128 000 €61 m²

Koskustie 3 B, Malminkartano, Helsinki2h+k+kph+parveke (yj:n mukaan 2h+k)

Velaton hinta
128 000 €
Hoitovastike
378,75 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Malminkartano
Kaupunki
Helsinki

Viihtyisä kaksio erinomaisella paikalla Malminkartanossa. Rauhallinen sijainti, kuitenkin lyhyt matka juna-asemalle. Keittiö uusittu. Lähellä hyvät ulkoilumaastot. Reilun kokoinen parveke.

Kodissa on toimiva pohjaratkaisu ja hiljattain uusittu keittiö, joka tarjoaa modernit puitteet ruoanlaittoon. Olohuoneesta on käynti hyvän kokoiselle parvekkeelle, jossa voit nauttia aamukahvit tai rentoutua päivän päätteeksi.

Luonnonläheisyys on tämän kodin ehdoton valtti: aivan läheltä löytyvät loistavat ulkoilumaastot sekä suositut Malminkartanon kuntoportaat, jotka tarjoavat erinomaiset mahdollisuudet liikuntaan ja vapaa-aikaan ympäri vuoden.

Tämä koti yhdistää rauhallisen asumisen, hyvät kulkuyhteydet ja aktiivisen elämäntavan mahdollisuudet.

Eero Ahtola Asuntomyyjä 040 553 9976 eero.ahtola@nordlkv.fi https://www.nordlkv.fi/eero-ahtola

IG: @eeronkodit TikTok: @eeronkodit Facebook: @eeronkodit

Haluatko maksuttoman arvion ja välityspalkkiotarjouksen nykyisestä kodistasi? Ota rohkeasti yhteyttä!

Perustiedot

Sijainti
Koskustie 3 B, 00410 Helsinki
Kaupunginosa
Malminkartano
Kohdenumero
21084281
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
6 176 m²
Kokonaispinta-ala
61 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen, toimeksiantajan ilmoittama Huoneistojen pinta-aloja ei ole mitattu standardissa SFS 5139 määriteltyä menetelmää käyttäen. Huoneiston todellinen pinta-ala saattaa siis poiketa yhtiöjärjestyksessä ilmoitetusta pinta-alasta.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph+parveke (yj:n mukaan 2h+k)
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Vapautuu
01.07.2026
Lisätietoa vapautumisesta
01.07.2026 mennessä
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: lounas
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, peili.
Tulevat remontit
2025 Luhtikäytävien puuosien maalaus sekä etupuolen betoniosien kunnostus ja maalaus 2025 Piharakennuksen salaojien muodonmuutosten ja sortumien paikalliskorjaukset 2025 Saunojen peruskunnostuksen toteutus 2025 Katon kuntotutkimus 2025 Poistoilmakoneen uusiminen 2026-2028 Putkiston kuntotutkimus 2026-2028 Huoneistoparvekkeiden pintojen huoltomaalaus tarpeen mukaan 2026-2028 Ikkunoiden uusimisen tarvekartoitus 2026-2028 Pylväsvalaisimien uusiminen, tarvittaessa 2026-2029 Kylpyhuoneiden kunnostustarpeen selvittäminen ja mahd. kunnostus. Koskee vähintään noin 60% kylpyhuoneista. 2033 Salaojien huuhtelu ja kuvaus tarvittaessa Parkkipaikan lämmitys- ja latausjärjestelmän uusiminen
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1986 Asfaltointi 1986 Autopaikkojen sähköistys 1991 Liittyminen HTV-kaapeliverkkoon 1998-2002 Luhtikäytävien ja parvekkeiden kaiteet 2000 Elementtisaumat 2001 Katon maalaus 2002 Kiinteistön kuntoarvio (Petri Niemi Oy) 2003 Julkisivujen ja luhtikäytävien seinäpintojen ja lattioiden maalaus (Vuorimaalaus Oy) 2004 Vesikaton kourut ja syöksytorvet uusittu, lumiesteet asennettu (radan puoli) (Porvoon Ohutlevy Oy) 2005 Kattorakenteiden, ovien ja ikkunoiden korjauksia 2006 Saunojen ja pesutilojen kunnostus (Uudenmaan Perusrakenne Oy) 2007 Asfaltoinnin uusiminen (Iskuasfaltti Oy) 2008 Luhtikäytävien lattian karhennuspinnoite (Helsingin Mineraalipinnoitus Oy) 2008 Viemärien huuhtelu (Lokapalvelu Eerola Oy) 2008 Pihavalaisimien uusiminen (Innojok Oy, valaisinmalli: Vantti) 2009 Vesikaton kourut ja syöksytorvet uusittu (pihan puoli) (Porvoon Ohutlevy Oy) 2009 Piha-aitojen uusiminen 2010 Piha-aitojen uusiminen 2011 Salaoja ja sadevesijärjestelmän uusiminen/korjaaminen (80/20) (Espoon Mestarirakentajat Oy) 2013 Etelän puoleisten ikkunoiden vaihtaminen ( Fenestra Oy) 2013 Peltikatteiden huoltomaalaus (Valtapinnoite Oy) 2013 Ilmanvaihtokanavien puhdistus, mittaus ja säätö ( Consti Talotekniikka Oy) 2014 Kaukolämpölaitteiden uusiminen ja patteriverkoston tasapainotus (JMW- Talotekniikka Oy) 2014 Ulkovalaistuksen korjaaminen, lammpujen vaihtaminen (KH- Kiinteistösähkö Oy) 2015 Yhteiskäyttöpesulan kunnostus 2016 Piharakennusten kunnostuksen suunnittelu ja hankkeen kilpailutus (EKN- Group Oy) 2017 Piharakennusten kunnostuksen toteuttaminen (EKN- Group Oy) 2017 Parvekkeiden laudotuksen uusiminen, metallirakenteiden tarkastus ja korjaaminen (EKN- Group Oy) 2017 Parveketornien kattojen korjaaminen ja luhtikäytävien lattipinnotteiden uusiminen (EKN- Group Oy) 2018 Jalkarännien asentaminen, räystään levitys ja muut kattotyöt (Vaskisepät Oy) 2018 Jäteaseman uusiminen (Pohjatyöt Ky Tekno Express ) 2019 Huoneiston ovien ja terassinovien uusiminen (Kaskipuu Oy) 2020 Latauskeskukset, jotka mahdollistavat sähkö-/hybridiautojen hidaslatauksen (Rislino Oy) 2020 Lukituksen uudelleen sarjoitus (Avain-Asema Oy) 2020 Elementtisaumojen ja ikkunasaumojen uusiminen (Lahden Eelementtisaumaus Oy) 2021 Kiinteistöjen alapohjatutkimus, puhdistus, kannakointien ja läpivientien korjaus ja leca-sora täyttö. 2022 Peltikatteen reunan maalaus 2023 Pohjaviemäreiden ja pystylinjojen painehuuhtelu ja kuvaus 2023 Pitkän tähtäimen kunnossapitotarvesuunnitelman laatiminen, (PTS 2023-2033) sis. märkätilakartoitukset 2023 Huoneiston ovien ja terassinovien 2-v takuutyöt (Kaskipuu Oy) 2023 Salaojien ja sadevesiviemäreiden huuhtelu ja tarkastus 2024 Saunojen peruskunnostuksen suunnittelu 2024 Koneellisen ilmanvaihdon nuohous 2024 Luhtikäytävien portaikkojen betoniosien korjaus Päätettiin maalata luhtikäytävät ja julkisivut. Päätettiin, että rahoitustarve hoidetaan pääomavastikkeella hoidettavalla lainalla. Päätettiin uusia saunat. Päätettiin, että jatkuu..
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: K-Market Malminkartano 100m. Koulut: Malminkartanon ala-asteen koulu 1,0km.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
128 000 €
Myyntihinta
122 546 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 098,36 € / m²
Velkaosuus
5 454 €

Vastikkeet

Hoitovastike
378,75 € / kk
Pääomavastike
52,48 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
431,23 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Yhtiökokous valtuutti hallituksen perimään ylimääräisenä tai jättämään perimättä kahden kuukauden hoitovastike yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa sekä määrittämään pääomavastikkeen taso tarvittaessa uudelleen. Päätöksen ovat voimassa tästä yhtiökokouksesta seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen.

Muut maksut

Vesimaksu
19 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
20.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Varainsiirtovero 1,5%. Mahdollinen sähköiseen kaupankäyntiin, osakekirjan sähköistämiseen liittyvät kulut sekä pankkien palvelumaksut.

Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
29
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018 Viimeinen voimassaolopäivä: 01.10.2035
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
6 176 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Oy
Isännöinti
Fluxio Isännöinti Oy Tekniikantie 4 B 02150 Espoo Puhelinnumero +358103390533 Sähköposti asiakaspalvelu@fluxio.fi Isännöitsijä Mika Riuttanen Puhelinnumero 010 339 0533 Sähköposti www.fluxio.fi/apua
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2045
Tontin vuokra
17675.67 EUR/v.
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Helsingin kaupunki