469 000 €72 m²

Ristiretkeläistenkatu 5 C, Viikinmäki, Helsinki

Velaton hinta
469 000 €
Hoitovastike
338,40 € / kk
Asuinpinta-ala
72 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2015
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Viikinmäki
Kaupunki
Helsinki

Viikinmäen huipulla, kallion päällä, odottaa koti, joka hurmaa jo ensisilmäyksellä. Vuonna 2015 valmistunut taloyhtiö tarjoaa huoletonta asumista ilman remonttihuolia – täällä voit keskittyä nauttimaan elämästä. Oman tontin ansiosta myös asumiskustannukset pysyvät maltillisina.

Tämä 72 m²:n kaksitasoinen koti avautuu alakerrassa upeana, valoisana kokonaisuutena. Avara olohuone ja avokeittiö muodostavat kodin sydämen, jossa leveä saareke ja laadukkaat, harkiten valitut materiaalit tekevät arjesta ylellistä. Korkea huonekorkeus ja suuret ikkunat tulvivat valoa sisään ja luovat ilmavan tunnelman, joka saa pysähtymään hetkeksi. Olohuone jatkuu suoraan omalle terassille – korkealta kukkulalta avautuvat näkymät yli Vantaanjoen ovat yksityiset ja henkeäsalpaavat.

Katse kiinnittyy myös näyttäviin portaisiin: valaistut askelmat ja tyylikkäät lasikaiteet tekevät niistä todellisen design-elementin. Alakerrasta löytyy lisäksi tilava wc, jossa on kätevästi tilaa pyykkihuollolle.

Yläkerrassa arki rauhoittuu. Kaksi viihtyisää makuuhuonetta, moderni kylpyhuone sekä oma sauna tarjoavat täydelliset puitteet rentoutumiseen. Saunomisen jälkeen on ihana astua parvekkeelle vilvoittelemaan ja hengittämään raikasta ilmaa korkeuksissa.

Taloyhtiön moderni talotekniikka – vesikiertoinen lattialämmitys, koneellinen ilmanvaihto ja suuret ikkunapinnat – lisäävät asumismukavuutta. Autopaikalla oleva sähköauton latauspiste tuo arkeen sujuvuutta.

Sijainti on vertaansa vailla. Viikinmäki yhdistää luonnon rauhan ja erinomaiset kulkuyhteydet: bussipysäkki löytyy aivan läheltä ja Jokeri-linja yhdistää alueen sujuvasti eri puolille pääkaupunkiseutua. Ulkoilureitit alkavat lähes kotiovelta, ja vehreät maisemat johdattavat sinut Viikin, Arabianrannan ja Käpylän suuntaan. Kesäpäivinä Pikkukosken uimaranta kutsuu rentoutumaan.

Tämä koti tarjoaa ainutlaatuisen yhdistelmän laatua, maisemia ja helppoa arkea – tervetuloa ihastumaan.

Asuntoa esitellään pääosin yksityisnäytöin, sovithan oman esittelyaikasi,

Sinua palvelee: Hanna Daw Ylempi kiinteistönvälittäjä, YKV, LKV, KiAT

Puh. +358 400 810 002 hanna.daw@spkoti.fi Instagram: hannadaw

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Viikinmäki
Kohdenumero
80500246
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
72 m²
Tontin pinta-ala
4 568 m²
Kokonaispinta-ala
72 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, mikroaaltouuni, astianpesukone, keittiösaareke ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Kvartsikomposiitti. Kaunis, erinomaisesti varusteltu Puustellin keittiö. Keittiössä täyskoivuisetkaapistot ja -laatikostot
(hiilenmusta), integroidut kodinkoneet: jääkaappi-pakastin, mikroaaltouuni sekä astianpesukone. Blanco
subline granit-allas, Alessi hana, kiiltävän valkoinen kvartsitaso. Tilaustyönä levennetyn saarekkeen
yhteydessä induktioliesi, erillisuuni sekä liesituuletin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, wc-istuin, lattialämmitys, peilikaappi, peili, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku. Pesutilojen kuvaus: Asunnon yläkerrassa viehättävä, tumma laatoitettu kylpyhuone. Kylpyhuoneen yhteydessä myös wc ja
sauna. Muutostöinä kylpyhuoneeseen teetetty levennetty kaunis valkoinen korkeakiiltoinen
allaskaapisto & allas. Lisäksi peili, sadesuihku ja LED-spotit himmentimellä. Kylpyhuoneen katto käsitelty mustalla Supi saunavahalla. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili, pesuallas, allaskaappi, lattiakaivo ja suihkuvaraus. Erillisen WC:n kuvaus: Alakerrassa kokonaan laatoitettu tilava wc, jossa suihkuvaraus. Persoonalliset sisustusvalinnat
jäljittelevät koivumetsän maisemaa, tehostelaatoitetulle seinälle teetätetty tilava allaskaapisto, allas
sekä peili. Toisella seinustalla pesukoneliitäntä.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana: 2030 Leikkivälineiden kunnostaminen / uusiminen. Leikkipaikkatarkastus vuosittain. Kattojen puhdistus ja tarkastus vuosittain. Yleiset tilat: pyykkituvan liiketunnistimien valot. LVI-tilan etähälytysjärjeslmän päivitys. Tarpeelliset määräaikaistarkastukset.
Tehdyt remontit
2016 1-vuotistarkastukset ja pienet korjaukset. 2022 sähköautojen latausvalmius 28 autopaikkaa 2023 luhtitalojen käytävien maalaus 2025 IV-nuohous ja säätö, 10 vuotistarkastukset. Säännölliset ilmanvaihtofilttereiden vaihdot 2krt vuodessa huoltoyhtiön toimesta sekä muut huolto-ja ylläpitotoimet.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Yläkerran kylpyhuoneen yhteydessä ajattoman tyylikäs sauna. Lämpökäsitelty haapa - Lumi-design lauteet, Harvian The Wall-kiuas ja kattoon upotettu kuituvalaisinsarja. Sauna käsitelty mustalla Supi saunavahalla, kiuas uusittu 2020.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Viikinmäki on yksi Helsingin trendikkäimmistä asuinalueista – eikä syyttä. Tämä viihtyisä ja kehittyvä kaupunginosa yhdistää arjen sujuvuuden, loistavat kulkuyhteydet ja upeat luontomaisemat tavalla, joka tekee asumisesta erityisen helppoa ja miellyttävää.

Arjen palvelut ovat kaikki käden ulottuvilla: lähikauppa löytyy vain noin 400 metrin päästä, ja Viikin Prisman kauppakeskus reilun kilometrin päässä tarjoaa valikoiman ostosmahdollisuuksia. Perheille alue on ihanteellinen, sillä koulut ja päiväkodit sijaitsevat turvallisen kävelymatkan päässä. Lähin päiväkoti Maarianmaa on vain noin 200 metrin päässä, josta löytyy myös ala-asteen ensimmäiset luokat ja useita muitakin päiväkotivaihtoehtoja löytyy noin kilometrin säteellä. Myös ala- ja yläkoulut sekä lukio ovat helposti saavutettavissa.

Liikenneyhteydet ovat todella toimivat. Lähin bussipysäkki sijaitsee käytännössä kulman takana, tarjoten sujuvat yhteydet Helsingin keskustaan. Lisäksi noin 800 metrin päässä oleva Jokeri-linja yhdistää alueen vaivattomasti niin Itäkeskukseen kuin Espooseen. Autoilijalle sijainti on ihanteellinen, sillä moottoritiet ja kehätiet ovat nopeasti saavutettavissa.

Luonnonläheisyys on yksi Viikinmäen suurimmista valttikorteista. Upeat ulkoilureitit alkavat lähes kotiovelta ja jatkuvat laajoina viheralueina Viikin, Arabianrannan ja Käpylän suuntaan. Lähistöltä löytyy myös viehättävä Pikkukosken uimaranta, joka tarjoaa kesäisin täydellisen paikan rentoutumiseen.

Viikinmäki tarjoaa tasapainoisen yhdistelmän kaupunkielämää ja luonnonrauhaa – täällä arki rullaa sujuvasti ja vapaa-ajasta voi nauttia täysillä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
469 000 €
Myyntihinta
435 823,11 €
Neliöhinta
6 513,89 € / m²
Velkaosuus
33 176,89 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
338,40 € / kk
Pääomavastike
341,28 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
679,68 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra 22 €/kk Autopaikkavuokra (katu) 16 €/kk Sähkölatauslaitteen vuokra 4,96 €/kk, lataus pörssisähkön mukaisesti taloyhtiön ohjeistuksella.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Viikinmäen Huippu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 6 693 577,60 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2015
Huoneistojen lukumäärä
38
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2015
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.11.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo/poisto
Tontin koko
4 568 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Iskurit Oy, Anu Lallo, anu.lallo@iskurit.fi, 020 730 8313
Kaavoitustiedot
Lisätietoja kaavoista: https://kartta.hel.fi Lähistöllä valmisteilla olevia kaavamuutoksia: Viikki, Viikinmäen keskiosa: Viikinmäen keskiosan rakentamattomille tonteille (osoitteissa Harjannetie 22–24, Bysantinkuja 5 ja Aleksanteri Nevskin katu) suunnitellaan nykyiseen kaavaan verrattuna osin tehokkaampaa rakentamista. Suunnitelmassa rakennusten kerrosluvut vaihtelevat maaston korkeuksien mukaan porrastuvissa kerrostaloissa. Pysäköintiä suunnitellaan sijoitettavaksi pysäköintilaitoksiin maantasoisten paikoitusalueiden ja kallioon louhittavien pysäköintipaikkojen sijaan. Virkistysreitit ja yhteydet puistoalueelle selvitetään työn yhteydessä. Keskeisen puistolaakson ideaa ei olla muuttamassa. Lisätietoja antaa Alex Oljemark, arkkitehti, p. (09) 310 74095 Pihlajiston eteläosa: Pihlajiston eteläpuolelle, Lahdenväylän varteen suunnitellaan viihtyisää ja vehreää asuinaluetta Pihlajiston suunnitteluperiaatteiden mukaisesti. Erityistä huomiota kiinnitetään ympäristöhäiriöiden hallintaan ja nykyisen metsän luontoarvoihin. Lisätietoja hankkeesta Sofia de Vocht, arkkitehti, p. (09) 310 20316