2 500 000 €474 m²

Erottajankatu 1-3, Kaartinkaupunki, Helsinki17h

Velaton hinta
2 500 000 €
Hoitovastike
3 412 € / kk
Asuinpinta-ala
474 m²
Huoneita
17
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
1890
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaartinkaupunki
Kaupunki
Helsinki

Myydään upealla sijainnilla ydinkeskustassa upeassa talossa 474m2 toimistotila, muutosmahdollisuus asunnoiksi ( 2-3kpl) .Linjasaneeraus alkaa syksyllä

Kiinteistö Oy Erottaja N:o1-3, ( Erottajan ja Pieni Roobertinkadun kulma). Uusrenesanssityylinen arvotalo. Rakennettu v.1891.

Ylimmän kerroksen huoneisto n.474m2, myydään asuinkäyttötarkoituksiin muunnettavaksi.Tilat on ollut myyjällä toimistokäytössä.

 Muutosta asunnoiksi selvitetty kaupungin ja yhtiön suunnalta (jo alustavaa vihreää valoa)

Arkkitehti on tutkinut kahden tai kolmen asunnon toteuttamista tähän toimistotilaan.

Muutos asunnoiksi vaatii kuitenkin poikkeamispäätöksen, joka on kaupan tekemisen edellytys.

Kehittäminen/asuntojen toteuttaminen ja myyminen ei ole myyjän ydintekemistä ja myyjä pyrkii nyt löytämään kohteelle ostajan, joka ostaa kohteen jo tässä vaiheessa.

Lopullinen kauppa toteutuu siinä vaiheessa, kun poikkeamispäätös on hyväksytty ja asia on yhtiön kanssa sovittuna.

 Kiinteistöyhtiöön on nyt alkamassa linjasaneeraus. Urakan alustava arvioitu aloitus syksy 2026 / loppuvuosi 2026

Urakka sisältää käyttövesi- ja viemäriurakan, osin pihakantta sekä kaukokylmään liittymisen. Kattoremontti/sen aloitus on vielä kysymysmerkkinä. Alustavat kustannusarviot em. urakalle on n. 5 milj euroa josta tämän huoneiston osuus on n. 900.000 euroa (tarkentuvat yhtiökokouksen jälkeen 12.5.2026). Julkisivusaneeraus on tehty v.2019-2020.

 Huoneiston 474m2  hoitovastike on 3.412 €/kk  eli  7,2€/m2/kk

Lisätietoja Saarikivi 0401703585 anssi.saarikivi@gemproperty.fi

Perustiedot

Sijainti
Erottajankatu 1-3, 00130 Helsinki
Kaupunginosa
Kaartinkaupunki
Kohdenumero
24460017
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
474 m²
Kokonaispinta-ala
474 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksessä lukee 17 huonetta, todellisuus on eri.
Huoneiston kokoonpano
17h
Huoneita
17
Lisätietoa vapautumisesta
linjasaneeraus alkaa syksyllä/loppuvuodesta 2026
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
2 500 000 €
Myyntihinta
2 083 000 €
Neliöhinta
5 274,26 € / m²
Velkaosuus
417 000 €

Vastikkeet

Hoitovastike
3 412 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1890
Liikehuoneistojen lukumäärä
20
Liikehuoneistojen pinta-ala
2 766 m²
Kerroksia
6
Energialuokka
E2018
Lisätietoja lämmityksestä
Vesikeskuslämmitys
Tontin omistus
Oma