399 000 €80 m²

Vesakkotie 1 A, Maunula, Helsinki4h, k, kph, vh, parveke

Velaton hinta
399 000 €
Hoitovastike
560 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
4
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1952
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Maunula
Kaupunki
Helsinki

Kaunis neliö Maunulassa!

Arkkitehti Esko Toiviaisen vuonna 1952 suunnittelemat kerrostalot koostuvat 6 lamellitalosta ja myymäläsiivestä. Ne muodostavat yhtenäisen piha-alueen.

Ihastuttava koti, jonka keskiössä on tilava olohuone ja erkkeri ikkunasta näkymät taloyhtiön sisäpihalle. Erillinen keittiökeittiö, jossa hyvin kaappi- ja laskutilaa. Kolme hyvän kokoista makuuhuonetta sekä päämakuuhuoneen yhteydestä käynti parvekkeelle. Kylpyhuoneessa on tilaa pyykinpesukoneelle.

Hyvin hoidettu ja yhteisöllinen taloyhtiö, joka on valittu 2021 vuonna Suomen parhaaksi taloyhtiöksi. Taloyhtiössä löytyy mm. sauna, pesula ja kerhohuone. Taloyhtiöllä on laaja ja monimuotoinen piha-alue, josta löytyy viljelyslaatikot ja leikkipaikat sekä talvisin luistelukenttä.

Erinomainen sijainti vanhassa Maunulassa, josta löytyy kaikki oleellinen kävelyetäisyydeltä. Keskuspuiston ulkoilureitit mahdollistavat monipuolisen liikkumisen lenkkeilystä hiihtämiseen. Ulkoilun tuoksinassa voi pistäytyä Maunulan majalle kahvittelemaan. Pirkkolan urheilupuisto on myös nopeasti saavutettavissa. Päiväkoti ja koulut ala-asteesta lukioon sijaitsevat muutaman sadan metrin säteellä. Ruokakauppa sekä leikkipuistot löytyvät niin ikään vierestä. Lähellä sijaitsee myös Maunula-talo, jossa toimii mm. kirjasto ja nuorisotalo. Kulkemaan pääset useammalla vierestä menevällä bussilinjalla tai pikaraitiolinja Raide-Jokerilla. Pyöräillen pääsee liikkumaan nopeasti Keskuspuiston kautta.

VIERAILE ASUNNOSSA ETUKÄTEEN ILMOITUKSESSA OLEVAN 3D-VIRTUAALIESITTELYN AVULLA! Suora linkki: https://my.matterport.com/show/?m=9H824d4qjZ2

// Lisätiedot ja esittelyt:

SANTERI CARLSSON Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV Puh: 050-2106 (lyhyt numero) santeri.carlsson@roof.fi

Roof LKV "Get a Roof"

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Vesakkotie 1 A, 00630 Helsinki
Kaupunginosa
Maunula
Kohdenumero
80497629
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
2,16 ha
Kokonaispinta-ala
80 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, vh, parveke
Huoneita
4
TYÖTASO: Laminaatti.
SEINÄT: Välitila mikrosementti. Maalattu.
Säilytystilat
Vinttikomero, häkkivarasto, kaapistot ja vaatehuone
Tulevat remontit
- 2026-2027: Sähköremontti. Lukituksen uusiminen. - 2026: Pohjaviemäreiden kuvaus ja huuhtelu. Lämminvesikiertojärjestelmä. - 2027: Ilmanvaihtokanavien kartoitus nuohousta varten. Viljelylaatikoiden kunnostus. Pyykkituvan kunnostus. - 2028: Kellaritason ikkunakarmien maalaus, Ikkunoiden ja parvekeovien kunnostus/huoltomaalaus. Ulko-ovet, julkisivujen puuosat. Lippojen bitumikatteiden uusinta. Julkisivun, parvekkeiden, hormien kuntotutkimus, asuntojen märkätilojen tutkimus. Kuntoarvion päivitys ja 10v PTS - 2029: Parvekkeiden huoltomaalaus. Kunnossapitotarveselvitys 2026-2030 asiakirjassa tarkemmat kustannus arviot remonteille. Sähköremontin kustannusarvio koko yhtiölle 2,8miljoonaa, josta huoneistolle kohdistuva kustannusarviovon 23 900 euroa
Tehdyt remontit
- 2025: Sähköremontin suunnittelu. - 2025: Männikkotie 10 liiketilojen kunnostus. - 2023: Ikkunoiden kunnostushankkeen hankesuunnittelutyö, Lämpimän käyttöveden kierron korjaussunnittelus/tot. - 2022-2023: Sähkösaneerauksen hankesuunnittelutyö. - 2022: Tiilikattojen puhdistus - ja pinnoitustyö, maalämpöjärjestelmänhankeselvitys. - 2021: Autotallien ovien kunnostus, kerhohuoneen lattiapinnoitteen uusinta. - 2020: Kiinteistön kuntoarvion teettäminen. - 2020: Yhtiön omistaman liiketilan saneeraus. - 2020: Smatpost-pakettiautomaatin hankkiminen yhtiöön. - 2020: Vedonparantajien asennus loppuihin rakennuksiin. - 2019: Yhtiön kerhohuoneen saneeraus - 2018: Männikkötien ja Töyrytien saunanperuskorjaus. - 2016: Liikesiiven vesikatteen uusimistyö - 2016: Pihan maisemointihanke. - 2015: Pihasaneeraushanke. - 2014: Patteriventtiilien uusimistyö. - 2013: Ilmanvaihtohormien nuohoustyö, patteriventtiilien uusimistyön suunnittelu. - 2011: Kaukolämmön alajakokeskus uusittu. - 2010: Männikkötie 10 asuin- ja liikerak. koillispäädyn salaojituksen ja maanvastaisen seinän ulkopuolinen korjaus. - 2008: Jätekatosten peruskorjaus. - 2007: Porraskäytävien maalauskorjaus. - 2006-2007: Julkisivu- ja parvekesaneeraus. - 2004: Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus. - 2002-2004: Putkisaneeraus. - 2000: Kellarin vesijohdot, viemärit, tonttijohdot uusittu - 1996-1997: Patteriventtiilit uusittu. - 1995: kaukolämpökalusteet uusittu. - 1985-1993: Katot uusittu.

Velaton hinta
399 000 €
Myyntihinta
397 983,71 €
Neliöhinta
4 987,50 € / m²
Velkaosuus
1 016,29 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
560 € / kk
Pääomavastike
37,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
597,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
26,5 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: - Sauna 22,00€/kk. - Autopaikka 30,00€/kk. - Autotalli 80,00€/kk. - Kerhohuoneen käyttömaksu 35,00€/vuosi. - Taloyhtiölaajakaista (Elisa 50M) 0,00€/kk. Hallituksen valtuudet periä tarvittaessa kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike tai taloudellisen tilanteen salliessa, olla perimättä kahden kuukauden hoitovastiketta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vesakko Bostads Ab
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Kuhunkin huoneistoon kuuluu lisäksi erillinen talouskellari ja ullakkokomero. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 688 314,36 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1952
Huoneistojen lukumäärä
177
Liiketilojen pinta-ala
312 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1952
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 04.05.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2,16 ha
Kiinteistönhoito
Talonmies
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Fallenius Oy, Pia Akselin, isannointi@fallenius.fi, 050 325 8696
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki rakennusvalvonta, kartta.hel.fi, Puh.09 310 1691 Suojelukohde: AK/s Asuinkerrostalojen korttealue, joka on rakennustaiteellisesti ja kulttuurihistoriallisesti arvokas