Hiljainen myynti - huomisen kohteet jo tänään!

Tulossa myyntiin -merkinnällä olevat asuntoilmoitukset ovat hiljaisessa myynnissä olevia asuntoja. Seuraamalla näitä asuntoja saat tietää aina ensimmäisten joukossa, mitkä asunnot ovat tulossa myyntiin. Ota yhteys ilmoittajaan ja kerro kiinnostuksestasi asuntoa kohtaan.

TULOSSA MYYNTIIN

250 000 €42 m²

Kongontie 20, Toukola, Helsinki2h

Velaton hinta
250 000 €
Hoitovastike
182,36 € / kk
Asuinpinta-ala
42 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1921
Rakennuksen tyyppi
Puutalo-osake
Kaupunginosa
Toukola
Kaupunki
Helsinki

42 m2 viehättävä puutalokoti (kaksio) hyvästä yhtiöstä Toukolasta

Onnea ja estetiikkaa etsimässä?

🏡 Tulossa myyntiin – täysin remontoitu kaksio Toukolassa vanhasta hirsitalosta

Alkukesän aikana tulossa myyntiin täysin remontoitu kaksio (42 m²) Helsingin Toukolasta, Kongontieltä.

Asunto sijaitsee vuonna 1921 rakennetun puutalon 2. kerroksessa, tarjoten ainutlaatuisen yhdistelmän vanhan talon tunnelmaa ja modernia asumista.

✨ Täysin uudistettu pohjaratkaisu

Asunnon pohjaratkaisu uudistetaan remontissa:

* avokeittiö + olohuone yhdistetty yhtenäiseksi tilaksi * vanhan keittokomeron tilalle rakennetaan uusi kylpyhuone

👉 Lopputuloksena huomattavasti toimivampi ja nykyaikaisempi kokonaisuus

🔥 Ei perusremontti – vaan harkittu kokonaisuus

Asunto on parhaillaan remontissa, ja siitä tehdään huolella viimeistelty kokonaisuus ilman kompromisseja, lattiamateriaaliksi on valittu laadukas Kärhsin parketti sekä muutenkin materiaalit pyritään valitsemaan rakkaudella. Kyseessä ei ole “valkoinen ja kliininen” remontti, vaan toteutus, jossa on tunnelmaa, materiaaleja ja persoonallisia ratkaisuja.

Huoneistossa:

* valoisa olohuone * rauhallinen makuuhuone pihan puolella * moderni avokeittiö * täysin uusittu kylpyhuone * eristeet vaihdettu hengittäviin luonnonmukaisiin Hunton-eristeisiin

🔨 Remontti kesken – ennakkonäytöt mahdollisia

👉 Kohteeseen pääsee tutustumaan jo remontin aikana 👉 Pohjaratkaisu ja viimeistely tarkentuvat vielä – mahdollisuus vaikuttaa

Huom. Pohjapiirros on suuntaa-antava ja elää vielä hieman remontin edetessä.

🏡 Valmis koti syksyksi

Asunto valmistuu muuttovalmiiksi syksyllä 2026 – pääset suoraan valmiiseen kotiin ilman remonttihuolia.

🌿 Omakotitalomainen fiilis kaupungissa

Tämä koti sopii sinulle, jos arvostat:

* rauhallista ja persoonallista aluetta * pientalomaista asumista * valmista ja huoletonta kokonaisuutta * pientä pihaa oleskeluun

📍 Sijainti – Toukola / Arabia

* vehreä ja arvostettu alue * palvelut ja kahvilat lähellä * Vanhankaupunginkoski ja rantareitit kävelyetäisyydellä * hyvät kulkuyhteydet keskustaan

ℹ️ Taloyhtiö & perustiedot

* Hoitovastike: n. 182 €/kk * Vesimaksu: 15 €/kk * Sähkölämmitys * Taloyhtiössä sauna (erillismaksu per kerta) ja asuntokohtainen lämmin kellarikomero * Ei hissiä * Tontti vuokralla (Helsingin kaupunki) * Tulevia huoltoja: mm. ulkomaalaus ja talo viemärin korjaustarve

🎯 Kenelle tämä on?

Sinulle, joka haluat: 👉 modernin pohjaratkaisun vanhaan taloon 👉 valmiiksi remontoidun kodin 👉 tunnelmaa ilman kompromisseja

📅 Ota yhteyttä ja tule katsomaan jo remontin aikana.

Perustiedot

Sijainti
Kongontie 20, 00560 Helsinki
Kaupunginosa
Toukola
Kohdenumero
24456801
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
42 m²
Kokonaispinta-ala
42 m²
Huoneiston kokoonpano
2h
Huoneita
2

Velaton hinta
250 000 €
Myyntihinta
250 000 €
Neliöhinta
5 952,38 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
182,36 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Puutalo-osake
Rakennusvuosi
1921
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
2
Lisätietoja lämmityksestä
Suora sähkölämmitys
Tontin omistus
Vuokralla