209 000 €37 m²

Isonnevantie 6 B, Etelä-Haaga, Helsinki2h + kk + kph

Velaton hinta
209 000 €
Hoitovastike
242,35 € / kk
Asuinpinta-ala
37 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1958
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kaupunki
Helsinki

Tämä upea asunto tarjoaa mahdollisuuden asua mukavasti ja tyylikkäästi. Asunto sijaitsee rauhallisella alueella, joka on tunnettu vehreistä puistoistaan ja erinomaisista palveluistaan. Läheltä löytyvät niin kaupat kuin kahvilatkin, ja liikenneyhteydet ovat sujuvat.

Asunto on erinomaisen hyvin pidetty ja heti ensiaskeleista asti hyvän fiiliksen antava koti, jossa on kaikki edellytykset viihtyä pitkään. Kauniissa talossa sijaitseva huoneisto tarjoaa fiksusti suunnitellut neliöt, joissa tilaa tuntuu olevan enemmän kuin neliöt antavat ymmärtää.

Tilava olohuone yhdistyy toimivaan keittiöön, jossa on yllättävän hyvin laskutilaa sekä kaikki arjen mukavuudet. Makuuhuone on viihtyisä ja kylpyhuone suunniteltu tehokkaasti, joten tilaan mahtuu myös kapea pyykkikone.

Ranskalaiselta parvekkeelta voit nostaa tuolin suoraan ulos ja nauttia auringosta. Kokonaisuus on poikkeuksellisen toimiva – nämä ovat todelliset tehoneliöt.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä todella kivasta asunnosta oma kotisi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Isonnevantie 6 B, 00320 Helsinki
Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kohdenumero
80497922
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
37 m²
Tontin pinta-ala
1 316,5 m²
Kokonaispinta-ala
37 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h + kk + kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 2 kk kuluttua kauppakirjan allekirjoittamisesta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Keittiö on remontoitu 2017 ja on edelleen hyvin siistissä kunnossa. Virallisesti tila on keittokomero, mutta se sisältää kaikki pääasialliset kodinkoneet ja avautuu olohuoneeseen, avokeittiön tavoin. Kaikki koneet (jääkaappi, liesi, uuni ja astianpesukone) ovat Bosch-merkkisiä.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ranskalainen parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukone, pesukoneliitäntä ja peilikaappi.
Säilytystilat
Kellarikomero, vinttikomero ja pyörävarasto
Näkymät
Olohuoneesta ja makuuhuoneesta pihalle kohti vaahterapuuta ja keittiön ikkunasta rakennusten suuntaan.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025 mukaan: Palovaroittimet (huoneistot) 2025 Talon alapohjan vuositarkastus. 2025 Katon huoltokorjaukset / takuuseuranta 2vuotta. 2025–2026 Korvausilmasuodattimien vaihdot huoneistoissa 2025 A rapun ulkoporrastasanteen uusinta 2025–2026 Lämmönsiirtimen uusinta 2025–2026
Tehdyt remontit
- rakennustekninen sekä LVIS-tekninen kuntoarvio tehty 1999 - parvekkeiden kuntotutkimus sekä julkisivujen ja parvekkeiden peruskorjaussuunnittelu tehty 2003 - julkisivujen eristerappaus sekä parvekkeiden, ikkunoiden ja parvekeovien uusinta tehty 2004 - ulko-ovien korjaus tehty 2005 - vesijohtojen ja viemäreiden sekä sähköasennusten uusinta urakka-asiakirjojen mukaisessa laajuudessa 2008 - kylpyhuoneiden peruskorjaus 2008 - jätehuoneen rakentaminen (entisen hiilivaraston tilalle) koneellisella poistoilmanvaihdolla 2009 - A-portaan kaksioiden keittiölinjojen lämmitysputkien uusinta 2011 - uusittu porrashuoneiden ulko-ovet sekä ulkoiluvälinevaraston ulko-ovi 2014 - yhtiön lipputanko on uusittu vuonna 2015. - tamppaus- ja kuivausteline uusittu 2017 - porrashuoneiden ulko-oviin tehty huoltokorjauksia 2017 - pelastussuunnitelma päivitetty 2017 - palohälytyskeskuksen vuosihuoltosopimus solmittu 2017 -DNA Welho Oy:n Valokuitu Plus-talokohtainen laajakaista asuntokohtaisella perusnopeudella 10M/10M sisältyen hoitovastikkeeseen kytketään 6–8/2017 - autotalliovet ja varaston ulko-ovi uusittu 2018 -A5 & A9 vahingonkorjaukset 2020 -Kattopiippujen hattujen asennukset 9kpl 2020 -Korvausilmasuodattimien vaihdot huoneistoissa 2021 -Portaikkojen (ala-aulat) vinyylilaattojen uusinta 2021 -Korvausilmasuodattimien vaihdot huoneistoissa 2022 -Lattiapainuman tarkastelu ja katselmus B portaassa 2023 -Korvausilmasuodattimien vaihdot huoneistoissa 2023 - Katon huoltokorjaukset 2024 -Korvausilmasuodattimien vaihdot huoneistoissa 2024. -B portaan alapohjan lattian alapuolinen tuenta sekä Lattiapainuman tarkastelu ja katselmus 2024 - B portaan alapohjan lattian alapuolinen lattiapainuman tarkastelu ja katselmus 2025 -A rapun ulkoporrastasanteen uusinta 2025 -Lämmönsiirtimen uusinta 2025 -Palovaroittimien asennukset huoneistoihin 2025
Kiinteistötunnus
091-029-0076-0004
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA

Hinta

Velaton hinta
209 000 €
Myyntihinta
191 892,34 €
Neliöhinta
5 648,65 € / m²
Velkaosuus
17 107,66 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
242,35 € / kk
Pääomavastike
188,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
431,05 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
32,5 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Isonnevantie 6-8
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 776 700 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1958
Huoneistojen lukumäärä
24
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1958
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 04.04.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 316,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Luotsi Oy, Petteri Salminen, asiakaspalvelu@isannointiluotsi.fi, 0102075300
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupungin kaavoitustiedot ja asemakaavoitus kuuluvat kaupunkiympäristön toimialalle. Asiakaspalvelu palvelee puhelimitse numerossa 09 310 22111 ja sähköpostitse kymp.kami.asiakaspalvelu@hel.fi.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet ja raitiovaunupysäkki lähellä Raide-Jokeri kulkee Haagan kautta. Lisäksi uusi Vihdintien pikaraitiotie (linja 14) on suunniteltu alueelle.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä