178 000 €86,5 m²

Kankaretie 2 A, Suurmetsä, Helsinki4h+k+kph+erill.wc+s+parv.

Velaton hinta
178 000 €
Hoitovastike
488,20 € / kk
Asuinpinta-ala
86,5 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Suurmetsä
Kaupunki
Helsinki

Tilava, kaunis perheasunto lähellä palveluita, tulethan tutustumaan!

NÄYTTÖ 24/7-asuntoesittely. Astu sisään asuntoon ja liiku kohteessa vapaasti 3D-virtuaaliesittelyn avulla

Etsitkö valoisaa ja tilavaa kotia perheellesi? Tämä 86,5 neliömetrin päätyasunto Helsingin Suurmetsässä, Jakomäen alueella, tarjoaa erinomaiset puitteet mukavaan asumiseen. Asunto sijaitsee rauhallisessa ympäristössä, mutta silti lähellä kaikkia arjen palveluita ja hyviä liikenneyhteyksiä. Asunto sijaitsee toisessa kerroksessa, mutta sinne on vain yhdet raput. Alapuolella ei asu ketään, vaan siellä on väestönsuoja asukkaille. Pienkerrostalo.

Asunnossa on kolme makuuhuonetta, erillinen wc ja sauna, jotka tekevät arjesta sujuvaa. Olohuoneesta on käynti etelä-länsi-suuntaiselle parvekkeelle, josta voi nauttia auringonpaisteesta iltapäivästä iltaan. Keittiö on varusteltu nykyaikaisesti, ja kylpyhuoneessa on erkkerisauna, joka tuo luksusta arkeen.

Läheltä löytyvät päiväkoti ja koulu, mikä tekee tästä ihanteellisen kodin lapsiperheelle. Ostoskeskus on vain 500 metrin päässä, ja sieltä löytyvät kaikki tarpeelliset palvelut. Lisäksi luonnonsuojelualue ja uimalammet tarjoavat mahdollisuuden rentoutumiseen ja ulkoiluun. Parinsadan metrin päähän on aloitettu rakentamaan valvottua uimarantaa.

Asunto kuuluu hyvin hoidetulle taloyhtiölle, jossa on muun muassa pesutupa ja urheiluvälinevarasto. Pysäköintipaikka on vuokrattavissa yhtiöltä. Tulevaisuudessa alueelle on suunnitteilla pikaraitiotie, joka parantaa entisestään liikenneyhteyksiä.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin, joka tarjoaa erinomaiset puitteet perhe-elämälle.

Lisätiedot ja yksityisesittelyt sovittavissa: Marja Jokinen SKVL laatuauktorisoitu kiinteistönvälittäjä LKV 045 7836 9080 marja.jokinen@kotivaihtoon.com Ostotarjouksen voit jättää vaivattomasti verkkopalvelumme kautta: https://kotivaihtoon.com/asunnon-ostotarjous/

Perustiedot

Sijainti
Kankaretie 2 A, 00770 Helsinki
Kaupunginosa
Suurmetsä
Kohdenumero
80500929
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
86,5 m²
Tontin pinta-ala
7 507 m²
Kokonaispinta-ala
86,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph+erill.wc+s+parv.
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone ja liesikupu. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: Etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peili ja kylpyhuonekaapisto. Pesutilojen kuvaus: Katto spa paneeli. Kylppäriin tehty erkkerisauna 90 luvulla. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin ja bidee-suihku. Erillisen WC:n kuvaus: Erillis wc: ssä peili ja kaappi erikseen. Wc pönttöjä on 2 kpl. Toinen kylpyhuoneessa.
Säilytystilat
Häkkivarasto, vaatehuone ja kaapistot
Näkymät
Päätyasunto, ilmansuunnat pohjoinen, itä ja etelä. Parvekkeen suunta etelä. Iltapäivällä ja myös illalla näkyy aurinko. Huoneisto sijaitsee tavallaan 1. kerroksessa, ei maantasalla, vain yhdet raput.
Tulevat remontit
2026 Ulkorakennusten rautalankalasien uusiminen ja kunnostus 2027 Lämmönsäätö, virtausten ja lämpötilojen säätö 2027 Ilmanvaihdon nuohous ja säätö 2028 Julkisivun vanhojen Kenitex-pintojen kunnostus ruostuneista teräksistä
Tehdyt remontit
2010 Ikkunat ja ovet, maalaus ja tarvittaessa uusiminen 2010 Lämmönsiirrin yms. 2010-2016 Asfaltointi: Kunnostus, tarvittaessa uusiminen. Osaksi suoritettu. 2012 Talosaunat, puuosat: Kunnostus ja tarvittaessa uusiminen 2012 Jätekatos + aita, maalaus ja tarvittaessa kunnostus 2015 Lisälämmöneristys 2016 Parvekkeiden vaurioiden korjaus / paikkakorjauksia 2016 Patteriventtiilien ja termostaattien uusiminen 2018-2019 Käynnissä: Märkätilat, kph/sauna, vedeneristys ja pinnoitteet. Suoritettu osittain. 2019 Porrashuoneet maalaus 2021 Elementtien saumojen uusiminen 2021 Kattoremontti 2024 Terassipihojen näköesteiden kunnostus 2024 Jätekatos kunnostettu 2024 Sokkeloiden ja ikkunasmyygien kartoitus 2024 Huoneistokohtaisten palovaroittimet 2025 Puuikkunoiden vaihto puualumiini-ikkunoiksi 2025 Latauspiste valmius 2025 Akkukäyttöisten huoneistokohtaisten palovaroittimien hankinta ja asennus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Erkkerisauna. Paneeliseinät ja -katto. Laattalattia.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Ostoskeskus noin 500 m, jossa Lidl, K-market, S-market, R-kioski, apteekki, kirjasto, terveysasema, koulu ja päiväkoti.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Asunto Oy Kankaretie 2 on vapautunut Hitas hintasääntelystä 6.5.2020. Kun yhtiö on vapautunut hintojen säätelystä, kaupungin puolesta ei ole estettä sille, että yhtiöjärjestykseen otetut kaupungin lunastusoikeutta koskevat pykälät poistetaan yhtiöjärjestyksestä. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Alustava päätös pikaraitiotiestä, joka kulkisi 300m päästä. Jakomäen sorakuopille tulee virallinen uintipaikka. Isot huoneet. Paljon säilytystilaa. Hyvä pohjaratkaisu. Luonto lähellä ja uintipaikat myös koirille. Hyvät kulkuyhteydet. Rauhallinen.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-041-0212-0002
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
178 000 €
Myyntihinta
160 882,37 €
Neliöhinta
2 057,80 € / m²
Velkaosuus
17 117,63 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
488,20 € / kk
Pääomavastike
185,52 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
673,72 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
13,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
14 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: autokatospaikka 26 eur/kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kankaretie 2
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Taloyhtiön pihalla grillikatos. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 057 278,27 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1989
Huoneistojen lukumäärä
61
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 03.07.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
7 507 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Helsinki Oy, Niina Minkkinen, 010 411 6763
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvä kulkuyhteys ja sujuvat yhteydet omalla autolla Bussilla keskustaan noin 25 minuuttia. Monta bussilinjaa: Helsingin keskustaan, Mellumäen metroon, Tikkurilaan, Malmille, Viikkiin jne.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.01.2050
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle