348 000 €50 m²

Pajalahdentie 17, Lauttasaari, Helsinki2h, k, kph, vh ja parveke

Velaton hinta
348 000 €
Hoitovastike
245 € / kk
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kaupunki
Helsinki

Ylimmän kerroksen selkeäpohjainen kaksio, jonka lasitetulla parvekkeella voit nauttia merimaisemasta. Erittäin pidetty ja hyväkuntoinen taloyhtiö sijaitsee Lauttasaaren etuosassa, josta on hyvät kulkuyhteydet. Metrolle ja ostoskeskus Lauttikseen on 300 metriä. Viidenteen kerrokseen pääset sujuvasti hissillä, ilman porrasaskelmia. Asunto ilahduttaa selkeydellään. Yllättävän tilavan olohuoneen jatkeena on parveke pihan suuntaan. Erilliseen, kätevään keittiöön mahtuu pieni ruokapöytä. Ison vaatehuoneen ansiosta makuuhuoneeseen jää enemmän tilaa. Keittiössä ja asuinhuoneissa on tyylikäs, yhtenäinen vinyylilankkulattia. Kylpyhuone on uusittu putkiremontin yhteydessä. Tästä asunnosta saat ihanan kodin ja/tai loistavan sijoituskohteen. Tervetuloa tutustumaan.

Perustiedot

Kaupunginosa
Lauttasaari
Kohdenumero
1412836
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
50 m²
Tontin pinta-ala
8 319 m²
Kokonaispinta-ala
50 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh ja parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, keraaminen liesi, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, astianpesukone. Valkoiset kaapistot, puiset työtasot
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
sisään vedetty, lasitettu. Parvekkeen suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, taitettava suihkuseinä, allaskaappi, peilikaappi, käsisuihku, pesukoneliitäntä, pyyhekuivain, lattialämmitys
Säilytystilat
Vaatehuone, vinttikomero, kellarikomero
Ikkunoiden suunta
länsi, itä
Näkymät
puistomaiset, pihalle, kadulle, merelle
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana: Autotallien ovien huoltomaalaus, A-talon ulko-ovien kunnostus, C-rapun maalaus, maalämmön hankeselvitys.
Tehdyt remontit
2025 sähköautojen latausinfra. 2024 leikkipaikan valaistuksen uusiminen. 2023 IV-kanavien nuohous, mittaus ja säädöt. 2022 B-rapun poistoilmakoneen uusiminen, E-porraskäytävän maalaus, sisäänkäyntikatosten rakentaminen (B-, C-, D-raput), A-talon eteläpäädyn tiiliverhouksen korjaus, ikkunoiden yläpuolisten palkkien uusiminen/korjaus ja tiiliverhouksen korjaus (noin 30 kpl). 2021–2022 Ikkunaremontti. 2016-2017 Pihan kunnostustyöt sekä sadevesiviemäröinti. 2015 Lukitus uusittu. 2014 LVI-saneeraus, tuuletusparvekkeet. 2010 Hankesuunnitelma (vesijohtojen- ja viemäreiden uusiminen). 2009 LVV-kuntotutkimus. 2008 Porrashuoneiden huoltomaalaus. 2007 Sähkö- ja telesaneeraus. 2006 Huoneistoparvekkeiden kunnostus, uudet parvekekaiteet ja parvekkeiden lasittaminen. 2005 B-talon huoneistoparvekkeiden pintakorjaukset (pl. kaiteet), parvekelaatan etureuna ja pintojen ylimaalaus. 2004 Vesikattojen kunnostus ja B-talon puisteluparvekelinjan peruskorjaus, porraskäytävien ulko-ovien ulkopuolinen kunnostus sekä A-talon huoneistoparvekkeiden pintakorjaukset (pl. kaiteet), parvekelaatan etureuna ja pintojen ylimaalaus. 2003 Lukituksen uudistaminen. 2002 Liittyminen HTV:n kaapeliverkkoon. 2001 Patteriventtiilien ja linjasulkuventtiilien uusinta. 2000 Ilmanvaihdon peruskorjaus ja koodilukot. 1999 Kattojen lumiesteet. 1998 Pihan osittainen asfalttikorjaus. 1997 F-portaan parvekelinjan kunnostus. 1995 Saunan korjaus. 1994 Lämmönjakohuoneen saneeraus.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lauttasaaren Yhteiskoulu (etäisyys n. 2 km), Useita lähellä (etäisyys n. 0.2 km), Lauttis (etäisyys n. 0.3 km)
Lisätiedot
Vuoden 2025 varsinaisessa yhtiökokouksessa päätettiin myöntää hallitukselle valtuudet periä tarvittaessa enintään kahden kuukauden ylimääräinen hoito- ja/tai rahoitusvastike. .
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Tiedustelut
Ulla Pöyhönen Kiinteistönvälittäjä LKV, puh. +358400512487, ulla.poyhonen@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
348 000 €
Myyntihinta
327 802,31 €
Neliöhinta
6 960 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
245 € / kk
Pääomavastike
360 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
605 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
12,00 EUR/kk
Vesimaksun lisätiedot
20 €/hlö/kk
Autopaikan kustannukset
18 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Pajalahdentie 17
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1961
Rakennusvuoden lisätiedot
1961
Huoneistojen lukumäärä
130
Liiketilojen pinta-ala
130 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
5
Energialuokka
D2018
Tontin koko
8 319 m²
Liikenneyhteydet
Metro (etäisyys n. 0.3 km)
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, vesikiertoinen patterilämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
autotallipaikkoja: 19, sähköpistokepaikkoja: 19, piha-autopaikkoja: 9, lisätietoa: Autopaikat ja autotallit jaetaan jonotusperiaatteella
Yhteiset tilat
Hissi, sauna, pesutupa (isorumpuiset pesukone ja kuivausrumpu), kuivaushuone sekä vintti- ja kellarikomerot, kaapeli-tv (DVB-C), taloyhtiön laajakaista 50 Mt (Telia), väestönsuoja
Ominaisuudet
Koko huoneistossa yhtenäinen lattiapinta, ei kynnyksiä, siisti 2024 uusittu vinyylilankku.
Lainalaskuri