98 000 €24 m²

Koskelantie 56, Käpylä, Helsinki1h+kk+alkovi+kph

Velaton hinta
98 000 €
Hoitovastike
236 € / kk
Asuinpinta-ala
24 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1944
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Käpylä
Kaupunki
Helsinki

Valoisa ja tunnelmallinen yksiö Helsingin Koskelassa

Tämä kodikas 24 neliön yksiö sijaitsee 1944 rakennetussa tiilitalossa, joka huokuu historiallisen kaupunginosan ainutlaatuista henkeä. Koskelantie 56 tarjoaa rauhallista asumista hyvien yhteyksien äärellä, ja taloyhtiön sijainti yhdistää sujuvan arjen ja viihtyisän ympäristön.

Huoneisto sijaitsee kerrostalon ensimmäisessä asuinkerroksessa. Tehokkaasti suunniteltu pohjaratkaisu koostuu huoneesta ja keittokomerosta, mikä tekee tästä kompaktista tilasta helpon sisustaa ja pitää järjestyksessä. Asunto on tällä hetkellä vuokrattu, joten se tarjoaa valmiin ja vaivattoman mahdollisuuden sijoittajalle, joka etsii vakaata kohdetta arvostetulta alueelta.

Asunto Oy Koskelantie 56 on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on vuosikymmenten saatossa tehty kattavasti remontteja, kuten vesikatto v. 2003, perinteinen putki- ja sähköremontti v. 2007 sekä lukituksen uusiminen v. 2013. Olympiakylän huollon taattua isännöintilaatua! Asukkaiden käytössä on kellarikomero ja ulkoiluvälinevarasto sekä naapuritaloyhtiön tiloissa pesutupa ja saunavuoroja.

Olympiakylän väljään rakennettu vehreä naapurusto hyvien kulkuyhteyksien äärellä on kulttuurihistoriallisesti merkittävä rakennusympäristö. Alueen rakennuskanta ja ympäristö on suojeltu asemakaavalla.

Tämä koti on täydellinen valinta Sinulle, joka arvostat pitkäjänteisesti hoidettua taloyhtiötä ja Helsingin haluttua asuinympäristöä. Ota yhteyttä ja kysy lisätietoja tästä sympaattisesta yksiöstä!

Avainsanat: käpylä, yksiö, vuokrattu, sijoitusasunto, putkiremontoitu

Perustiedot

Sijainti
Koskelantie 56, 00610 Helsinki
Kaupunginosa
Käpylä
Kohdenumero
36454369
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
24 m²
Tontin pinta-ala
2 029 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h+kk+alkovi+kph
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. asunto myydään vuokrattuna
Keittiön varusteet
Ikkunallinen keittiö: uuni, keraaminen liesi, kaapistot, astianpesukoneliitäntä, liesituuletin, kiinteä valaisin
Kylpyhuoneen varusteet
suihku, wc-istuin, pyyhelämmitin, pesukoneliitäntä, allas, hana, peilikaappi, bide-suihku
Näkymät
etelä
Tulevat remontit
Parvekkeiden sekä julkisivujen kuntokartoituksen päivitys, patteriverkoston termostaatit, perussäätö/tasapainotus, lämmönsiirrin 1-5 vuotta. Julkisivujen ja parvekkeiden tarkempi kuntotutkimus, suunnittelutyö sekä peruskorjaus 5 vuotta ja eteenpäin.
Tehdyt remontit
Ikkunat uusittu 1989, jätesuoja 1996, lämmönsiirrin. + patteriventtiilit 1999, vesikaton uusinta (tiilikate), sähköpääkeskus 2003, vesi- ja viemäriputkien sekä sähköjen uusintatyö, puhelin- ja antenniverkon uusinta sekä telekaapelointi, syöksytorvien kivipesien puhdistus 2007, lukituksen uusinta Abloy Sento lukitukselle 2013, Kiinteistökierto sekä huoneistokorttien laadinta sis: vesikalusteet, ilmanvaihto aistinvaraisesti, patterit ja ikkunat sekä yleiset tilat ja kalusteet 2015-16 ikkunoiden peruskorjaus 2017, julkisivun osittainen (Koskelantien puoli) huoltorappaus ja -maalaus sekä liiketilojen ikkunoiden ja vesipeltien huoltomaalaus, koodilukot 2018
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
K-Market Masurkka 350 m, Käpylän Apteekki 350 m, Alepa 450 m, Kumpulan maauimala 850 m, Bussi 140 m, Ratikka 450 m, Mäkelänrinteen lukio 2,1 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista DNA Welho 25 Mb

Hinta

Velaton hinta
98 000 €
Myyntihinta
94 900,13 €
Neliöhinta
4 083,33 € / m²
Velkaosuus
3 099,87 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
236 € / kk
Pääomavastike
56 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
292 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
1.7.2026 alkaen hoitovastike 240 €/kk. Vastikkeiden peruste osakkeiden lukumäärä. Lisätietoa velkaosuudesta: Lainaosuuden voi maksaa vuosittain korontarkistuspäivän yhteydessä. Maksuaikataulu tulee kysyä isännöitsijältä..

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Koskelantie 56
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1944
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1944
Kerroksia
4
Kattotyyppi
Harjakatto. Vesikatto uusittu 2003
Energialuokka
F2018
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
2 029 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Eija Maja/ Olympiakylän Huolto Oy Koskelantie 48 a 00610 Helsinki 09 7288 860
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Helsingin kaupunki. Olympiakylä suojelukaavassa.
Kuntotutkimus
Mikäli ostaja remontoi asuntoa, ostajan tulee ennen remontin aloittamista olla yhteydessä isännöitsijään ja teettää tarvittaessa asunnossa asbestikartoitus. Kartoitus vaaditaan teetettäväksi rakennuksissa, joiden loppukatselmus on tehty ennen vuotta 1994, mikäli kartoitusta ei ole tehty.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2050
Tontin vuokra
27199.98 € / vuosi