98 000 €75 m²

Vaakamestarinpolku 4, Tapulikaupunki, Helsinki3h, k, kph, erill. wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
98 000 €
Hoitovastike
469 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tapulikaupunki
Kaupunki
Helsinki

Hyväpohjainen kolmio Tapulikaupungissa hyvien palvelujen ja kulkuyhteyksien äärellä. Hyvät julkiset liikenneyhteydet, junalla pääset kätevästi Helsingin keskustaan ja lentoasemalle junalla lähes vartissa. Asunto sijaitsee 2. kerroksessa. Tilavat huoneet ja iso lasitettu parveke. Huoneisto kaipaa pintaremontointia. Taloyhtiö on valmistunut v. 1982 ja rakennettu omalle tontille.

Tervetuloa tutustumaan!

Perustiedot

Kaupunginosa
Tapulikaupunki
Kohdenumero
65837463
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
3 025,1 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen. yhtiöjärjestys
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, erill. wc, lasitettu parveke
Huoneita
3
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, pakastin, astianpesukone. Liesi: keraaminen liesi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekesaneeraus v. 2002
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, lattialämmitys, kiinteät valaisimet, allaskaappi, peilikaappi, pyyhekuivain. Kylpyhuone ja erillinen wc
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Länsiparveke, näkymät sisäpihalle
Tulevat remontit
Kylpyhuoneiden kuntotarkastus Huoltosuunnitelmassa/2028 Julkisivujen ja parvekkeiden saneeraus Huoltosuunnitelmassa/2027 Putkiston kunnon seurantatutkimus Huoltosuunnitelmassa/2027 Yleisten tilojen valaistuksen ja valokytkimien uusiminen Huoltosuunnitelmassa/2027 Märkätilojen saneeraukset B 12 ja A 2 Huoltosuunnitelmassa/2026 Kiinteistön peruskuntoarvio Huoltosuunnitelmassa/2026
Tehdyt remontit
-Palovaroittimet kaikkiin huoneistoihin 2025 -Talosaunan silikonisaumojen uusiminen ja saunalauteiden uusinta 2025 -Raja-aidan ja grillikatoksen kunnostus 2025 -Porrashuoneiden ulko-ovien huoltomaalaus 2024 -Salaojien huuhtelu ja tarkastus 2024 -IV-kanavien nuohous-, mittaus- ja säätötyö 2024 -Ikkunoiden uusimisen toteutussuunnittelu / Insinööritoimisto Conditio Oy 2023 -Ikkunoiden uusiminen, Huippuimurit uusittu, Parvekeovien uusiminen 2023 -Kattotikkaiden asennus, kiipeilyeste ja nousukisko 2022 -Ikkunoiden korjaustoimenpiteiden hankesuunnitelma / Sitowise Oy 2022 -Ikkunoiden uusimisen hankesuunnittelu 2022 -Märkätilojen tarkastus / Prokuivaus Oy 2021 -Julkisivujen, parvekkeiden ja ikkunoiden kuntotutkimus / Sitowise Oy 2021 -Lämmönjakokeskuksen uusiminen 2020 -Vesikattosaneeraus 2020 -Putkiston kuntotutkimus / Kiwa Inspecta Oy 2020 -Molok-muovinkeräyssäiliön asennus 2019 -Kiinteistön peruskuntoarvio / Talokeskus Oy 2019 -Kylpyhuoneiden kuntokartoitus 2019 -Molok-syväkeräysjätesäiliöiden asennus 2017 -Pihavalaisimien ja piha-aitojen uusiminen 2016 -Sisäänkäyntiportaiden kunnostus 2016 -Väestösuojan padotusventtiilin uusiminen 2016 -Parvekekaiteiden maalaus 2016 -Salaojajärjestelmän huuhtelu ja kuvaus 2014 -Sähköinen Tampuuri huoltokirja 2014 -Lukitus Abloy Sento 2014 -Vesikatteen kuntotutkimus 2014 -Lämmitysverkoston perussäätö 2013 -Pohjaviemärin kannakointi, IV-kanavien nuohous, mittaus ja säätö 2012 -Kuntoarvio ja PTS 2011 -Piha-alueen kunnostus 2010 -Käyttöveden lämmönsiirrin, ikkunoiden ulkopuitteiden kunnostus ja korvausilmaventtiilit 2009 -Porrashuoneiden ja kellarikäytävien maalaus 2008 -Talosaunojen saneeraus 2006 -Kylpyhuoneiden saneeraus vaiheet 1 - 6 2005 -Parvekesaneeraus, elementtisaumausten uusiminen, ulkoportaat 2002 -Julkisivun kuntotutkimus 2000 -Lämmönsiirrin uusittu 1999 -Vesikatteen uusiminen 1997
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: S-Market 650 m, K-Market Tapuli n. 750 km.
Koulu: alueella useita
Terveysasema: Puistolan terveysasema n. 700m.
Posti ja kirjasto n. 700m. urheilukenttä, urheiluhalli, ulkoilureitit lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Taloyhtiölaajakaista DNA (10M)

Hinta

Velaton hinta
98 000 €
Myyntihinta
89 540,01 €
Neliöhinta
1 306,67 € / m²
Velkaosuus
8 459,99 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
469 € / kk
Pääomavastike
184,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
653,25 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoa velkaosuudesta: Ikkunoiden ja parvekeovien uusinta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vaakamestarinpolku 4
Lisätietoa taloyhtiöstä
Onko yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen?: Ei
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1982
Kerroksia
4
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
3 025,1 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Vantaan kiinteistöpalvelut
Isännöinti
Asuma Palvelut, Hanna Suominen hanna.suominen@asumapalvelut.fi 020s7792300
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Helsingin kaupunki
Liikenneyhteydet
Puistolan juna-asema n.750m.
Pihan kuvaus
Suojainen aidattu leikkipiha.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Autopaikat jaetaan isännöitsijän kautta. Niitä on tällä hetkellä useampi vapaana.