden kunnostus 6 kpl 2024 Salaojakaivojen ja putkien osittainen korjaus 2025 Palovaroittimien hankinta ja asennus
Palvelut
Alepa Malminkartano n. 700 m, S-Market Konala n. 1,6 km, Kauppakeskus Myyrmanni n. 1,6 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA , 10 mbts, Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
134 000 €
Myyntihinta
130 941,24 €
Neliöhinta
2 290,60 € / m²
Velkaosuus
3 058,76 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
368,90 € / kk
Pääomavastike
59,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
428,40 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Rukkilantie 2
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Asunnon ostajan on syytä tiedostaa, että tässä, kuten kaikissa muissakin kiinteistöissä kiinteistön rakenteet yms. täytyy kunnostaa tai uusia määräajoin. Vaikka yhtiön hallitus tai yhtiökokous ei olisikaan tehnyt päätöksiä korjauksista, tulevat tämänkin kiinteistön osalta korjaukset tehtäväksi keskimäärin RT-kortin nro 18- 10922 (Kiinteistön tekniset käyttöiät ja kunnossapitojaksot) mukaisin ajoituksin laskettuna kiinteistön rakennusvuodesta tai edellisestä peruskorjauksesta. Taloyhtiöllä ei ole tiedossa tässä huoneistossa 1.7.2010 ennen tai jälkeen mahdollisesti tehtyjä osakkaan tai yhtiön kunnossapito- tai muutostöitä, mikäli niitä ei ole tässä isännöitsijäntodistuksessa erikseen mainittu. Taloyhtiön kiinnitykset: 743 282,84 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1989
Huoneistojen lukumäärä
39
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1989
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 20.04.2035