208 000 €35,5 m²

Karjalankatu 16, Alppila, Helsinki1h, k, kph

Velaton hinta
208 000 €
Hoitovastike
195,25 € / kk
Asuinpinta-ala
35,5 m²
Huoneita
0
Kerros
2 / 3
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Alppila
Kaupunki
Helsinki

Persoonallinen koti Alppilassa Karjalankadulla

Tämä ihanassa pienessä ja hyvin hoidetussa taloyhtiössä oleva kiva koti sijaitsee Karjalankadun rauhallisessa ytimessä. Sijainti lähellä Konepajaa ja Triplaa tarjoaa erinomaiset puitteet nauttia pääkaupungin tarjoamasta elävästä kaupunkikulttuurista ja monipuolisista palveluista.

Läpitalon huoneistossa on iso valoista huone jossa toimiva kakluuni ja erillinen tilava keittiö. Asunto tarjoaa kodikkaan tukikohdan helsinkiläiseen elämäntyyliin. Taloyhtiöllä on oma pieni sisäpiha missä istuskeluryhmä ja mahdollista nauttia grilliherkuista kesäpäivinä.

Asunnon velaton hinta on 208 000 euroa. Kyseessä on huoneistotyyppinen asunto kerrostalossa, joka tarjoaa huoletonta asumista viihtyisässä ympäristössä. Tämä koti on erinomainen valinta niin ensiasunnon ostajalle kuin sijoittajallekin.

Tule kokemaan tämän asunnon tunnelma ja sijainnin mukavuus paikan päälle.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi jo tänään!

Perustiedot

Sijainti
Karjalankatu 16, 00510 Helsinki
Kaupunginosa
Alppila
Kohdenumero
47353508
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
35,5 m²
Kokonaispinta-ala
35,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen. yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h, k, kph
Huoneita
0
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: keraaminen liesi, liesituuletin hormilla. keittiö on tilava, isolla sisäpihalle olevalla ikkunalla.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero. kellarikomero talon alakerrassa, kylmäsäilytystilaa vastapäisen autotallirakennuksen yläosassa ja pyörävarasto autotalli rakennuksessa.
Näkymät
olohuoneen ikkuna on kaakkoon ja keittiön luoteeseen.
Tulevat remontit
- 2026 kylpyhuoneiden kuntokartoitus - korvausilman seuraaminen ja parannus tarvittaessa - julkisivun paikkakorjaukset sekä ikkunoiden huoltomaalaus, samassa yhteydessä lisärakennuksen puuosien huoltomaalaus - selvitetään taloyhtiön energiatehokkuuden parantamisen mahdollisuudet - viemäreiden kunnon 20-vuotistarkastus
Tehdyt remontit
WC tehty v. keittiön kaapistojen ovet ja laatikoiden etulevyt, pintatasot ja allas sekä vaihdettu v.2023. - 2024 vedonparantajan asennus kellariin vievään hormiin - 2023 - 2024 huoneistojen A1-A4 ja B6-B10 ovien uusiminen - 2023 lukituksen uusiminen - 2021 kuntoarvio - 2021 kylpyhuoneiden kuntokartoitus - 2020 katon maalaus, syöksytorvien uusiminen, ullakkoasuntojen kadunpuolen ikkunoiden huoltomaalaus - 2019 lv-hormien nuohous - 2018 hormikartoitus - 2017 jäteastiat uusittu (Hannoa) - 2016 asennettiin syöksyputkien saattolämmitys - 2016 peltikaton uusimisremontti sekä yläpohjan lisäeristys - 2013 asennettiin ulko-ovet ja tuuletusparvekkeiden ovet - 2011 pihan puoleisen ja porttikongin korjausrappaus, asennettiin ilmanvaihtoventtiilit katolle - 2009 takkahormien pinnoitus ja nuohous, tulisiojen korjaus - 2007 katon pinnoitus - 2006 HTV kaapeliverkkoon liittyminen - 2005 putki- ja sähkösaneeraus - 2005 julkisivun paikkakorjaus - 1999 piharakennuksen katon uusinta - 1998 pesutupa saneerattu - 1995 julkisivukunnostus - 1993 porraskäytävän kunnostus, puhelinverkko, TV-antenniverkko - 1983 ikkunat
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: Konepaja 250m, Pasilan Tripla n. 1km
Koulu: Alppilan yläaste ja lukio
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Pitääkö käyttäjän tehdä oma sopimus palveluntarjoajan kanssa: Kyllä

Hinta

Velaton hinta
208 000 €
Myyntihinta
199 711,51 €
Neliöhinta
5 859,15 € / m²
Velkaosuus
8 288,49 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
195,25 € / kk
Pääomavastike
69,23 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
264,48 € / kk

Muut maksut

Lämmityskustannukset
800 € / vuosi
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 14 € / hlö / kk
Muut kustannukset
-. Lämmitys, keskimääräinen kulutus (muu kuin sähkö): -. Sähkön kokonaiskulutus: 4000 kWh / viimeiset 12 kuukautta

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Osakeyhtiö Karjalankatu 16
Lisätietoa taloyhtiöstä
Onko yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen?: Ei
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kerroksia
3
Energialuokka
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Isännöinti
Veli-Matti.Rautiainen@furio.fi puh.050-380 9846
Liikenneyhteydet
hyvät bussi ja raitiovaunuyhteydet sekä Pasilan juna-asema vain 1km
Lisätietoja lämmityksestä
Lattialämmitys: -. Lämmitys, keskimääräinen kulutus (muu kuin sähkö): -. Sähkön kokonaiskulutus: 4000 kWh / viimeiset 12 kuukautta