414 000 €69 m²

Hiihtäjäntie 6, Herttoniemi, Helsinki3h, k, kph, p

Velaton hinta
414 000 €
Hoitovastike
379,50 € / kk
Asuinpinta-ala
69 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 7
Rakennusvuosi
1957
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Herttoniemi
Kaupunki
Helsinki

Hissitalo, oma tontti ja upeat näkymät

Kulmahuoneisto hissitalon korkeuksissa aivan huippusijainnilla Herttoniemen palveluiden vieressä. Asunto tuntuu neliöitään tilavammalta avaran pohjaratkaisun ja erityisesti valoisuuden ansiosta. Isot ikkunat etelään ja länteen tarjoavat myös aivan upeat näkymät niin pitkälle kuin silmä kantaa! Ja ilmalämpöpumpulla asunto tietenkin viilenee kesällä kätevästi. Ruokapöytä sopii keittiöön tai olohuoneeseen, makuuhuoneet ovat tilavia ja kylpyhuone remontoitu. Tee pintaremontti tai muuta sisään.

Alueen harvoja yhtiöitä omalla tontilla, jossa vaihtuu asuntoja harvakseltaan! Yhtiön huolto- ja korjaushistoria sisältää julkisivujen, parvekkeiden, yleisten tilojen ja pihan kunnostuksen; kattojen, ikkunoiden ja ovien uusinnan sekä tietenkin LVIS-saneerauksen eli putkiremontin. Viiden vuoden suunnitelman isoin hanke lienee energiaselvitys (maalämmön, lämmöntalteenoton ja aurinkopaneelien kannattavuus ja toteutettavuus). Hoitovastikkeen taso kertoo paljon: 5,50€/m² sisältäen veden!

Hertsika on Helsingin parhaita paikkoja asua, jos arvostaa merellistä luontoa, liikenneyhteyksiä ja palveluita. Se tunnetaan 50-luvun vehreästä puutarhakaupunkimaisesta tunnelmastaan, kallioisista maastoistaan ja vahvasta yhteisöllisyydestään, joiden ansiosta se koetaan viihtyisäksi ja kotoisaksi. Metroasemaa ympäröivästä palvelukeskittymästä löytyy vaikka mitä, Metro vie Stadiin 10 minuutissa ja Itäväylää pitkin pääsee nopeasti autolla tai bussilla eri suuntiin. Ehkäpä paras valtti ovat kuitenkin upeat ulkoilumahdollisuudet Saunalahden luonnonsuojelualueen, Kivinokan ja merenrannan maisemissa.

Täällä on sitä tuttua kodin tuntua!

Katso kohteen tarkemmat tiedot www.habita.com -sivustolta.

Perustiedot

Kaupunginosa
Herttoniemi
Kohdenumero
973602
Kerros
6 / 7
Asuinpinta-ala
69 m²
Tontin pinta-ala
9 585,4 m²
Kokonaispinta-ala
72 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, p
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Keittiön varusteet
Induktioliesi, Jääkaappipakastin, Kaapisto, Liesituuletin, Astianpesukone, Pesukone, Pesukoneliitäntä
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Pesukoneliitäntä, Mukavuuslattialämmitys, Kaapisto, Allas, WC-istuin, Peili, Suihkukaappi
Säilytystilat
Kaapisto, Kellarikomero, Vinttikomero
Näkymät
Piha, Etupiha, Naapurusto, Katu, Metsämaisema, Merimaisema, Luonto
Julkisivuremontti
2006
Kattoremontti
2016
Putkiremontti
2015
Tehdyt remontit
2026 Muu - Yhtiön mittavan korjaushistorian kokonaisuudessaan voit pyytää välittäjältä!, 2025 Korjaussuunnitelma - kunnossapitotarveselvitys 10.2.2025, 2021 Piha - maisemallinen kunnostus, 2021 Hissi - vaijerit ja veräjäovet uusittu, 2020 Ilmanvaihto - ilmanvaihtokoneiden uusinta, 2018 Lämmitys - lämmönvaihdin uusittu, 2017 Lukot - uusittu, 2016 Katto - uusittu, 2016 Ovet - uusittu, 2015 Linjasaneeraus - LVIS-saneeraus, 2011 Lämmitys - patteriverkoston perussäätö, 2006 Julkisivu - maalaukset ja rappauksien korjaus, 1998 Ikkunat - uusittu, 1998 Ovet - parvekeovet uusittu
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa 0,2 km, Ravintola 0,4 km, Ostoskeskus 0,8 km, Puisto 0,1 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
414 000 €
Myyntihinta
414 000 €
Neliöhinta
6 000 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
379,50 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
22,00 EUR/kk
Autopaikan kustannukset
16,50 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Hiihtäjäntie 6
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1957
Huoneistojen lukumäärä
91
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1957
Kerroksia
7
Energialuokka
F, 2018
Energiatodistus
Kyllä
Kunnallistekniikka
Vesi, Viemäri, Sähkö, Kaukolämpö
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilma
Tontin koko
9 585,4 m²
Kiinteistönhoito
Herttoniemen Talopalvelu Oy
Isännöinti
Isännöinti Luotsi Oy
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki 093101691
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Metro 0,3 km, Bussi 0,4 km
Maasto
Rinne
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, Vesikiertoinen keskuslämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Pihapaikka, Parkkipaikka sähköpistokkeella, Autotalli, Katupysäköinti, Sähköauton latauspiste
Yhteiset tilat
Ulkoiluvälinevarasto, Sauna, Väestönsuoja, Autotalli, Pesutupa
Pintamateriaalit
Laatta, Vinyylilattia