172 000 €32 m²

Lohkopellontie 3 A, Oulunkylä, Helsinki1 h, kk, kh/wc, lasitettu p

Velaton hinta
172 000 €
Hoitovastike
252,80 € / kk
Asuinpinta-ala
32 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Oulunkylä
Kaupunki
Helsinki

Tämä hyväkuntoinen kompakti pikkukoti odottaa uutta asukasta!

Asunto on valoisa ja pohjaratkaisu on erittäin toimiva. Kylpyhuone on juuri remontoitu taloyhtiössä meneillään olevan linjasaneerauksen yhteydessä. Eteisessä on tilava säilytysparvi. Olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle.

Oulunkylän palvelut ja loistavat kulkuyhteydet parin minuutin kävelymatkan päässä. Hyvät lenkkeily- ja ulkoilureitit alkavat melkein kotiovelta.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Lohkopellontie 3 A, 00650 Helsinki
Kaupunginosa
Oulunkylä
Kohdenumero
80497225
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
32 m²
Tontin pinta-ala
3 580,9 m²
Kokonaispinta-ala
32 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1 h, kk, kh/wc, lasitettu p
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1.6.2026 alkaen.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin, erillisuuni ja liesi (induktio). Työtason materiaali: Puu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, pesukoneliitäntä, pesuallas (+laatikosto) ja peilikaappi.
Säilytystilat
Kaapistot, häkkivarasto ja säilytysparvi
Näkymät
vehreät näkymät
Tulevat remontit
KPTS 2026-2030/ katon korjauksen tarpeen arviointi, muita tavanomaisia huoltokorjauksia tarvittaessa
Tehdyt remontit
2026-2025 LVI-hankesuunnittelu ja sen toteutus, taloyhtiön yhteisten tilojen huoltomaalaus ja kunnostus 2024-2025 Tulipalon korjaustöitä 2023 julkisivu-urakka, joka sisälsi parvekelasitukset 2021 julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus, ikkunoiden huoltokorjauksen ja maalauksen suunnittelu, A 1 huoneiston elementtisaumauksen korjaus ja huoneiston sisäpuoliset korjaukset, A 7 parvekkeen katon korjaus 2020 asuntojen C 18 ja C 21 vesivaurion korjaus 2019 kaukolämpövaihtimen kiertovesipumpun uusinta 2018 vaihdettiin porrashuoneiden ja kellaritilojen valaisimiin LED-lamput 2015 tehtiin salaojan kuntotutkimus ja akuutit sähkötyöt, hankittiin ikkunoihin tuloilmaventtiilit ja uusittiin kellarin eristeet 2014 puhdistettiin IV-kanavat ja uusittiin sulkuventtiilit 2013 uusittiin eteläpäädyn elementtisaumat 2012 korjattiin loppuun C-rapun vesivahinko, korjattiin huoneiston A 4 kylpyhuone, maalattiin roskakatos 2011 aloitettiin C-rapun vesivahingon korjaukset 2010 hankittiin DNA-laajakaista ja tv-palvelut 2009 Oulunkylän puoleisen asfaltoinnin uusiminen 2008 Oulunkylän puoleisen sivun ikkunamaalaus 2006 antenniverkko kunnostettu 3/2006 digikelpoiseksi 2005 lukoston uusiminen Abloy:n Exec-sarjaan, löylyhuoneen saneeraus perusteellisesti (Rak. ja LVI-tsto H Lätti Oy) 2004 ilmanvaihtohormien puhdistus, mittaus ja säätö, nuohous ja IV-puhdistus (Petri Valve Oy) 2002 Lohkopellontien puoleisten ikkunoiden ja ulko-ovien huoltomaalaus 2001 kattopinnoitteen uusiminen, kaukolämpölaitteiden uusiminen ja tilan saneeraus sekä löylyhuoneen lauteiden korjaustyö
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: asuinhuoneisto.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
91-28-38-5
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA

Hinta

Velaton hinta
172 000 €
Myyntihinta
143 770,45 €
Neliöhinta
5 375 € / m²
Velkaosuus
28 229,55 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
252,80 € / kk
Pääomavastike
219,76 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
475,66 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
32 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 3,10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lohkopellontie 3
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Naapurikiinteistön (HOAS/Lohkopellontie 1) kanssa on allekirjoitettu rasitesopimus 16.4.1975 koskien yhtiömme oikeutta käyttää naapuritalossa sijaitsevaa pesutupaa ja kuivaushuonetta sekä naapurikiinteistön oikeutta käyttää yhtiömme väestönsuojaa kriisi- ja poikkeustilanteissa. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 093 200 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
24
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 04.06.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
3 580,9 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Luotsi Oy, Iiris Engman, iiris.engman@isannointiluotsi.fi, 010 207 5300
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki p. 09 310 1691
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet ja raitiovaunupysäkki lähellä
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2035
Tontin vuokra
10 970 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin kuvaus
Yhtiökokous 10.4.2024 päätti kaavamuutoksen hakemisesta lisärakentamisen mahdollistamiseksi Oulunkyläntien varteen sekä mahdollisesti myös nykyisen rakennuksen kellaritiloihin. Yhtiökokous päätti myös hakea asemakaavamuutosta hallitsemansa tontin Lohkopellontie 3 (91-28-308-5) alueelle yhdessä Helsingin kaupungin kanssa täydennysrakentamisen mahdollistamiseksi. Samalla yhtiökokous valtuuttaa hallituksen hakemaan asemakaavakaavamuutosta yhtiön puolesta. Asiasta neuvottelut vielä kesken kaupungin kanssa.