139 000 €45 m²

Leikosaarentie 11 B, Vuosaari, Helsinki2 h, avokeittiö, kph/sauna, parveke

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
306 € / kk
Asuinpinta-ala
45 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
1994
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vuosaari
Kaupunki
Helsinki

Hissitalon, saunallinen kaksio Vuosaaren Kallahdessa

Asunto Oy Helsingin Leikovuo -nimisessä taloyhtiössä sijaitseva koti on hyvässä kunnossa. Asunnon avokeittiö yhdistyy saumattomasti olohuoneeseen ja oma sauna tuo arkeen ripauksen luksusta. Makuuhuoneesta on käynti länteen suuntautuvalle parvekkeelle, jossa on mukava nauttia aamukahvista tai ilta-auringosta.

Alueella on erinomaiset liikenneyhteydet, sillä bussit ja metro ovat helposti saavutettavissa. Läheltä löytyy Kauppakeskus Columbus sekä Itäkeskuksen monipuoliset palvelut. Luonnon ystäville Kallahden ja Aurinkolahden upeat ulkoilualueet ja uimarannat tarjoavat loistavat puitteet vapaa-ajan viettoon.

Taloyhtiössä on tehty säännöllisesti remontteja, joten voit muuttaa huoletta uuteen kotiisi. Tulevat korjaushankkeet on myös suunniteltu huolella, mikä takaa taloyhtiön arvon säilymisen. Asunnon sijainti, hyvät palvelut ja luonnonläheisyys tekevät tästä kodista täydellisen valinnan monenlaisiin tarpeisiin.

Asunto myydään vuokrattuna.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään kotiin!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Leikosaarentie 11 B, 00980 Helsinki
Kaupunginosa
Vuosaari
Kohdenumero
80494812
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
45 m²
Tontin pinta-ala
3 846 m²
Kokonaispinta-ala
45 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2 h, avokeittiö, kph/sauna, parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Asunto myydään vuokrattuna.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin, astianpesukone ja keittiösaareke. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kellarikomero. Lisätietoja säilytystiloista: Seinäkaapit eteisessä ja makuuhuoneessa.
Tulevat remontit
Vuosina 2025-2029 tehtävät korjaushankkeet ja kunnossapitotoimet: 2025 vesikattojen uusiminen, palovaroittimien asennus, huippuimureiden osittainen uusiminen ja huoltokunnostus IV-kanavien puhdistus ja tasapainotus, pesutuvan saneeraus 2025-2026 salaojatutkimus ja salaojien huuhtelu, vesi- ja viemärijärjestelmän kuvaus, julkisivun teräspalkkien ja puisten pergoloiden huoltokunnostus 2026 ikkunoiden kuntokartoitus ja huoltokunnostus, kiinteistön kuntoarvio 2028-2029 lukoston (Abloy Sento) uusiminen ja huoneisto-ovien uusiminen yksilehtisiksi ilman sisäovea
Tehdyt remontit
2024 kylpyhuoneremontteja (3 kpl), ulko-ovien huoltokorjauksia, elementtisaumojen uusiminen, energiatodistuksen päivitys 2023 A-portaan huippuimurin moottorin uusiminen 2022 kylpyhuoneremontteja 2021 kattotutkimus ja kattokaivojen huolto 2020 pihaportti uusittu C-portaan vieressä 2018 ulkoseinien pesu, kuntoarvio kuntokartoituksen mukaisia huoltokorjauksia 2017 lukitusten uudistuksia, kattojen huoltokunnostusta 2015 porrashuoneiden huoltomaalaus, lämmönvaihtimen ja patteritermostaattien uusinta ja verkoston säätö, lämmönjakohuone kunnostettu, ulkoikkunoiden karmien maalaus 2014 varastorakennusten seinien kunnostus ja maalaus, pihan leikkialueen ja kalusteiden huolto, IV-putkien puhdistus 2013 kylpyhuoneremontteja, jotka jatkuvat edelleen 2012 viemärien huuhtelu 2011 parvekkeiden huoltokorjauksia 2010-2011 huoneistopalokorjauksia A ja B portaissa
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: asuinkäyttö.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
124 209,36 €
Neliöhinta
3 088,89 € / m²
Velkaosuus
14 790,64 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
306 € / kk
Pääomavastike
49,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
355,44 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Leikovuo
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Helsingin kaupungin Ympäristöpalvelut on päättänyt taloyhtiön hakemuksesta määrätä tupakointikielloin kaikille kiinteistön huoneistoparvekkeille ja huoneistopihoille 18.11.2025. Tupakointi on näin ollen ko. ajankohdasta alkaen kielletty parvekkeilla ja pihoilla sekä ikkunoiden ja/tai ilmanottoaukkojen (ikkunoiden) läheisyydessä. Tupakointi on sallittu vain sille osoitetussa tai osoitettavassa paikassa. Taloyhtiön kiinnitykset: 3 795 897 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1994
Huoneistojen lukumäärä
37
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1994
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.09.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 846 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Reilu Isännöinti Oy, Antti Lyly, antti.lyly@reiluisannointi.fi, 010 292 1991
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki 09 310 1691