258 000 €74 m²

Manttaalitie 13 D, Itä-Pakila, Helsinki3h, k, kph, vh, lasit.parveke

Velaton hinta
258 000 €
Hoitovastike
400,71 € / kk
Asuinpinta-ala
74 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Itä-Pakila
Kaupunki
Helsinki

Kolmannen kerroksen tilava kolmio ihanassa Itä-Pakilassa.

Tässä kodissa yhdistyvät avaruus, valoisuus ja toimiva pohjaratkaisu tavalla, joka tekee arjesta sujuvaa ja viihtyisää. Huoneistossa on mukavasti neliöitä, joten se sopii erinomaisesti myös suuremmallekin perheelle – tilaa löytyy niin yhdessäoloon kuin omaan rauhaankin.

Olohuone, keittiö ja ruokailutila muodostavat yhtenäisen ja avaran kokonaisuuden, jossa luonnonvalo pääsee oikeuksiinsa suurista ikkunoista. Lasitettu parveke tuo lisää oleskelutilaa pitkälle syksyyn ja tarjoaa viihtyisän paikan rentoutumiseen. Kaksi makuuhuonetta muuntautuvat joustavasti perheen tarpeiden mukaan, ja selkeä pohjaratkaisu tekee asumisesta helppoa.

Keittiö on käytännöllinen ja valoisa, kylpyhuone puolestaan siisti ja toimiva kokonaisuus arjen tarpeisiin. Säilytystilaa löytyy hyvin, ja kokonaisuus tuntuu tasapainoiselta ja huolella pidetyltä.

Sijainti ihanassa Itä-Pakilassa kruunaa kokonaisuuden – alueella palvelut, todella hyvät ulkoilu- ja liikuntamahdollisuudet sekä julkinen liikenne ovat aivan lähellä. Päiväkodit ja perusasteen koulut, mm. hyvämainen, vuonna 2023 valmistunut Metsolan ala-aste ova lyhyen kävelymatkan päässä.

Taloyhtiössä on osakkaiden yhteiskäytössä sauna, pesutupa ja askarteluhuone. Yhtiö omistaa myös yhden asunnon, mikä tuo säännöllisiä tuloja taloyhtiölle.

Tämä koti tarjoaa toimivat puitteet monenlaiseen elämäntilanteeseen erinomaisella sijainnilla.

Yhtiössä on viemäriputket sukitettu 2025 vuonna ja käyttövesiputkien ja kylpyhuoneiden uusinta on suunnitteluvaiheessa. Vielä pääset vaikuttamaan tuleviin materiaaleihin.

Lisätiedot ja esittelyt: Ylinkerros Oy/ Tomi Sarlin p. 050 365 9200, tomi.sarlin (at) ylinkerros.fi

Perustiedot

Sijainti
Manttaalitie 13 D, 00680 Helsinki
Kaupunginosa
Itä-Pakila
Kohdenumero
80498653
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
74 m²
Tontin pinta-ala
3 775,6 m²
Kokonaispinta-ala
74 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, vh, lasit.parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Valoisa ja viihtyisä keittiö, jossa arjen hetket tuntuvat erityisiltä! Suuret ikkunat tulvivat luonnonvaloa sisään ja tekevät tilasta raikkaan sekä kutsuvan – täällä kelpaa niin kokata kuin nauttia rauhallisista aamiaisista.

Ajattoman vaalea ilme yhdistyy kauniisiin puupintoihin, jotka tuovat lämpöä ja kodikkuutta kokonaisuuteen. Käytännöllinen pohjaratkaisu tarjoaa runsaasti työskentely- ja säilytystilaa, ja ruokapöydälle löytyy oma viihtyisä paikkansa ikkunan ääreltä.

Keittiön varustelutaso tekee jokapäiväisestä elämästä sujuvaa: käytössäsi ovat jääpakastinkaappi, astianpesukone, liesi sekä liesituuletin. Kaikki on valmiina herkullisten aterioiden loihtimiseen!

Tämä keittiö on täydellinen yhdistelmä toimivuutta, valoisuutta ja kodikasta tunnelmaa – paikka, jossa viihdyt varmasti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tervetuloa raikkaaseen ja toimivaan kylpyhuoneeseen, jossa jokainen yksityiskohta on suunniteltu sujuvaa asumista varten! Vaalea laatoitus ja selkeä ilme tekevät tilasta avaran ja helposti sisustettavan, kun taas tummempi lattia tuo kokonaisuuteen tyylikästä kontrastia.

Käytännöllinen suihkunurkkaus on varustettu kääntyvillä suihkuseinillä, jotka tekevät tilasta monikäyttöisen ja helposti pidettävän siistinä. Seinämallinen pyyhekuivain tuo arkeen mukavuutta, ja valaistu peilikaappi lisää säilytystilaa sekä viimeistelee toiminnallisuuden.

Tilasta löytyvät myös käsienpesuallas, bideesuihku sekä wc-istuin, joten kaikki tarvittava on kätevästi yhdessä paikassa. Lisäksi pesukoneelle on oma paikkansa, mikä tekee kokonaisuudesta erityisen käytännöllisen.

Tämä kylpyhuone yhdistää selkeän tyylin ja arjen sujuvuuden – tila, jossa on helppo viihtyä!.
Näkymät
Läpitalon huoneisto, mistä vehreät kaupunkinäkymät molempiin suuntiin.
Tulevat remontit
Hallituksen 5 vuoden kunnossapitotarveselvitys: 2027 Normaali korjaus ja huoltotoiminta, putkistosaneerauksen toteutus 2028 Normaali korjaus ja huoltotoiminta 2029 Normaali korjaus ja huoltotoiminta Putkisaneeraukseen takuuajan toimet Peltikaton ja kourujen saneeraus 2030 Normaali korjaus- ja huoltotoiminta
Tehdyt remontit
1999 Saunaosasto peruskorjattu samoin pesula peruskorjattu 2002 Julkisivujen ja parvekkeiden peruskorjaus, kaukolämpöpaketti uusittu 2004 Antenniverkko digitalisoitu 2005 Piha-alueen kunnostustoimet / istutukset, peltikaton maalauskorj aus 2007 Putkiston kuntotutkimus 2008 Kylpyhuoneiden silmämääräinen tarkastus 2008 Asbestikartoitus yleiset tilat/ vesi ja viemärijohdot 2010 Putkiston hankesuunnitelma (periaatteena vesijohtojen uusiminen ja viemäreiden sukitus) 2011 Ikkunoiden maalauskorjaus 2014 Pystyviemäreidenjännitehalkeamisia 2 kpl D-portaassa (kyseiset pystyt sukitettu) 2016 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen, ilmastointikoneiden uusiminen ja säätö (2017), saunan löylyhuoneen saneeraus, putkiston kunnon päivitystutkimus 2017 Akustolevyt porrashuoneiden kattoon, ikkunoiden ja parvekeovien lopputyöt 2018 Patteriverkoston linja- ja säätöventtiilien uusiminen 2019 Porrashuoneiden koodilukot 2020 Porrashuoneiden ulko-ovien lakkaus, termostaattisten patteriventtiilien koekäyttö = DNA Wattinen järjestelmä, jätekatoksen valokatteen uusiminen. 2021 Putkiston kuntotutkimuksen päivitys, peltikaton maalauskunnostus, patterien termostaattien vaihto 2022 Talon päädyn (A-porras pääty) ja kaupungin viemäriliitoksen välisen viemäriputken uusiminen (painauma putkessa), lämmityspiipun yläpään pellittäminen ( rapaumaa tiilimuurauksessa). 2023 Vuoto huoneiston Al lattiarakenteissa olevassa lämmitysputkessa, viemärivuotoja 2 kpl. 2024 C-portaan viemärivuodon korjaus sukitusmenetelmällä, yhtiön tonttivesijohdon vuodon korjaus, viemärisaneerauksen suunnittelun sekä kilpailutuksen toteutus sukitusmenetelmään perustuen 2025 Viemäreiden saneeraus sukitusmenetelmällä, palovaroittimet asuinhuoneistoihin 2025-käynnissä: Putkistosaneerauksen suunnittelu Isännöitsijäntodistuksen mukaan:
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
K-Market Pikkusisko n. 300m, Tuomarinkylän Alepa n. 1,5km, Pakilan Lidl ja S-market n. 1,7km Torpparinmäen S-market ja K-Supermarket n. 2km, Pukinmäen S-market ja muut Pukinmäen kattavat palvelut n. 2,5km, Kauppakeskus Kaari n. 3,8km, kauppakeskus Jumbo n. 6,5km.

Etupellon puistoalue leikkipuistoineen n. 250m. Pakilan uimaranta, Pakilan siirtolapuutarhan sauna, beach volley -kenttä, Pukinmäen rantapuisto n. 1,5km. Tuomarinkylän kartanon alue ja Tuomarinkylän ratsastuskoulu n. 1,5 km, Paloheinä golf ja Paloheinän hiihtoladut/kuntopolut n. 2,4km. Pirkkolan monipuolinen liikuntapuisto n. 2,9km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-34-013-9
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
258 000 €
Myyntihinta
250 837,84 €
Neliöhinta
3 486,49 € / m²
Velkaosuus
7 162,16 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
400,71 € / kk
Pääomavastike
91,39 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
492,10 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Sisältyy hoitovastikkeeseen
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Varastovuokra 220/110/160/17 euroa/kk, kellaritila 38/22 euroa/ vuosi, saunamaksu 20 €/kk, pesutupa toimii rahastimella. Yhtiössä on ollut käynnissä putkisaneerauksen suunnitteluprosessi, jonka kustannukset ovat vielä jyvittämättä huoneistoille. Isännöitsijäntodistuksen mukaan arvioitu kustannus tämän huoneiston osalta olisi 1.900,92 euroa. Summa saattaa vielä muuttua, kun kokonaiskustannukset varmistuvat.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Säästökivi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Hallitukselle on myönnetty valtuudet periä tarvittaessa 2 kuukauden ylimääräinen yhtiövastike.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
42
Liiketilojen pinta-ala
27 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.02.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
3 775,6 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Tili-Kiinti Oy, Jouko Kiiski, isannointi@tili-kiinti.fi, 09 325 6221