199 000 €50 m²

Ida Aalbergin tie 9, Haaga, Helsinki2h + k + kph + ransk.parv.

Velaton hinta
199 000 €
Hoitovastike
318,50 € / kk
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1960
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Haaga
Kaupunki
Helsinki

TÄYSIN REMONTOITU PÄÄTYKAKSIO OMALLA TONTILLA-PUTKIREMONTTI TEHTY 2018!

Valoisa ja upeasti uudistettu päätykaksio odottaa uusia asukkaitaan viihtyisässä Pohjois-Haagassa! Tämä läpitalon huoneisto tarjoaa ainutlaatuista tilan tuntua ja runsaasti luonnonvaloa, sillä ikkunat avautuvat kolmeen eri ilmansuuntaan, luoden kodikkaan ja avaran tunnelman.

Asunto on juuri kauttaaltaan uudistettu, joten pääset muuttamaan suoraan valmiiseen kotiin ilman remonttihuolia. Seinät ja katot on maalattu raikkaiksi, lattiat uusittu tyylikkäällä vinyylillä ja kaapistot uusittu vastaamaan nykypäivän säilytystarpeita. Moderni HTH-keittiö on uusittu kokonaisuudessaan laadukkaine kaapistoineen ja integroitune kodinkoneineen. Asunnossa on kauttaaltaan lattialämmitys, joten tilaa vieviä pattereita ei ole.

Lisäksi taloyhtiö on hyvin hoidettu – putkiremontti on tehty vuonna 2018 ja asunto sijaitsee omalla tontilla.

Sijainti on erinomainen: bussiyhteydet kulkevat aivan vierestä, 24h Alepa on vain noin 100 metrin päässä ja kauppakeskus Kaari palveluineen on kävelyetäisyydellä.

Tämä koti tarjoaa huoletonta ja helppoa asumista pitkäksi aikaa. Toimi nopeasti – tällaiset muuttovalmiit ja tyylikkäät kodit ovat harvinaista herkkua!

Ole nopea ja varaa heti oma esittelyaikasi tai kysy lisätietoja!

Marko Luukkanen Myyntijohtaja Neliöt Välittää LKV Puh. 0440 620 046 marko.luukkanen@neliotvalittaa.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Haaga
Kohdenumero
24457103
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
50 m²
Tontin pinta-ala
1 672 m²
Huoneiston kokoonpano
2h + k + kph + ransk.parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto remontoitu 04/2026
Lisätietoa vapautumisesta
Huoneisto on heti vapaa eikä siinä ole asuttu remontin jälkeen
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Induktioliesi, Liesituuletin, Jääkaappi/pakastin (integroitu), astianpesukone (integroitu), mikro,(integroitu), Laminaattitasot
Parvekkeen lisätiedot
Ranskalainen parveke länteen sisäpihalle päin
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Peilikaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Allaskaappi, Rättipatteri, Lattialämmitys, Pesukonevalmius
Säilytystilat
Vaatekaapistot uusittu eteiseen ja makuuhuoneeseen, Irtaimistovarasto
Ominaisuudet
Leveät ikkunalaudat, Paljon ikkunoita
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita länteen, Ikkunoita itään, Ikkunoita pohjoiseen, Parveke ilta-aurinkoon
Kylpyhuoneen remontit
Kylpyhuone on kunnostettu linjasaneerauksen yhteydessä v. 2018
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys v. 2025-2029 2025 Katon kuntotutkimus/paikkamaalaus 2026 Kiinteistön kuntoarvio, Yhtiöjärjestyksen ajantasaistaminen 2027 Roskakatoksen uusiminen, Uuden vesi- ja viemäriliittymän suunnittelun kilpailutus, suunnittelu, urakan kilpailutus 2028 Lukkojen päivitys, Uuden vesi- ja viemäriliittymän toteutus
Tehdyt remontit
Yhtiössä suoritetut huomattavat korjaukset tai perusparannukset: 2019 Ostettiin tonttiosuus taloyhtiön omistukseen HOK Elannolta, Tontin rajalle rakennettiin aita, Yksiöt myytiin ja korotettiin osakepääomaa 2018 LVIS-Saneeraus, Sauna muutettiin pesutuvaksi LVIS-saneerauksen yhteydessä, Talouskellarikomerot poistettiin ja taloyhtiön omistamasta kaksiosta saneerattiin kaksi yksiötä 2012 Julkisivu- ja kattoremontti 1 / 2 26.03.2025, Puhallusvilla yläpohjaan 2008 Ulko-ovet 2001 Räystäskourut 2000 Katon maalaus 1994 Lattialämmityksen venttiilit 1993 Kaukolämpölaitteet 1992 Ikkunoiden vaihto 2 /
Keittiön remontit
Keittiö on uusittu 04/2026 ( HTH keittiökalusteet ja integroidut koneet)
Muut remontit
Uudet vinyylilankkulattiat, uudet vaatekaapistot eteisessä ja makuuhuoneessa, seinät ja katot maalattu
Asumistyyppi
Omistus
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
199 000 €
Myyntihinta
136 147,04 €
Neliöhinta
3 980 € / m²
Velkaosuus
62 852,96 €

Vastikkeet

Hoitovastike
318,50 € / kk
Pääomavastike
632,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
950,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Oma vesimittari. Vesimaksu tasataan vastaamaan todellista kulutusta. Vesi laskutetaan kolme kertaa vuodessa kulutuslukemien perusteella.
Muut kustannukset
Autotalli 65,00 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Liikeasunnot
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1960
Huoneistojen lukumäärä
22
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
Betoni, Tiili
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018
Ilmanvaihto
Painovoimainen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
Taloyhtiölaajakaista DNA 10/2 M perusnopeus
Tontin koko
1 672 m²
Kiinteistönhoito
Kiinteistöhuolto Juntunen Oy
Isännöinti
REIM Pääkaupunkiseutu Oy / Isännöitsijä Eliisa Häkli Puh. 010 543 7200, eliisa.hakli@reim.fi
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Vesikeskuslämmitys, Huoneistossa lattialämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Autotalleja 4 kpl
Yhteiset tilat
Pesutupa, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, irtaimistovarastot
Pintamateriaalit
Uudet vinyylilankkulattiat