589 000 €75 m²

Mechelininkatu 8 B, Etu-Töölö, Helsinki2mh, avok, kph, eteinen, vaatehuone, parveke (yj 2h+k)

Velaton hinta
589 000 €
Hoitovastike
577,50 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
1936
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etu-Töölö
Kaupunki
Helsinki

Tyylikäs parvekkeellinen koti Etu-Töölön sydämessä

Arvokasta ja harmonista asumista Etu-Töölön sydämessä. Tämä tyylikkäästi remontoitu huoneisto sijaitsee talon kolmannessa kerroksessa rauhallisen sisäpihan puolella, tarjoten harvinaisen yhdistelmän keskeistä sijaintia ja suojaisaa asumisympäristöä.

Huoneistossa on kaksi makuuhuonetta sekä avara ja yhtenäinen oleskelutila, jossa avokeittiö sulautuu luontevasti osaksi olohuonetta luoden toimivan ja viihtyisän kokonaisuuden. Olohuoneesta on käynti parvekkeelle, joka avautuu rauhalliselle sisäpihalle ja tarjoaa miellyttävän paikan rentoutumiseen.

Kokonaisuus on viimeistelty tyylikkäästi ja ajattomin materiaalein, ja tilava vaatehuone tuo runsaasti säilytystilaa sekä arjen helppoutta. Pohjaratkaisu on toimiva ja käytännöllinen, yhdistäen esteettisyyden ja asumismukavuuden.

Sijainti Etu-Töölössä on yksi Helsingin halutuimmista, kaikki keskustan palvelut, ravintolat, kulttuuritarjonta ja merelliset ulkoilureitit ovat kävelyetäisyydellä. Tässä kodissa yhdistyvät kaupunkielämän helppous ja oma rauha poikkeuksellisen onnistuneella tavalla.

Varaan yksityisesittely!

Myynti / Sales Salla Kokkonen Strand Properties Brand Partner 050 520 8998 - salla@strand.fi

Perustiedot

Sijainti
Mechelininkatu 8 B, 00100 Helsinki
Kaupunginosa
Etu-Töölö
Kohdenumero
21932702
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
1 171 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-alaa ei ole tarkastusmitattu. Mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa (rakennettu ennen vuotta 1992) poiketa olennaisesti nykyisten standardien mukaan laskettavasta asuinpinta-alasta. Todellinen asuinpinta-ala voi tarkistusmittauksen jälkeen olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2mh, avok, kph, eteinen, vaatehuone, parveke (yj 2h+k)
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asuntoportaaleissa ilmoitettu kuntoluokitus on subjektiivinen näkemys vain asunnon pintojen kunnosta, eikä sitä tule sekoittaa rakennusalan ammattilaisten tekemään kuntotutkimukseen, -tarkastukseen tai -arvioon.
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Kaunis, vaalea hyvin suuniteltu avokeittiö. Keittiö ja olohuone sulautuvat hyvin yhtenäiseksi tilaksi.
Varustus: jääkaappi/pakastin, integroitu astianpesukone, induktioliesi, liesituuletin , uuni, mikroaaltouuni. Työtasot marmoria.
Lattia: parkettia
Seinät: maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Valoisa ja hyvän kokoinen kylpyhuone.
Varustus:
suihku, suihkuseinä, wc-istuin, allas, allaskaappi, peili, kaapisto.
Lattia: kaakeloitu
Seinät: laatoitettu
.
Näkymät
Avara ja kaunis näkymä sisäpihalle.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarpeet (PTS) 2026 Viemäreiden kuvaus ja huuhtelu 2026 Porttikongin betonilaatan ja alapuolisten tilojen korjaus (ml. salaojat ja piha) – 950 000 € 2027 Lämmitysverkoston perussäätö 2027 Painovoimaisen ilmanvaihdon kuvaus ja nuohous 2029 Kuntoarvion päivittäminen 2030 Parvekkeiden uusintamittaus / mahdollinen uusinta
Tehdyt remontit
2022 -rappukäytävän väliovi -keittiön laajennus kaapiston avulla -toinen makuuhuone maalattiin kokonaan Edellinen omistaja remontoi 2019 koko huoneiston: väliseinämuutoksia, kph:n laajennus, keittiön sijainnin muutos TALOYHTIÖSSÄ: 2025 Spirovent, lämmitysjärjestelmän automaattinen alipaineilmanpoistin 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin 2025 Tiili- ja peltikaton maalaus 2025 Sisääntuloportin sähköistäminen 2023 Kiinteistön kuntoarvio Talokeskus 2022 Paisuntasäiliöiden uusiminen 2022 kunnostus Ranskalaisten parvekkeiden ovielementtien uusinta ja tuuletusparvekkeiden ovien 2020 Saattolämmitys 2016 Tuuletusparvekkeiden ovien huoltomaalaus 2016 Yleisten tilojen lukituksen uudistaminen 2015 Huoneisto B 38 remontointi 2015 Lämmönsiirtimien uusiminen 2012 Terassin saneeraus 2011 Portin maalaus 2011 Hissien koneiden uusiminen ja hissikorien entisöinti 2009 Pihan puolen ikkunoiden uusiminen 2008 Porrashuoneiden sähköjen kunnostus 2006 Tiilikaton korjaus 2005 Ala-aulojen kivipinnoitteiden uusiminen 2004 Porrashuoneiden lattiapintojen uusiminen 2002-2003 Porrashuoneiden maalaus 1997 Kadunpuolen ikkunoiden uusiminen 1995 Asuntoparvekkeiden kunnostus 1994 Tuuletusparvekkeiden kunnostus 1992 ja 1994 B-portaan putkisaneeraus 1991 A-portaan putkisaneeraus 1988 Sähkösaneeraus 1986 Lämmönsiirrinlaitteet
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Keittiön tammiset puuhyllyt, taulukiskot ja verhokiskot, olohuoneen iso peili.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
589 000 €
Myyntihinta
589 000 €
Neliöhinta
7 853,33 € / m²
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus yhtiöllä ja osakkailla

Vastikkeet

Hoitovastike
577,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
577,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
27 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Hoitovastike sisältää asuinhuoneiston hoitovastiketta 465,00 €/kk (6,20 e/m2/kk) sekä hoitolainojen lainanhoitovastiketta 112,5 €/kk (1,50 e/m2/kk). Käyttösähkö kulutuksen/oman sähkösopimuksen mukaisesti. Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Taloyhtiön osakeluettelo on ennen kaupantekoa siirretty huoneistotietojärjestelmään, ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan. Yhtiökokous 19.3.2026: - Päätettiin myöntää hallitukselle valtuudet periä tai jättää perimättä 1-3 kk ylimääräinen hoitovastike taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. - Päätettiin valtuutuksesta hallitukselle porttikongin kannen ja sen alapuolisten tilojen korjauksen, salaoja-, sadevesi- ja sisäpihan kunnostuksen toteutuksesta ja sen rahoituksesta. Päätettiin, että hallitukselle myönnettiin valtuudet hakea ja nostaa porttikongin kannen ja sen alapuolisten tilojen korjauksen, salaoja-, sadevesi- ja sisäpihan kunnostuksen korjaustöiden rahoittamiseen tarvittava, summaltaan enintään yhdeksänsataaviisikymmentä tuhatta (950.000 €) suuruista remonttilimiittilainaa 20-vuoden takaisinmaksuajalla. Lisäksi päätettiin valtuuttaa hallitus solmimaan urakkasopimus ja sopimaan muista urakan keskeisistä ehdoista sopimusneuvottelussa urakoitsijan kanssa sekä myönnettiin valtuudet hakea ja pantata riittävä määrä panttikirjoja lainan vakuudeksi ja sopia lainan järjestelyistä muutoinkin tarvittavin osin ja parhaaksi katsomallaan tavalla. Hallitukselle myönnettiin myös valtuudet päättää sisäpihan pintamateriaali. Luovutusrajoitus: Lunastusaika osakkaille 1 kk, maksuaika 2 vkoa. Yhtiöllä on oikeus osakepääomaa alentamatta vapaalla omalla pääomalla lunastaa osakkeita yhtiölle.