317 000 €65 m²

Portimopolku 3, Herttoniemi, Helsinki2-3h+k+kph+parveke

Velaton hinta
317 000 €
Hoitovastike
435,50 € / kk
Asuinpinta-ala
65 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1954
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Herttoniemi
Kaupunki
Helsinki

Tervetuloa kotiin, jossa yhdistyvät 1950-luvun tunnelma ja moderni mukavuus. Tämä 65-neliöinen koti sijaitsee halutulla paikalla Herttoniemessä, aivan palveluiden ja hyvien kulkuyhteyksien tuntumassa. Läheltä löytyvät niin koulut kuin ruokakaupatkin, ja sujuvat liikenneyhteydet tekevät arjesta vaivatonta.

Asunnon pohjaratkaisu on suunniteltu vastaamaan nykypäivän tarpeita. Vuosina 2025–2026 toteutetun kattavan remontin myötä asunto on saanut täysin uuden ilmeen: keittiö on uusittu kokonaisuudessaan, lattiat loistavat uutuuttaan ja seinät sekä katot on maalattu. Tilat ovat raikkaat ja valoisat, ja oma parveke tarjoaa mukavan paikan nauttia ympäröivästä vehreydestä.

Keittiö on varusteltu integroiduilla kodinkoneilla, mikä tekee ruoanlaitosta nautinnollista. Avarasta kaksiosta on helppo muokata kolmio yhden väliseinän lisäyksellä. Säilytystilaa tarjoavat eteisen alkuperäiset, kunnostetut kaapistot sekä vintti- ja kellarikomerot.

Asunto-Oy Herttuanhovi on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty vuosien varrella merkittäviä kunnostuksia, kuten LVIS-saneeraus, viimeisimpänä valmistui salaojaurakka. Yhteisten tilojen, kuten saunan ja pesutuvan, käyttömahdollisuus lisää asumisen helppoutta. Taloyhtiö sijaitsee kaupungin vuokratontilla, ja alueen asemakaavaa kehitetään parhaillaan.

Tämä koti on valmis vastaanottamaan uudet asukkaansa ilman remonttihuolia, avaimet saat kaupanteossa. Tule tutustumaan tähän kauniiseen asuntoon paikan päälle ja ihastu itse.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi, tehdään tästä teidän uusi unelmien kotinne.

Perustiedot

Kaupunginosa
Herttoniemi
Kohdenumero
1412710
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
65 m²
Tontin pinta-ala
2 795 m²
Kokonaispinta-ala
65 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2-3h+k+kph+parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Integroitu jääkaappi/pakastin, induktioliesi, liesituuletin/aktiivihiilisuodatin, kiertoilmauuni, integroitu mikroaaltouuni, integroitu astianpesukone, kaapistot. Lattia: Laminaatti (luokka kovan kulutuksen kestävä). Seinät: Maalattu, välitila levy
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Pohjoinen, Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, peili, allaskaappi, seinäkaappi, pesukoneliitäntä, sähköinen lattialämmitys. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Vinttikomero, umpinainen kellarikomero (yhtiöltä mahdollisuus vuokrata myös erillinen verkkokellari)
Näkymät
Puistomaiset, pihalle, kadulle. Ikkunasuunnat: pohjoinen, länsi
Tulevat remontit
KPTS vuosille 2025-2029: 2025 palo-ovet uusinta, palovaroittimien päivitys/tarkastus, 2026-2027 Katon kuntotarkastus + tarvittavat huoltotoimet, 2025-2030 Parvekkeiden huoltokorjauksia tarpeiden mukaan, 2028-2030 Lukituksen uusinta (mahdollisesti)
Tehdyt remontit
2025-2026 huoneistossa uusittu keittiö, uusittu lattiat, tasoitettu ja maalattu seinät ja maalattu katot. Kylpyhuoneessa uusittu säilytyskalusteet. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. 1993 Tiilikatto, 1998 Parvekeremontti, 2000 Lämmönjakokeskus, 2002 Ikkunat uusittu, 2004 Ulko-ovien uusiminen, 2006 Lukot ja Exec-avaimet, liitytty kaapelitelevisioverkkoon, 2008 Saunaosaston uusiminen, 2008-09 LVIS-saneeraus perinteisellä menetelmällä, 2009 Häkkikomerojen 21 kpl rakentaminen, kahden työtilan ja kahden varaston rakentaminen kellarikerrokseen, pesutuvan ja kuivaushuoneen rakentaminen, 2011julkisivuremontti sis. parvekeremontti, uuden jäteaseman käyttöönotto, 2013 Porrashuoneiden maalaus, 2014 Piha-alueiden peruskorjaus , 2019 Lämmönvaihtimen uusinta, 2020-21 Ilmanvaihtokorjauksen suunnittelu, 2022 Palokatko korjauksia , IV-hormien korjaus ja koneellisen poiston asennus, 2023 Maalämpöselvitys, 2024 Valaistuksen huoltokorjaus (ulko- ja sisävalaistus), 2025 salaojaurakan toteuttaminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Hertikan ala-aste n. 0,28 km, Herttoniemen yhteiskoulu n. 0,45 km; Päiväkodit: Päiväkoti Siilitie n. 0,8 km; Ruokakaupat: Alepa n. 0,24 km, K-Market n. 1 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
317 000 €
Myyntihinta
294 725,12 €
Neliöhinta
4 876,92 € / m²
Velkaosuus
22 274,88 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
435,50 € / kk
Pääomavastike
293,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
729,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Herttuanhovi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Kellarissa olevat uudet teräsverkkohäkit ovat erikseen vuokrattavissa olevia varastokomeroita. Numeroitu 1-21. Ne eivät ole asuntokohtaisia varastokomeroita, vuokra 5€/kk. Yhtiöjärjestyksen 18 § lisätiedot Ilmalämpöpumppujen asennukset.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1954
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1954
Kerroksia
4
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
2 795 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Huoltoyhtiö, Kiinteistöhuolto Cosci-tuning Oy p. 09 321 5952
Isännöinti
10+ Isännöinti Oy Ilkka Piirto, Mäkitorpantie 3 B, 00620 Helsinki, p. 0207 1818 90, ilkkap@10p.fi, asiakaspalvelu@10p.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava: Asemakaava. Alueella Länsi-Herttoniemi on voimassa rakennuskielto 12772 1.2.2024 saakka, tarkoituksena ajantasaistaa alueen useat pienet asemakaavat. Nämä tullaan ajantasaistamaan yhden asemakaavamuutoksen alaiseksi samalla kun alueelle suunnitellaan täydennysrakentamista yleiskaavan mukaisesti kaupunkikuvaan sovittaen. Kts. liiteasiakirjat tähän liittyen. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Helsingin kaupungin asemakaavaosasto, www.hel.fi/kaavoitus p. (09) 310 1691
Liikenneyhteydet
Bussi n. 0,2 km, Metro Siilitie n. 0,9 km