135 900 €56 m²

Saariselänkuja 2, Mellunkylä, Helsinki3h + avok + p

Velaton hinta
135 900 €
Hoitovastike
308 € / kk
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mellunkylä
Kaupunki
Helsinki

Remontoitu valoisa kolmio myydään vuokrattuna

Myydään vuokrattuna – Maalämpöyhtiö ja huippusijainti! Etsitkö kohdetta, johon ei tarvitse tehdä remonttia. Tämä Mellunmäen sydämessä sijaitseva kolmio tarjoaa upeat puitteet ja rauhallista asumista erinomaisten kulkuyhteyksien äärellä. Tämä neljännen kerroksen koti on valoisa ja pohjaratkaisu on toimiva. Kodin kruunaa länteen suuntautuva parveke, josta avautuvat rauhoittavat, avarat metsänäkymät. Taloyhtiö ja asumismukavuus Asunto Oy Saariseläntie 4 on vakavarainen yhtiö, joka on siirtynyt ekologiseen ja kustannustehokkaaseen maalämpöön. Asukkaiden käytössä on poikkeuksellisen hyvät yhteiset tilat: Vastaremontoitu saunaosasto, jonka yhteydessä on uima-allas Toimiva pesutupa ja askarteluhuone Hissillinen talo ja sujuva arki Autopaikat saatavilla jonotuksen mukaan Sijainti ja palvelut Mellunmäki on tunnettu loistavista ulkoilumaastoistaan ja sujuvasta arjesta. Kaikki tarvittava on kävelymatkan päässä: Kulkuyhteydet: Metroasema ja bussipysäkit lähellä – olet Helsingin keskustassa hetkessä. Omalla autolla liityt pääväylille sujuvasti. Palvelut: Lähikauppa Alepa, Mellunmäen ostoskeskus sekä hyvät koulut ja päiväkodit sijaitsevat aivan lähistöllä. Tässä on tilaisuutesi hankkia koti, jossa hinta ja potentiaali kohtaavat. Tervetuloa suunnittelemaan ja ihastumaan! Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Perustiedot

Kaupunginosa
Mellunkylä
Kohdenumero
24459499
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneiston kokoonpano
3h + avok + p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Pintaremontoitu ja kylpyhuone uusittu.
Lisätietoa vapautumisesta
Huoneisto on vuokrattu ja myydään vuokrattuna
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Paljon kaappitilaa, Paljon työskentelytilaa, Suuri tiskipöytä, Astianpesukone, Keraaminen liesi, Liesisaareke, Liesi tai uuni erikseen, Jää-pakastinkaappi, Puutasot, Liesituuletin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Iso parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Pesukonevalmius, Peilikaappi, Allaskaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Lattialämmitys
Kylpyhuoneen remontit
Uusittu 4/2026
Tehdyt remontit
2025 alapaikoitusalueen asfalttipintojen uusiminen ja etupihan kivetyksen suoristus. 2025 huoneistokohtaisten palovaroittimien asennus. 2025 asuinhuoneistojen korvausilmaventtiilien suodattimien vaihtotyö. 2024 parvekkeiden peruskorjaus 2024 julkisivujen paikkakorjaus ja ylimaalaus. 2023 siirtyminen kaukolämmöstä maalämpöön. 2023 asuinhuoneistojen märkätilojen lattiakaivojen tiivistystyöt. 2019 taloyhtiösaunojen löylyhuoneiden saneeraus. 2018 salaojajärjestelmän uusiminen. 2018 ilmanvaihtolaitteiston puhdistus- ja säätötyöt. 2017 pohjaviemäreiden saneeraus (sukitus). 2016 julkisivujen elementtisaumojen uusiminen. 2013 asuinkerrostalojen vesikatteiden uusinta. 2011 lukitusjärjestelmän uusiminen.
Keittiön remontit
Uusittu 4/2026
Muut remontit
Pinnat maalattu/parketti hiottu 4/2026
Asumistyyppi
Omistus
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
Kiinteistötunnus
091-47-231-1
TV-palvelut
Kaapeli-TV (kuitu)
Tietoliikennepalvelut
ADSL

Hinta

Velaton hinta
135 900 €
Myyntihinta
131 946,61 €
Neliöhinta
2 426,79 € / m²
Velkaosuus
3 953,39 €
Taloyhtiön tilat ja tuotot
yksiö 34,5m2

Vastikkeet

Hoitovastike
308 € / kk
Pääomavastike
30,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
338,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
per henkilö.
Sähkömaksu
oma sopimus sähköyhtiön kanssa
Muut kustannukset
Autopaikka (kylmä) 6 e/kk, autopaikka (lämmin) 17 e/kk, autotallipaikkavuokra 75 e/kk.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Saariseläntie 4
Lisätietoa taloyhtiöstä
Urheiluvälinevarasto, jäähdytetty kellari, mankeli, pesutupa, askarteluhuone ja uima-allas
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
75
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Muut tilat
autopaikat 46kpl ja autotallit 8 kpl
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
5
Energialuokka
E2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
10m
Kiinteistönhoito
Kotikatu Oy, Mellunmäki, Linnanpajankatu 7, 00950 Helsinki, 020 749 5100.
Isännöinti
Rauli Nurmi, Retta Isännöinti Oy rauli.nurmi@retta.fi Puh. 020 228 2000 Valimotie 9 - 11, 00380 Helsinki
Rakennuksen lisätiedot
2026 - 2028 yhtiön tyhjän tontin rakennusoikeuden selvitystyöt. 2026 - 2028 hissien kuntotutkimus. 2026 lämmitysjärjestelmän huuhtelu- ja säätötyöt (tarvittaessa).