174 000 €52 m²

Humalniementie 3-5, Laajasalo, Helsinki2h, k, las.p

Velaton hinta
174 000 €
Hoitovastike
270,40 € / kk
Asuinpinta-ala
52 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Laajasalo
Kaupunki
Helsinki

Valoisa ja huoleton kaksio Yliskylän sydämessä omalla tontilla.

Tämä kodikas kaksio sijaitsee Yliskylän viihtyisällä asuinalueella, jossa luonto ja kattavat palvelut kohtaavat. Sijainti tarjoaa helpon arjen, sillä päiväkoti, ala-aste, ruokakauppa ja terveysasema ovat aivan lähietäisyydellä. Ulkoilun ystäville alue tarjoaa loistavia ulkoilureittejä ja puistoja, ja liikkuminen sujuu vaivatta niin julkisilla kuin omalla autollakin.Kohta pääset keskustaan helposti ratikalla.

Asunto sijaitsee 1. kerroksessa mutta ei maantasalla. Kodin sydämenä toimii valoisa olohuone, josta on käynti etelään suuntautuvalle lasitetulle parvekkeelle. Tammiparkettilattiat tuovat yhtenäistä ja lämmintä ilmettä makuuhuoneeseen sekä olohuoneeseen, luoden kodikkaan tunnelman heti ovelta alkaen.

Keittiö on varusteltu nykyaikaisesti induktioliedellä, astianpesukoneella ja mikroaaltouunilla, mikä tekee ruoanlaitosta vaivatonta. Kylpyhuone on laatoitettu ja viimeistelty ajattomilla valinnoilla. Arjen mukavuutta lisäävät runsaat säilytystilat, sillä asuntoon kuuluu oma kellarikomero ja kylmäsäilytystila.

Asunto Oy Humalniementie 3-5 on vakavarainen ja hyvin hoidettu taloyhtiö, joka sijaitsee omalla tontilla. Suuret remontit, kuten vesijohtojen uusiminen, viemäreiden sukitus ja julkisivuremontti, on jo tehty, joten voit muuttaa uuteen kotiisi ilman suurten hankkeiden tuomaa huolta. Taloyhtiö tarjoaa asukkailleen myös monipuoliset yhteistilat, kuten saunan, pesutuvan ja kuivaushuoneen.

Tämä koti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat huoletonta asumista rauhallisella mutta palveluiden läheisellä sijainnilla. Tule tutustumaan tähän valoisaan kaksioon paikan päälle ja ihastu.

Ota yhteyttä ja sovitaan sinulle sopiva esittelyaika – tämä koti odottaa uusia asukkaitaan!

Perustiedot

Sijainti
Humalniementie 3-5, 00840 Helsinki
Kaupunginosa
Laajasalo
Kohdenumero
43330339
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
52 m²
Tontin pinta-ala
8 808 m²
Kokonaispinta-ala
52 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, las.p
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, pakastin, astianpesukone. Liesi: mikroaaltouuni, induktioliesi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, WC, suihkuseinä, peilikaappi
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Kylmäkellari
Näkymät
pohjoinen, etelä
Tulevat remontit
Hallituksella ei ole tiedossa mitään kunnossapitotarpeita seuraavaan viiteen vuoteen.
Tehdyt remontit
Viimeisen kymmenen vuoden aikana tehdyt korjaukset: Vesijohtojen uusiminen 2023. Kaikkien viemäreiden kunnostus sukittamalla, saunaosastojen peruskorjaus, digitaalinen lukitus 2022. Patteriventtiilien uusinta ja lämmityksen tasapainoitus, piharemontti 2016. Julkisivujen peruskorjaus ja lämmöneristys, vesikattojen uusinta, parvekkeiden peruskorjaus ja laajennus, ovien ja ikkunoiden uusinta, viestintäverkkojen uusinta ja kehitys, ilmanvaihdon muutos koneelliseksi 2015.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
päiväkoti, ala-aste, ruokakauppa, terveysasema. ulkoilureitit lähellä, puisto lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Perusnoopeus 25M

Hinta

Velaton hinta
174 000 €
Myyntihinta
174 000 €
Neliöhinta
3 346,15 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
270,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
270,40 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
30,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Autokatospaikka sähköpistokkeella: 15 € / kk. Autohallipaikka: 25 € / kk. Tietoliikenneyhteysmaksu: 0,85 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Humalniementie 3-5
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiö tulee pyrkimään kokonaan savuttomaksi.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
8 808 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Kiinteistöhuolto R.Asikainen Oy
Isännöinti
Taloyhtiöpalvelut-Onnistutaan Ky, Joel Karvinen, Kivisaarentie 3, 00960 Helsinki, 020 764 1510, joel@onnistutaan.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Asemakaava, useita kaavamuutoksia meneillä alueella. Lisätietoa kaavoituksesta antaa www.hel.fi/suunnitelmat kartalla, 09 310 2611
Liikenneyhteydet
bussipysäkki, sujuvat yhteydet omalla autolla
Pihan kuvaus
jätepiste, polkupyörätelineet, lasten leikkipaikka, oleskelualueet, kasvillisuus,

Pysäköintitilan kuvaus
Autokatospaikka sähköpistokkeella, Autohallipaikka