385 000 €79 m²

Ruusulankatu 11 B, Töölö / Takatöölö, Helsinki3h, k, vh, s, wc, kph/wc, p

Velaton hinta
385 000 €
Hoitovastike
284,80 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1955
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Töölö / Takatöölö
Kaupunki
Helsinki

Tilava ja moderni kolmio putkiremontoidussa talossa Töölössä.

Asunto sijaitsee talon 3. kerroksessa ja tarjoaa käytännöllisen pohjaratkaisun: kolme huonetta, keittiön, tilavan vaatehuoneen, kylpyhuoneen/wc:n, sekä erillisen wc:n.

Asunnon ehdoton etu on sen huolettomuus isojen remonttien osalta. Taloyhtiössä on suoritettu kattava putkiremontti vuonna 2016, jonka yhteydessä myös kaikki kylpyhuoneet ja wc-tilat on uusittu modernisti. Tämä takaa asumismukavuutta vuosiksi eteenpäin ilman pelkoa tulevista suurista kustannuksista.

Erinomainen sijainti tarjoaa loistavat palvelut, kahvilat ja ravintolat kävelyetäisyydellä, sekä nopeat liikenneyhteydet kaikkialle pääkaupunkiseudulle. Tämä koti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat tilaa, toimivuutta ja remonttihuoletonta asumista erinomaisella sijainnilla.

Esittelyt ja tiedustelut: Jukka Ämmälä p.044 444 0424, tai jukka.ammala@jya.fi

Perustiedot

Sijainti
Ruusulankatu 11 B, 00260 Helsinki
Kaupunginosa
Töölö / Takatöölö
Kohdenumero
21942372
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
1 749,5 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, vh, s, wc, kph/wc, p
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
viimeistään kuukausi kaupasta
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, peilikaappi. Varustus: peilikaappi, bidee-suihku.
Tulevat remontit
2025-2029 Kiinteistön pitkän tähtäyksen korjaussuunnitelma(PTS): Parvekkeiden ja julkisivun kunnostuksen suunnittelu, Parvekkeiden ja julkisivun kunnostus, Energiatehokkuuden parannushankkeet, (aurinkopaneelit, lämmöntalteenotto ym), Ilmanvaihtohormien nuohous, Ilmanvaihtokojeiden uusiminen, Viemäreiden huuhtelu ja kuvaus.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2009 Lämmönjakolaitteiston uusiminen, Pesukoneen hankinta. 2009-2010 Ikkunoiden uusiminen. 2010 A-portaan ylimmän hissitason korjausmaalaus, porrasaulojen mattojen uusinta, Taloyhtiön omistaman asunnon B41 kunnostus, Pihakaivo, tukkivat juuret poistettu. 2011 Pystyviemärien (keittiölinjat) huuhtelu, Ullakko- ja kellarikomeroiden uudelleen järjestely, Katon kuntoarvio. 2012 Jätekatoksen rakentaminen, portin/aidan suunnittelu, hissien oskillaattorikytkimet uusittu. 2013 Portit ja aidat, Linjastosaneerauksen perustutkimukset, LVI-kuntotutkimus, haitta-ainekartoitus, Parvekelasitusselvitys, Lukitus uusittu Abloy Sento tuotesarjaan. 2014 Linjastosaneerauksen hankesuunnittelu, Linjastosaneerauksen tekninen suunnittelu aloitettu, Katon turvavarustuksen uusiminen, Tonttiaita, Sibeliuksenkatu 4 raja. 2015-2016 Linjastosaneeraus, pysty- ja huoneistoviemärit, vesijohdot, sähkönousut, TV- ja datakaapelointi, kylpyhuoneet, tonttiviemäri, kadunpuolen salaojat, huoneistosähköt, patteriventtiilit, talosauna, uusiminen, hormien korjaus. 2016 Taloyhtiön omien asuntojen A2, A5, A9, B41 kunnostus, LS-hankkeen yht. 2016 IV-kanavien nuohous (sis Linjastosan.), Porraskäytävän maalaaminen, Alakertaan Troax-irtaimistokomerot kaikille huoneistoille. 2017 Pihavalaistuksen parantaminen. 2018 Ulko- ja autotallien ovien huolto, Pihojen kunnostus (erillinen hankerahoitus), Pihan lisävalaistus + jätekatoksen valaistus uusittu, Ullakolle viisi irtaimistokomeroa lisää. 2020 Hissien kuntoarvio. 2021 Tonttiaidan uusiminen yhdessä Mannerheimintie 66 ja 68 kanssa. 2022 Hissien perusparannus. 2023 Kattoikkunoiden uusiminen ja valokuilujen kunnostus. 2024 Ramppi B-portaan kadun puolen ovelle.

Velaton hinta
385 000 €
Myyntihinta
344 988,15 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 873,42 € / m²
Velkaosuus
40 011,85 €

Vastikkeet

Hoitovastike
284,80 € / kk
Pääomavastike
327,52 € / kk
Tontin vuokravastike
299,04 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
911,36 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Vesimaksuennakko ja tasaus mittarin mukaisesti.
Hallituksella valtuus periä tarvittaessa enintään 1 kk ylimääräiset vastikkeet.

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
7,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vuokrat: autotalli 170,00- 220,00/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ruusulankatu 11
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1955
Huoneistojen lukumäärä
61
Kerroksia
6
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 749,5 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Oy
Isännöinti
LIV Isännöinti Oy Sibeliuksenkatu 4 B, 00260 Helsinki p: +358 1084 10410 Isännöitsijä Tero Alajääski p: p: +358 1084 10415
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.01.2070
Tontin vuokra
135050 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 4.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kuivaushuone, vinttikomero, urheiluvälinevarasto.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Seinät: Keittiössä: maalattu, osalaatoitus. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: tapetti. Makuuhuoneessa: tapetti.