360 000 €50 m²

Iso Roobertinkatu 42 A, Punavuori, Helsinki2 h, kk, kph (Yj: 2h+kk+kh)

Velaton hinta
360 000 €
Hoitovastike
350 € / kk
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1912
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Punavuori
Kaupunki
Helsinki

Kaksio 50 m2, keskeisellä sijainnilla Iso Roobertinkadulla.

Vuonna 1912 valmistunut rakennus edustaa aikakaudelleen tyypillistä rakennustyyliä.

Huoneistossa on korkeat huoneet ja asunnon katseenvangitsijana toimii olohuoneessa oleva iso erkkeri, joka tuo asuntoon runsaasti valoa ja luo asunnolle kauniin tunnelman. Pohjaratkaisu on helposti muunneltavissa ja asunto soveltuu niin yksinasuvalle kuin pariskunnalle. Kylpyhuone on juuri remontoitu ja hohtaa uutuuttaan, muuten asunnon pinnat kaipaavat ehostusta ja pientä uudelleenjärjestelyä mm. keittiön osalta.

Taloyhtiö on hyvässä iskussa. Kunnossapitoa ja tarvittavia korjauksia on tehty vuosien varrella runsaasti. Vuoden 2017 jälkeen on tehty mm. linjasaneeraus, pihajulkisivun rappaukset, uusittu kadun puoleiset ikkunat ja vesikatto. A-portaaseen on rakennettu hissi.

Iso Roobertinkadun alueella on kattavat palvelut. Punavuori lähialueineen on Helsingin kulinaarinen keskus -lähellä ovat parhaat ravintolat ja kahvilat ja iltaelämä. Ulkoilijalle on tarjolla hienot puistot aivan vieressä. Lähellä ovat myös Helsingin upeimmat merelliset kävelyreitit.

Tervetuloa esittelyyn. Pekka Kujala, 040 832 8888, pekka@bo.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Punavuori
Kohdenumero
21982928
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
50 m²
Tontin pinta-ala
690 m²
Kokonaispinta-ala
50 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yhtiön huoneistojen pinta-aloja ei ole tarkistusmitattu, tämän vuoksi pinta-alat saattavat poiketa olennaisestikin nykystandardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta huoneistoalasta. Huoneiston todellinen asuinpinta-ala voi siten olla yhtiöjärjestyksessä ja esitteessä ilmoitettua suurempi tai pienempi.
Huoneiston kokoonpano
2 h, kk, kph (Yj: 2h+kk+kh)
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan, n. viikko kaupanteosta
Keittiön varusteet
Keittokomerossa on tumman ruskeaksi petsatut kaapistot, grafiitin harmaa laminaattipintainen taso. Välitilassa on keraamista laattaa.
Keittokomerosta on avattu kätevä tarjoiluluukku olohuoneeseen tuomaan valoa ja helpottamaan ruokahetkiä.
Varusteet: hella (induktio), jääkaappipakastin, tiskikone ja liesituuletin.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone on remontoitu yhtiön toimesta vuonna 2025.

Lattiat ja seinät ovat keraamista laattaa. Kylpyhuoneessa on suihku, wc-istuin, allaskaapisto sekä pesukoneliitäntä.

Kylpyhuoneessa on lattialämmitys, pyyhekuivain.
.
Näkymät
Iso Roobertinkadulle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2030: -Katujulkisivun liiketilojen ulko-ovien ja ikkunoiden huoltolakkaus. -Julkisivujen rappauskorjaukset laaditun asiantuntijaraportin mukaisesti. Rappauskorjaus koskee tällä hetkellä vain Iso Roobertinkatu 44 puoleista julkisivua, tiilipinnalla oleva julkisivu, jossa tehdään tarvittavat korjaukset tiiliin ja tämän jälkeen rapataan pinta kokonaisuudessaan umpeen. Asiantuntijalausunnot koostuvat useammasta lähteestä, eikä kaikkia näitä pystytä sellaisenaan jakamaan. -Lisäksi tullaan tekemään kiinteistön ylläpidon vaatimia korjauksia. -Taloyhtiössä ei ole tiedossa merkittäviä remontteja lähivuosina.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2020 Vesikaton maalaus 2016-2017 Linjasaneeraus sisältäen sähkönousut. Hissin rakennus A-porras. Vesikattojen uusinta. Kadun puolen talon ikkunoiden uusiminen. Pihajulkisivun rappauksen uusinta. Vintin ja kellarin Iloq-lukot uusittu. 2017-2018 Ullakkorakennushanke
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Kauppaan ei kuulu: Pesukone
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
360 000 €
Myyntihinta
327 282,18 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
7 200 € / m²
Velkaosuus
32 717,82 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Hissilaina velkaosuus 3 748,37€ per 31.3.2026.
Saneerauslaina velkaosuus 28 969,45€ per 31.3.2026.

Vastikkeet

Hoitovastike
350 € / kk
Pääomavastike
373 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
733 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Muu vastike hissin käyttövastike 0,20€/m2/kk.
Rahoitusvastike / hissi 48,00 €/kk
Rahoitusvastike / saneerauslaina 325,00 €/kk.

Muut maksut

Vesimaksu
24 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko 24€/hlö/kk, tasataan vuosittain kulutuksen mukaan. Käyttösähkö kulutuksen mukaan/oman sähkösopimuksen mukaisesti. Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti. Ostajan ja myyjän pankki veloittavat kaupanteosta oman hinnastonsa mukaisesti. Osapuolet vastaavat sähköisen kaupan kustannuksista sovitun mukaisesti. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Yhtiökokous 2025 on antanut hallitukselle valtuuden nostaa 240 000 € lainan yhtiössä tehtävien julkisivurappauksen ja kylpyhuonekorjauksien, sekä budjetin puitteissa myös muiden pienempien kiinteistön vaatimien korjausten tekemiseen. Laina on nostettu ja tullaan jyvittämään osakkaille, kun urakka saadaan päätökseen. Arvio hankeosuudesta on n. 183,07€/m2 tai rahoitusvastikkeena ensimmäisenä vuonna 1,96€/m2/kk. Tälle huoneistolle kohdistuva laskennallinen kustannus on n. 183,07 x 50 = 9 153,50 €. Ilmoitetut asumiskustannukset perustuvat viimeisimpään vahvistettuun tilinpäätökseen. Vuoden 2026 varsinaista yhtiökokousta ei ole vielä pidetty ja maksut voivat muuttua suuntaan tai toiseen sen mukaan, mitä yhtiökokouksessa tullaan päättämään. Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään, ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Iso Roobertinkatu n:o 42
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1912
Huoneistojen lukumäärä
24
Liiketilojen pinta-ala
269,2 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
6
Kerroksia
5
Hissi
Kyllä
Rakennusmateriaali
tiili
Kattomateriaali
pelti
Kattotyyppi
harja
Energialuokka
E2018 Rakennuksen laskennallinen energiatehokkuuden vertailuluku E-luku 168. Energiatodistus voimassa 21.08.2034 saakka.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
690 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Hietalahden Kiinteistöhuolto Oy
Isännöinti
Isännöinti Euramaa Oy, Niklas Ronkainen, Iso Roobertinkatu 4 A, 00120 Helsinki, puh. 09 175 288.
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki, https://kartta.hel.fi/# Kantakaupungin vanhoja asemakaavoja ajantasaistetaan. Punavuoressa sekä Eiran ja Länsisataman kortteleiden alueella asemakaavat muutetaan vastaamaan todellista rakennettua tilannetta. Työn yhteydessä päivitetään myös rakennusten ja yleisten alueiden suojelua. Kaavojen ajantasaistaminen ei koske uudisrakentamisen hankkeita, vaan muutokset vaativat edelleen erillisen asemakaavamuutoksen tai poikkeamispäätöksen.
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
ilmanvaihto: painovoimainen
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: YJ 5§ A-portaan hissin huolto- ja korjauskuluista sekä uusimismaksuista vastaavat vain A-portaan asuinhuoneistot huoneistojen pinta-alojen suhteessa perittävällä hissivastikkeella. YJ 13§ Ullakkohuoneistojen osakkaat vastaavat huoneistojensa parvekkeiden kunnossapidosta ja uusimisesta, käsittäen kokonaisuudessaan, huolehtien lumien poistamisesta, lisälämmityksestä, sulatuslaitteiston sekä saattolämmityksen käytön. Lisäksi osakkaat vastaavat huoneistoaan palvelevan ilmanvaihtolaitteiston ja lämpöpumppu- tai vastaavan laitteen tai viilennyslaitteista kokonaisuudessaan. .
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuuhuoneessa on tapetoidut seinät, maalattu katto ja alkuperäinen lautalattia, joka on petsattu tummaksi. Isosta ikkunasta on näkymät Iso Roobertinkadulle.
Olohuoneen varusteet
Korkeassa olohuoneessa on koko huoneen levyinen erkkeri-ikkuna, josta on näkymät Iso Roobertinkadulle. Seinät ovat tapetoitu, katto maalattu ja lautalattia on petsattu tummaksi,