649 000 €79 m²

Aallonhalkoja 3 e 5, Sompasaari, Helsinki3h + kt + s

Velaton hinta
649 000 €
Hoitovastike
442,40 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
2020
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sompasaari
Kaupunki
Helsinki

Katso merta kaikkialta

Valoisa kulmahuoneisto, josta avautuu näkymät Mustikkamaalle, Korkeasaareen ja aina Katajanokalle asti. Aamuiset auringonnousut Isoisänsillan takaa tarjoavat hyvän alun uusille päiville. Upeita luontoelämyksiä antaa myös paikalla vierailevat hylkeet ja mahdollisuus ympärivuotiseen uintiin.

Olohuoneesta aukeaa ovi lasitetulle parvekkeelle, jonka jälkeen on vielä koko huoneiston levyinen ulkoparveke (parvekkeiden yhteispinta-ala n.20m2). Parvekkeiden kanssa asunnosta löytyy yhteensä lähes 100m2. Nämä hyödylliset lisäneliöt tarjoavat mukavaa väljyyttä sekä nostavat olemisen meren äärelle seuraavalle tasolle.

Olohuoneesta hieman erillään olevaan valoisaan keittiöön mahtuu suuri ruokapöytä, ja keittiöstä pääsee suoraan ulkoparvekkeelle, nauttimaan vaikka aamukahvit. Keittiöstä löytyy A la Carte -keittiön kaapistot sekä Boschin keittiökoneet. Kaksi hyvänkokoista makuuhuonetta, joissa ranskalaiset parvekkeet. Saunallinen wc, jossa pyykkihuolto on hienosti piilotettu lasiovien taakse.

Asunnon sijainti on hieno yhdistelmä merellistä luontoa ja kaupunkiympäristöä. Kävelymatkan etäisyydellä on niin uimaranta kuin kauppakeskus Redi kaikkine palveluineen. Julkinen liikenne tarjoaa vaihtoehtoja, sillä tarpeen mukaan voi valita metron, bussin tai raitiovaunun. Alueelta löytyy runsaasti tasokkaita ravintoloita ja kahviloita.

Vuonna 2020 omalle tontille rakennettu talo tarjoaa huoletonta ja remonttivapaata asumista meren äärellä. Yhtiön sisäpiha on toteutettu viihtyisäksi ja sieltä löytyy monenlaiset toiminnot mm. lapsiperheitä ajatellen. Yhteiset sauna- ja kerhotilat sekä kattoterassi laajentavat olemista myös muiden upeiden maisemien ääreen. Talon on rakentanut YIT Suomi ja rakentajan vastuuta on vielä monta vuotta jäljellä.

Huoletonta ja remonttivapaata asumista meren äärellä! Ota yhteyttä ja tule katsomaan!

Esittelyt ja lisätiedot:

Turkka Taipale +358 50 3292074 turkka.taipale(at)gmail.com

Perustiedot

Kaupunginosa
Sompasaari
Kohdenumero
24440308
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
1 168 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Parveke pinta-ala yhteensä n.20m2
Huoneiston kokoonpano
3h + kt + s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Rakennusvuosi 2020
Lisätietoa vapautumisesta
2 kuukautta / sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Tilaa isolle ruokapöydälle, Paljon työskentelytilaa, Suuri tiskipöytä, Astianpesukone, Integroidut koneet, Liesituuletin, Induktioliesi, Jääkaappi, Pakastin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parveke, Iso parveke, Lasitettu parveke, Ranskalainen parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Pesukonevalmius, Peilikaappi, Allaskaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Lattialämmitys
Ominaisuudet
Valoisa, Korkeat ikkunat, Paljon ikkunoita, Hyvä äänieristys, Sälekaihtimet
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sähkökäyttöinen kiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Lähikauppa, päiväkoti, koulu muutaman sadan metrin säteellä. Kauppakeskus Redi lyhyen kävelymatkan päässä, samoin kuin terveyskeskuspalvelut. Puisto, Mustikkamaa ja sekä viihtyisäksi rakennettu rantaympäristö aivan vieressä. Kallion runsaat palvelut vain 1,5km päässä.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
649 000 €
Myyntihinta
649 000 €
Neliöhinta
8 215,19 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
442,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
442,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö (Ennakko, tasaus kulutuksen mukaan)
Saunamaksu
10€/h taloyhtiön yhteisissä saunoissa

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Vincent
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2020
Huoneistojen lukumäärä
58
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
6
Energialuokka
B2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
Valokuitu
Tontin koko
1 168 m²
Kiinteistönhoito
Kotikatu Kalasatama
Isännöinti
Aarre isännöinti Iso Roobertinkatu 43 A (2. krs.) 00120 Helsinki asiakaspalvelu@aarre.com Isännöitsijä: Niko Skogberg Puh. 020 198 6700
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki 09 3101691
Kaavatilanne
Asemakaava
Harrastusmahdollisuudet
Lenkki- ja ulkoireitit merellisellä mustikkamaalla aivan vieressä. Ulkosaleja löytyy useita lyhyen kävelymatkan päästä. Suvilahden skeitti parkki sekä muu urbaani kaupunkiympäristö lyhyen kävelymatkan päässä. Tennis, koripallo kentät löytyvät Mustikkamaalta. Meri tarjoaa talvella mahdollisuuksia retkiluisteluun ja kesällä melontaan ja uintiin.
Liikenneyhteydet
Erinomaiset! Bussipysäkki lähellä, Kalasataman metroasemalle lyhyt kävelymatka, bussiyhteydet niin Pasilaan, Arabiaan kuin Idänkin suuntaan. Liikennöinnin aloittaa myös uusi raitiovaunuyhteys, joka yhdistää kahden linjan voimin Kalasataman, Pasilan, Kruunuvuorenrannan, Merihaan sekä Hakaniemen.