219 000 €39 m²

Käpyläntie 2, Käpylä, Helsinki2h, k, kph

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
303,75 € / kk
Asuinpinta-ala
39 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1946
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Käpylä
Kaupunki
Helsinki

Valoisa ja rauhallinen kaksio Käpylän sydämessä.

Tämä vuonna 1946 rakennettu ylimmän kerroksen koti sijaitsee arvostetussa ja vehreässä Käpylässä. Olympiakylän tunnelmallinen miljöö ja suojelukaava luovat asuinalueelle ainutlaatuisen ja rauhallisen ilmapiirin, jossa historia kohtaa modernin kaupunkiasumisen.

Kodikkaassa kaksiossa neliöt on käytetty tehokkaasti. Avarat ikkunat avautuvat kahteen ilmansuuntaan tuoden luonnonvaloa huoneisiin. Makuuhuoneen ikkuna suuntautuu itään, kun taas olohuoneen ja keittiön ikkunat kylpevät iltapäivän valossa. Asunnon lautalattiat tuovat tilaan lämpöä ja ajatonta tyyliä. Asunto sijaitsee rauhallisen sisäpihan puolella, mikä lisää asumisviihtyvyyttä ja suojaa liikenteen ääniltä.

Tervetuloa tutustumaan tähän hurmaavaan kotiin – ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Perustiedot

Kaupunginosa
Käpylä
Kohdenumero
68643491
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
39 m²
Tontin pinta-ala
4 984 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Avokeittiö. Kaapistot, puutasot. Severin jenkkikaappi, Gramin astianpesukone, AEG:n induktioliesi, liesituuletin hormiin. Lankkulattia.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkuseinä, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi, wc-istuin, pesukoneliitäntä, pyyhekuivain. Seinät ja lattiat laattaa, sähköinen lattialämmitys.
Säilytystilat
Kylmäkellari, Vintti tai vinttikomero
Näkymät
Makuuhuoneen ikkuna itään, olohuoneen sekä keittiön ikkuna länteen
Tulevat remontit
Korjaustarvesuunnitelma tulevalle 5 vuoden jaksolle: Hulevesi- ja kosteusongelman kartoitus sekä mahdollinen korjaus (ABC-talon edusta) – 2025 Julkisivujen ja parvekkeiden kunnon seuranta, tarvittaessa kuntokartoitus (kopokartoitus) – 2025 Lämmönsiirtimen uusinta (nykyinen n. 27 v) sekä lämmityksen tasapainotus ja säätö 2025 Julkisivujen ja parvekkeiden tarkempi kuntotutkimus – 2025-2030
Tehdyt remontit
2016 Keittiö. Keittiön yläkaapistojen ja tiskipöydän sekä liesituulettimen vaihto. Välitilan kaakelointi. 2014 Muu. Pintojen kunnostaminen. Vesikaton uusinta (tiilikate) 2003 Syöksytorvien kivipesien puhdistus 2007 Vesi- ja viemäriputkien sekä sähkönousujen uusinta, puhelin- ja antenniverkon uusinta sekä telekaapelointi 2008–2009 Ikkunoiden ja parvekeovien kunnostus (TEMA13-menetelmällä) 2012–2013 C-päädyn pintavesien ohjauksen parantaminen 2012 Porraskäytävän entisöintimaalaus (alkuperäinen värimaailma) 2013 Elektroflux-kuivauspumpun asennus (TS) 2015 Kiinteistökierros: vesikalusteiden huolto, patterit ja ilmanvaihto sekä huoneistokorttien laadinta 2016 Parvekeovien huoltokorjaukset 2018 Lämmityksen tasapainotus ja säätö 2019 Ikkunoiden huoltokorjauksia, irronneiden osien vahvistus ja kiinnitys 2022 Lukituksen uusinta (Abloy Easy, Käpylän Lukko Oy) 2024
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
K-Market Masurkka, Alepa Käpylä
Käpylän peruskoulu (1-9 lk)
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Palveluntarjoaja: DNA-Velho 25M Nopeus 25 M

Hinta

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
215 772,30 €
Neliöhinta
5 615,38 € / m²
Velkaosuus
3 227,70 €

Vastikkeet

Hoitovastike
303,75 € / kk
Pääomavastike
42,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
346,50 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoa velkaosuudesta: Pääomavastike ikkunat/C-pääty. Lainaosuus maksettavissa 30.6 ja 31.12. .

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Käpyläntie 2
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1946
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1946
Kerroksia
3
Energialuokka
F2018
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
4 984 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Olympiakylän Huolto Oy
Isännöinti
Olympiakylän huolto Oy Koskelantie 48a, 00610 Helsinki Eija Maja 09 728 8860
Kaavoitustiedot
Asemakaava. kartta.hel.fi Olympiakylän suojelukaava
Liikenneyhteydet
Bussit ja raitiovaunu
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lattialämmitys: Kylpyhuoneessa sähkötoiminen mukavuuslattialämmitys
Tontin vuokra päättyy
01.01.2050
Tontin vuokra
53760.76 € / vuosi