685 000 €79 m²

Särkiniementie 3b B 61, Lauttasaari, Helsinki3H+AVOK+KPH+Erill.WC+LASIT.PARV

Velaton hinta
685 000 €
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 7
Rakennusvuosi
2024
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kaupunki
Helsinki

Tervetuloa tutustumaan tähän upeaan, käyttämättömään kolmioon, joka edustaa modernia asumista parhaimmillaan! Tässä pari vuotta sitten valmistuneessa uudiskohteessa sijaitseva koti hurmaa laadukkailla ja viimeiseen yksityiskohtaan asti harkituilla materiaalivalinnoillaan. Kokonaisuuden suunnittelusta on vastannut sisustussuunnittelija, mikä näkyy harmonisena, ajattomana ja tyylikkäänä ilmeenä kautta asunnon. Tästä kodista tekee erityisen erillinen wc ja vaatehuone. Huoneisto sijaitsee 4:ssä asuinkerroksessa.

Asunnon kylpyhuone on rauhallinen ja viimeistelty kokonaisuus, josta löydät kaiken tarvittavan sujuvaan arkeen. Tilaratkaisut on suunniteltu toimiviksi ja asumismukavuus on selvästi ollut suunnittelun keskiössä.

Sijainti on erinomainen: kaikki arjen palvelut löytyvät kävelyetäisyydeltä, ja liikenneyhteydet ovat vaivattomat. Lähin bussipysäkki sijaitsee noin 300 metrin päässä, ja sieltä pääset kätevästi metrolle.

Alueen ehdoton helmi on sen merellinen ympäristö. Särkiniemen upea ulkoilualue avautuu lähes kotioveltasi, tarjoten ainutlaatuisen mahdollisuuden nauttia raikkaasta meri-ilmastosta ja luonnon rauhasta. Lähialueen viehättävät pienmökit tuovat ympäristöön persoonallista tunnelmaa, ja läheltä löytyy myös julkinen uimapaikka. Särkiniemen puistossa sijaitseva kahvilaravintola tarjoaa täydellisen paikan rentoutumiseen meren äärellä.

Lisämukavuutta asumiseen tuovat taloyhtiön laadukkaat yhteiset tilat. Todellisena kruununa toimii yhtiön kattoterassi, jolta avautuvat huikeat näkymät aina Viroon asti.

Tämä koti tarjoaa ainutlaatuisen yhdistelmän laadukasta asumista, toimivaa sijaintia ja merellistä elämäntapaa. Tule ja koe itse – tämä on nähtävä paikan päällä!

Meillä on tarjota sinulle myös muita tämän kokoluokan asuntoja samasta talosta, kysy lisää!

Erkkeri, Lauttasaaren kokenein asuntokauppias, on apunasi kaikissa kodinvaihtoon liittyvissä asioissa. Asunnon arviointi on maksuton, ja tarjoamme edullisen välityspalkkion.

Perustiedot

Kaupunginosa
Lauttasaari
Kohdenumero
80501282
Kerros
4 / 7
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
3 442 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3H+AVOK+KPH+Erill.WC+LASIT.PARV
Huoneita
3
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesituuletin, erillisuuni, mikroaaltouuni, astianpesukone, jääkaappi, erillinen pakastin, liesi ja keittiösaareke. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi, lattialämmitys, bidee-suihku ja hyllykaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, peilikaappi, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kellarikomero
Tehdyt remontit
Vuositarkastuksen ennakkotarkastus 2025
Palvelut
Vattuniemen kattavat kauppapalvelut yhden kilometrin säteellä.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Autohallipaikoilla on lunastuslauseke. Lunastusoikeutta ei kuitenkaan synny, mikäli autohallipaikka ostetaan asunnon yhteydessä.
Uudiskohteen tila
Muuttovalmis
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-031-0120-0014
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Telia , 50M, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
685 000 €
Myyntihinta
246 323,52 €
Neliöhinta
8 670,89 € / m²
Velkaosuus
438 676,48 €
Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
124 602,75 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
433,71 € / kk
Vuokratontin lunastusosuus
124 602,75 €
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
300,20 € / kk
Pääomavastike
2 751,76 € / kk
Tontin vuokravastike
433,71 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
3 487,67 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 2 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Valmistumisaika
2024-03-26
Uudiskohde
Kyllä
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Särkiniemenpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiössä on tupakointikielto, joka käsittää koko taloyhtiön ja piha-alueet. Taloyhtiön kiinnitykset: 46 629 847 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2024
Huoneistojen lukumäärä
81
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2024
Kerroksia
7