429 000 €90 m²

Harbonkatu 6, Vuosaari, Helsinki3-5h, k, kph, las. terassi, ulkovarasto

Velaton hinta
429 000 €
Hoitovastike
360 € / kk
Asuinpinta-ala
90 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2013
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Vuosaari
Kaupunki
Helsinki

3-5h+k+kph+lasitettu terassi+takka+autokatos

Meren läheisyydessä odottaa koti, jossa arki tuntuu kuin pieneltä lomamatkalta – voisiko tämä olla sinun unelmiesi täyttymys?

Tämä viehättävä kokonaisuus tarjoaa enemmän kuin pelkät neliöt: hintaan sisältyy oma autokatospaikka sekä taloyhtiön viihtyisät kerhotilat ja sekä puu- että sähkösaunat, jotka tuovat ripauksen luksusta jokaiseen päivään. Yhteisöllinen ja turvallinen taloyhtiö luo lämpimän tunnelman, jossa naapurit oikeasti tuntevat toisensa.

Oma piha on todellinen helmi viherpeukalolle – kauniit istutukset, kuten omenapuu, luumupuu, juhannusruusu, liljat, pionit ja yrttitarha, odottavat uutta huolehtijaansa.

Kodin muunneltava pohjaratkaisu elää elämäsi mukana. Olohuoneen tunnelmallinen kiertoilmatakka ja suuret ikkunat luovat lämpöä ja valoa pimeneviin iltoihin, kun taas lasitettu terassi tuo lisätilaa ja mahdollistaa nautinnolliset hetket ympäri vuoden. Tyylikäs avokeittiö yhdistää hillityn estetiikan ja toiminnallisuuden – täällä syntyvät arjen parhaat hetket.

Huoliteltu ja rauhallinen piha-alue kutsuu rentoutumaan, ja meri on vain muutaman minuutin kävelymatkan päässä. Lähialueelta löytyvät kahvilat, uimaranta, melontakeskus sekä upeat ulkoilumaastot tekevät vapaa-ajasta elämyksellistä. Perheiden arkea sujuvoittavat läheinen päiväkoti sekä koulu luokille 1–9.

Tämä koti avautuu vain yksityisnäytöissä – varaa oma aikasi ja tule kokemaan sen ainutlaatuinen tunnelma paikan päällä.

Lisätiedot ja yksityisesittelyvaraukset: Harri Manner kiinteistönvälittäjä LKV, LVV harri.manner@neliotliikkuu.fi 050 321 5081

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Harbonkatu 6, 00980 Helsinki
Kaupunginosa
Vuosaari
Kohdenumero
80493762
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
90 m²
Tontin pinta-ala
2 571 m²
Kokonaispinta-ala
104 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Muut tilat:
Kiinteät parvitilat yläkerran makuuhuoneissa, yhteensä n. 9m2.
Kylpyhuoneen päällä oleva varasto, johon kulku parvelta n. 5m2.
Huoneiston kokoonpano
3-5h, k, kph, las. terassi, ulkovarasto
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, uuni, liesi ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Puu. Tyylikäs avokeittiö sulautuu luontevasti olohuoneeseen, luoden avaran ja viihtyisän tilan yhdessäoloon. Suuret ikkunat avaavat upeat näkymät ulos ja hyvin varustellussa keittiössä kotikokki nauttii ruoanlaitosta.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Terassin kuvaus
Lasitettu terassi avautuu merelle päin ja tarjoaa upeat, luonnonläheiset näkymät, täydellinen paikka rentoutua vuoden ympäri.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, kylpyamme, pesuallas, allaskaappi, peili, bidee-suihku, pöytätaso, pesukoneliitäntä ja suihku. Pesutilojen kuvaus: Yläkerrassa tilava kph. Hyvin laskutilaa ja tilaa pesutornille. Leijuva wc-istuin, kylpyamme ja harmoninen värimaailma. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, bidee-suihku, pesuallas, allaskaappi, peili ja lattialämmitys. Erillisen WC:n kuvaus: Käytännöllinen alakerran WC heti sisääntulon yhteydessä tuo arkeen helppoutta ja mukavuutta.
Säilytystilat
Kaapistot ja ulkovarasto, yläkerran varasto
Tulevat remontit
2027 Ilmanvaihdon kanaviston puhdistus 2027 Nibe-laitteiden kompressoreiden uusinta (A uusittu 2024, E uusittu 2024, B uusittu koko NIBE-yksikkö)
Tehdyt remontit
2024 Portaiden asennus F- ja G-asuntojen välissä olevaan polkuun 2023 Julkisivumaalaus 2021 Kattojen pesu 2019 Pintasaari Oy - Märkätilojen silikonien vaihto huoneistoissa A, B, F ja G. Huoneistot C, D ja E suorittivat silikonoinnin itse ammattimaisesti. 2017 Suomen vesitekniikka Oy – IV -kanavien puhdistus 2016 Polygon – Märkätilojen kartoitus 2015 Asunto A vesivahingon korjaus – Vakuutusyhtiö. Vaurioraportti on yhtiöllä, mutta korjausraporttia emme ole vakuutusyhtiöltä saaneet. Ei kuluja yhtiölle.
Palvelut
Vain noin 300 metrin päässä kodistasi sijaitsee Natura Viva | Vuosaaren Melontakeskus, joka kutsuu vesille ja luontoon ympäri vuoden. Ison Kallahden uimaranta puolestaan on kivenheiton päässä, täydellinen koko perheen kesäpäivien viettopaikka. Liikunnan ystäville alue tarjoaa monipuoliset mahdollisuudet: Vuosaaresta löydät uimahallin, urheiluhallin sekä talvisin erinomaiset hiihtoladut Mustavuoren kauniissa maisemissa sekä Fressin 24h kuntosalin.

Arjen sujuvuuden takaavat hyvät palvelut: S-Market Meri-Rastila vain noin 800 metrin päässä, ja monipuolinen Kauppakeskus Columbus sijaitsee alle 2 kilometrin päässä. Suurempaan shoppailuun kutsuu myös Itis, jonne matkaa kertyy vain noin 4 kilometriä.

Läheltä löytyvät myös ihanat ravintolat ja kahvilat: Paja Kallahti vain 300 metrin päässä, Villa Ullas 800 metrissä sekä tunnelmallinen Ravintola Maininki myös aivan kivenheiton päässä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-054-54230-4
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, 25M, Kaapeli

Hinta

Velaton hinta
429 000 €
Myyntihinta
425 960,25 €
Neliöhinta
4 766,67 € / m²
Velkaosuus
3 039,75 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
360 € / kk
Pääomavastike
103 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
603 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
1,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
45 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 140 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksu 45€/kk/huoneisto, tasaus vuosittain Nettivastike 10€/kk Yhteistila vastike 140€/kk (yhteistila, jossa kerhohuone, sauna, pesuhuone ja wc.) Kerhotilan vuokraus yöksi: 10€/krt Puusauna 1€ / 2h (lämmitys omilla puilla) Sähkösauna 3€ / 2h

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Helsingin Kallahden Kylä
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: 4 kpl paritaloja ja autokatos. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiö on rakennettu ryhmärakentamisella: Ryhmärakentamisessa tai -rakennuttamisessa rakennuttajana toimii perinteisen rakennusyrityksen sijaan joukko yksityisiä ihmisiä. Tämä kohde on arkkitehtitoimisto Tallin suunnittelema ja asunnot uniikkeja asukkaiden kanssa suunniteltuja.
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
2013
Huoneistojen lukumäärä
7
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2013
Kerroksia
2
Energialuokka
Energiatodistus mennyt vanhaksi 2023.
Energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 571 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Jussi Häyhä
Kaavoitustiedot
Lisätietoja Helsingin kaupunki Kaavamuutos valmistumassa: Vuosaari, Harbonkatu 8, asemakaavan muutos (valmistuu 2026 aikana) - Kaavaratkaisun tavoitteena on mahdollistaa päiväkodin rakentaminen ja tontin muuttaminen pysyvästi päiväkotikäyttöön. Tarkoituksena on mahdollistaa piha-alueille lasten leikkipaikkoja.