358 000 €61 m²

Tunnelitie 14, Etelä-Haaga, Helsinki3h + k + p (yht. j. mukaan 2h + k)

Velaton hinta
358 000 €
Hoitovastike
308,20 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kaupunki
Helsinki

Remontoitu 2-3h rauhallisella, perheystävällisellä alueella.

Loistavalla paikalla Etelä-Haagan ytimessä sijaitseva 2-3h asunto erillisellä keittiöllä ja asunnon levyisellä parvekkeella, mistä näkymät puistomaiselle piha-alueelle. 1.kerros, mutta ei maatasolla. Asunto on täysin pintaremontoitu v.2025, wc-tila uusittu v.2022. Tilava erillinen keittiö (uusittu v. 2018) sekä ruokailutila-alkovi, minkä saisi rajattua erilliseksi huoneeksi esim. lasiovien avulla, jos haluaa luoda hiljaisen työtilan tai lastenhuoneen. Putkiremontin yhteydessä täysin uusitut uima-allas ja saunatilat ovat asukkaiden käytössä D-rapun kellarikerroksessa, yksityisvuoroja varattavissa (tai yleinen vuoro joka toinen päivä aamuisin sekä sunnuntaisin aamu- tai iltapäivisin). Autopaikkoja rajoitetusti vapaana, sähköauton latausmahdollisuus pihalla. Kaikki isot remontit tehty viimeisen 10v aikana ; kattoremontti v. 2018, ikkunaremontti 2021, putkiremontti, salaojat ja lukituksen uusinta 2022-23, sekä maalämpöremontti 2025. Helpot kulkuyhteydet julkisilla Helsingin keskustaan, muualle Helsinkiin ja Vantaalle; Huopalahden juna-asemalle kävelee 5 minuutissa, tai #40 bussin pysäkki sijaitsee 50m päässä. Pikaratikka-pysäkki (Aalto-yliopistolle tai Itäkeskukseen) sijaitsee Huopalahden juna-aseman vieressä. Lentokentälle yhdistyy 23min P-junalla, tai omalla autolla 15minuutissa. Pyöräillen pääsee 25 minuutissa Rautatientorille Keskuspuiston kautta tai Mannerheimintietä pitkin. Hyvät ulkoilumahdollisuudet myös Huopalahteen päin, pyöräillen Seurasaareen n. 15 minuutissa. Lähikaupat K-supermarket sekä Alepa 5min kävelymatkan päässä. Lähin koulu on Isonnevantiellä 10min kävelymatkan päässä (Haagan peruskoulu 1-9lk), missä sijaitsee myös Etelä-Haagan kirjasto. Lisäksi toinen peruskoulu-lukio (SYK), ruotsinkielinen lukio (Lärkan) sekä päiväkoteja kävelyetäisyydellä. Rauhallinen ja turvallinen asuinalue sekä talonyhtiö, missä asuu paljon lapsiperheitä ja eläkeläisiä. Ota yhteyttä niin sovitaan näyttö! Vapautuminen sopimuksen mukaan, neuvoteltavissa joustavasti. Yhteydenotto ensisijaisesti sähköpostitse irinahyvarinen@gmail.com. (Omistaja myy, ei välittäjiä kiitos.)

Perustiedot

Sijainti
Tunnelitie 14, 00320 Helsinki
Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kohdenumero
24445594
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
61 m²
Pinta-alojen lisätiedot
2-3h
Huoneiston kokoonpano
3h + k + p (yht. j. mukaan 2h + k)
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
pintaremontoitu 2025
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan, neuvoteltavissa.
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Paljon kaappitilaa, Paljon työskentelytilaa, Laminaattitasot, Astianpesukone, Keraaminen liesi, Liesituuletin, Jää-pakastinkaappi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Iso lasitettu parveke länteen.
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Pesukone, Peilikaappi, Allaskaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Lattialämmitys
Säilytystilat
Paljon kaappitilaa makuuhuoneessa, koko huoneen leveydeltä.
Ominaisuudet
Valoisa, Sälekaihtimet
Ikkunoiden suunta
Läpitalon asunto: ikkunat itään makuuhuoneessa, länteen olohuoneessa.
Näkymät
Puistomaiset näkymät talon piha-alueelle.
Kylpyhuoneen remontit
Kylpyhuone uusittu v.2022 putkiremontin yhteydessä.
Kylpyhuoneen remontit
06/2022 - 08/2022
Piharemontti
04/2023 - 05/2023
Kattoremontti
2018 - 2018
Ikkunaremontti
02/2021 - 02/2021
Putkiremontti
05/2022 - 02/2023
Tulevat remontit
Ei päätettyjä tulevia remontteja.
Tehdyt remontit
Siirtyminen kaukolämmöstä maalämpöön 5/2025-3/2026, remontin lainaosuus maksettu tämän huoneiston osalta 4/2026.
Keittiön remontit
Keittiö uusittu v.2018 edellisen omistajan toimesta.
Muut remontit
Asunto pintaremontoitu kauttaaltaan v.2025.
Saunan lisätiedot
Sauna yksityisvuoro kerran viikossa 25e/kk. Sauna ja uima-allastilat uusittu v.2022 putkiremontin yhteydessä.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Kirjasto lähellä, Terveyskeskus lähellä, Lääkäriasema lähellä, Puisto lähellä, Koirapuisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, Lukio lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
358 000 €
Myyntihinta
327 786 €
Neliöhinta
5 868,85 € / m²
Velkaosuus
30 214,01 €

Vastikkeet

Hoitovastike
308,20 € / kk
Pääomavastike
289,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
597,95 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
18 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
18e /hlö /kk
Saunamaksu
25e /kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1975
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Ilmanvaihto
Koneellinen, poisto huippuimurilla
Harrastusmahdollisuudet
Ulkoilureittejä, Jäähalli lähellä, Jalkapallokenttä, Urheiluhalli lähellä, Kuntosali lähellä (OleFit Haaga), Uimahalli lähellä (Pirkkolan uimahalli ja liikuntakeskus)
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Sujuvat yhteydet omalla autolla, Rautatieasema lähellä, Raitiovaunupysäkki lähellä, Maksuton pysäköinti kadulla (Laajasuontiellä)