637 000 €194 m²

Liljasaarentie 4, Lehtisaari, Helsinki5h, k, khh, vh, saunaosasto, uima-allas, takkah., atriumpiha, at

Velaton hinta
637 000 €
Hoitovastike
1 716 € / kk
Asuinpinta-ala
194 m²
Huoneita
5
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Lehtisaari
Kaupunki
Helsinki

Upea koti merinäköalalla!

Tämä tilava ja tyylikäs koti Lehtisaaressa tarjoaa poikkeuksellista asumisen laatua merellisessä ympäristössä. Asunnon pohjaratkaisu on suunniteltu arjen ylellisyyttä ja toimivuutta ajatellen. Kahdessa tasossa sijaitseva koti hurmaa uima-allasosastollaan, jossa voit nauttia vastavirtalaitteen rentouttavasta vaikutuksesta. Yksityisyyttä tarjoava atriumpiha toimii kodin viihtyisänä jatkeena ja saunaosasto Tulikiven kiukaalla takaa täydelliset löylyhetket.

Tämän kodin materiaalit ja varustelu on valittu huolella esim. keittiö Scavolinin kalustein ja Smegin kodinkonein. Tilat on viimeistelty laadukkailla pinnoilla ja koko asunnon kruunaa Sonos-äänentoistojärjestelmä.

Vesijohdot ja märkätilat on remontoitu kattavasti 2012-2014 v. Asunnosta löytyy Raksystemsin tekemä kuntotarkastusraportti vuodelta 2023.

Huoneistoon kuuluu yhtiöjärjestyksen mukainen autotalli, joka tuo huoletonta lisämukavuutta autoilevalle asukkaalle. Tämä koti on suunniteltu niille, jotka arvostavat rauhaa, merellistä tunnelmaa ja laadukasta elämää.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja siirtynyt maalämpöön vuonna 2023.

Rauhallinen sijainti on erinomainen: hyvät liikenneyhteydet, Länsimetro ja Raide‑Jokeri, sekä koulut ja palvelut kävelyetäisyydellä. Ulkoilumaastot, venesatamat ja uimaranta ovat nekin aivan lähellä.

Tervetuloa paikan päälle ihastelemaan upeaa kotia ja avaraa merinäköalaa, joka tekee vaikutuksen joka kerta.

Perustiedot

Kaupunginosa
Lehtisaari
Kohdenumero
58487796
Asuinpinta-ala
194 m²
Tontin pinta-ala
1,03 ha
Kokonaispinta-ala
220,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Tarkistusmitattu. Asunnon pinta-ala 194 m2 + autotalli 26,5 m2
VTT:n sertifioima Insinööritoimisto henrik Himberg on tarkastusmitannut 24.1.2017.
RT 12-11055 kortin mukaisesti huoneisto-alaksi standardin mukaan.
Yhtiöjärjestyksessä 132m2+varasto 61,5m2, autotalli 26,5m2
Huoneiston kokoonpano
5h, k, khh, vh, saunaosasto, uima-allas, takkah., atriumpiha, at
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1 kk kaupanteosta tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastekaappi, viinikaappi, induktioliesi, uuni, pesuallas, liesituuletin hormi (Falmec), astianpesukone, astianpesukoneliitäntä. Scavolini-kaapistot, Smeg kodinkoneet, komposiitti työtasot, kiinteät valaisimet. Keittiö uusittu 2012.
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Atriumpiha
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku (Alessi) 2 kpl, pyyhekuivain. Sauna: Tulikiven valkoinen kiuas ja ohjauskeskus.
Uima-allas vastavirtalaitteella. Lattialämmitys alakerran pesuhuoneessa.

Erillinen wc alakerrassa: wc:n piiloviemäröinti (Laufen), allaskaappi, pesuallas, Alessi-hana, peilikaappi (Svedberg), pyyhekuivain. WC: Alakerrassa erillinen wc: wc:n piiloviemäröinti (Laufen), allaskaappi, pesuallas, Alessi-hana, peilikaappi (Svedberg), pyyhekuivain.
Yläkerrassa KHH:n yhteydessä wc: Wc-istuisn, allaskaappi, pesuallas, Alessi-hana, peilikaappi, bideesuihku.
Näkymät
Merinäköala ja pihalle. Ikkunasuunnat: pohjoinen, etelä
Tulevat remontit
Huomioitavaa on, että kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana, ei korjausohjelmaesitys. Päätökset käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Piipun hattujen selvitys 2025 Seinissä olevien korvausilmaventtiilien uusiminen 2025 Julkisivujen kunnostus ja huoltomaalaus 2025 2-,4- ja 8-talojen alapohjan kanaalin tuuletuksen tekeminen 2026-2027 Yläkerran vesiputkien kuntokartoitus 2028-2029 Salaojien korjauksen ja sen yhteydessä toteutettavien pihatöiden suunnittelu (latauspisteet, jäteaitaus, piha- ajoväylät, pintavesien ohjaukset) 2028-2029
Tehdyt remontit
Huoneisto remontoitu Q-lausunnolla. Remontissa uusittu huoneiston sisäiset lvi-asennukset sekä märkätilat. Huonejärjestystä muutettu yläkerrassa keittiön ja kodinhoitohuoneen osalta. Vesijohdot, patterit ja lämpöjohdot uusittu 2013 remontin yhteydessä. Uima-altaan vedeneristeet ja laatat uusittu. Katto UA ja PH vedeneristetty. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. Suoritetut korjaukset ja perusparannukset 1991 Kaukolämpö 1991-1991 huopakate uusittu osin 1994 sisäpihan vesieristys 1996 sisäpihan betoniosien korjaus 1998 eteläpuolen ikkunamaalaus 1999 yhden sisäpihan vesieristys 2001 6-talon alakerran paineellisten putkien uusiminen 2002 2-, 4- ja 8-talon alakertojen paineellisten putkien uusiminen 2002 Julkisivuremontti 2004 antenniverkon kunnostus 2005 ikkunoiden uusiminen (poislukien patioikkunat) 2007 patioiden peruskorjaus katettuja patioita lukuun ottamatta ja IV-koneiden uusiminen 2009 vesikattojen uusiminen 2011 2-talon pohjaviemärien uusiminen 2011 uusittu lämmönjakokeskus 2012 patteriventtiilien uusiminen ja lämmitysjärjestelmän tasapainotus 2014 lukoston uusiminen Abloy Sento-lukostoon 2014-2015 Linjasaneeraus, viemäreiden saneeraus sukittamalla 2015 Koneellisen poistoilmanvaihdon kanavien puhdistus, mittaus ja säätö 2016 huoneistojen 2 E ja 2 F patioiden ulkoseinien ja ikkunoiden kunnostus 2021 huoneiston 6 E alapohjan tiivistys pilottihakkeena 2023 Patio ikkunoiden- ja seinien kunnostus 2023 Siirrytty maalämpöön Lehtisaaren Väestönsuoja Oy:n (ent.Lehtisaaren Huolto Oy) hallinnoiman kallioväestönsuojan suunnitellusta kunnostuksesta tulossa alueen taloyhtiöille kustannuksia.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Munkkiniemen alakoulu n. 3,9 km, Meilahden yläasteen koulu n. 4,6 km, Ranskalainen päiväkoti L´lle aux Trésors n. 0,3 km, Päiväkoti Lehtisaari n. 0,3 km, Alepa n. 0,2 km, Päiväkoti Ruusu, Munkkiniemi n. 3,8 km. Metro Keilaniemessä n. 1 km

Velaton hinta
637 000 €
Myyntihinta
557 794,48 €
Neliöhinta
3 283,51 € / m²
Velkaosuus
79 205,52 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
1 716 € / kk
Pääomavastike
728,64 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
2 444,64 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 26 € / hlö / kk. Lämminvesivastike
Muut kustannukset
Uima-allas: 52 € / kk. Vastikeperuste yhtiöjärjestyksen mukaisesti jyvitetty pinta-ala 132m2. Rahoitusvastikkeet: sisäilmakorjaus 0,22 €/jm2 > 29,04 €/kk Atrium 2,50 €/jm2 > 330,00 €/kk maalämpö ja lämmönjakohuoneen laajennus 2,80 €/jm2 > 369,60 €/kk Yhtiön rakennukset sijaitsevat Vantaan seurakuntayhtymältä vuokratulla tontilla, jonka vuokrasopimus on uusittu 1.1.2020 alkaen seuraavaksi 50 vuodeksi. Uusi tontinvuokra on vuodesta 2024 alkaen täysimääräinen 248805 € vuodessa. Yhtiö maksaa vuokranantajalle myös maapohjasta menevän kiinteistöveron. Vuokrantarkastus: indeksi. Hallituksella valtuus toimikautenaan ylimääräisen hoitovastikkeen perimiseen kahdelta kuukaudelta taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Lisäksi hallituksella valtuus tarkistaa pääomavastikkeiden tasoa korkokehityksen niin vaatiessa. Lisätietoa velkaosuudesta: Lainosuuden lyhennykset 28.2. ja 31.8. Velkaosuus sis. Maalämpö, Atrium remontin ja Sisäilmakorjaus vastikkeet..

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Liljasaarentie 2-8
Lisätietoa taloyhtiöstä
Maanvuokrasopimuksen porrastus viidelle vuodelle 2022 174.163,50 €, vuonna 2023 199.044 € ja vuodesta 2024 alkaen täysimääräinen 248.805 €. Hallituksella valtuus ylimääräisen hoitovastikkeen perimiseen kahdelta kuukaudelta taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Yksi ylimääräinen vastike peritty eräpäivällä 19.4.2022. Lehtisaaren Väestönsuoja Oy:n hallinnoiman kallioväestönsuojan suunnitellusta kunnostuksesta tulossa alueen taloyhtiöille kustannuksia.