179 000 €67,5 m²

Kiviparintie 5 C, Myllypuro, Helsinki3h+k (Yj. 3 h+k)

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
349,92 € / kk
Asuinpinta-ala
67,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Myllypuro
Kaupunki
Helsinki

Namupala hyvien palvelujen äärellä

Vehreän Myllypuron rauhallisella laidalla sijaitsee täysin remontoitu läpitalon kolmio, jossa toimiva pohjaratkaisu ja moderni ilme kohtaavat. Vuonna 2026 kauttaaltaan uudistettu koti tarjoaa huoletonta asumista vuosiksi eteenpäin.

Vaalea ja ajaton keittiö on uusittu kokonaisuudessaan moderneine kodinkoneineen ja ruokailutiloineen. Avara olohuone kylpee luonnonvalossa, ja lasitettu parveke toimii viihtyisänä lisätilana ympäri vuoden.

Kaksi selkeää makuuhuonetta taipuvat joustavasti eri tarpeisiin, päämakuuhuoneessa on runsaasti säilytystilaa, toinen huone sopii erinomaisesti työ-, lasten- tai vierashuoneeksi. Myös kylpyhuone on päivitetty nykyaikaiseksi ja käytännölliseksi.

Taloyhtiössä on tehty suuret remontit, mm. linjasaneeraus 2011-2012, joten asuminen on turvallista ja taloudellisesti huoletonta pitkälle tulevaisuuteen. Lisäksi käytössä ovat sauna, pesutupa ja hyvät varastotilat.

Myllypuro on viihtyisä ja kehittyvä kaupunginosa, jossa yhdistyvät hyvät palvelut, sujuvat liikenneyhteydet sekä monipuoliset ulkoilu- ja liikuntamahdollisuudet. Läheltä löytyvät niin metroasema, kauppakeskus kuin vehreät ulkoilualueetkin, jotka tekevät arjesta helppoa ja mukavaa.

Tiivistettynä; - remontoitu, täysin muuttovalmis asunto - taloyhtiössä kaikki suuret remontit tehty - kaikki tarpeelliset palvelut kävelymatkan päässä - kaupunkiasumista vehreän luonnon ääressä

Tämä koti on erinomainen valinta sinulle, joka arvostat muuttovalmista remontoitua asuntoa, toimivaa pohjaratkaisua sekä rauhallista mutta hyvin saavutettavaa sijaintia.

Mikä haluat yksityisesittelyn, soita rohkeasti ja varaa oma aikasi!

Myynti ja esittelyt Antti Myllyniemi / Bo LKV Oy 0400 667 681/ antti.myllyniemi@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Kiviparintie 5 C, 00920 Helsinki
Kaupunginosa
Myllypuro
Kohdenumero
20715430
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
67,5 m²
Tontin pinta-ala
5 296,8 m²
Kokonaispinta-ala
67,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k (Yj. 3 h+k)
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Täysin 2026 uusittu Epoq keittiö.
- Gram astianpesukone integroitava
- Keittiöhana Oras Vega APK-liitännällä, mattamusta
- Seinävalaisin Konstsmide
- Woodfinn vinyylilattia
- Ison ikkunan alumiinisälekaihdin uusittu
- Seinät maalattu/ marmorikuvioinen seinälevy
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Oheiset kalusteet uusittu 2026
- Allaskaappi altaalla,Bathlife
- LED-peilikaappi
- Pesuallashana Oras Vega, bideesuihkulla, joustavat kytkentäputket,
mattamusta
- Katossa sormipaneeli Cent, mänty, tervalepänsävy, saunasuojattu
- Varjolista Karava,
- Suihkunurkka Hietakari musta profiili, kirkas lasi

2012 linjasaaneerauksessa uusittu seinäkaakelit sekä lattialaatat.

Wc-istuin, vesikiertoinen kuivausteline sekä pyykinpesukoneliitäntä

.
Tulevat remontit
Energiamuotoselvitys Tarvittavia rakenne- ja talotekniikkaosa-alueiden kuntoarvioita Sokkelikorjauksia tarvittavassa laajuudessa Palovaroittimet lain ja asetusten mukaisesti kaikkiin huoneistoihin
Tehdyt remontit
2026 Huoneiston pintaremontti. - Lattioiden uusiminen kauttaaltaan, asennettu vinyylilattia. - Tapettien poisto, seinien tasoitus ja maalaus kaikissa huoneissa. - Keittiö uusittu kokonaisuudessaan kiintokalusteiden ja kodinkoneiden osalta, vesipiste säilyi omalla paikalla. - Eteisen vaatekaappi purettu ja asennettu uusi. Makuuhuoneiden vaatekaappi entisöity. - Makuuhuoneisiin ja keittiöön sälekaihtimet. - Kylpyhuoneeseen uusittu silikonisaumat, asennettu suihkuseinä uusittu allas- ja peilikaappi sekä asennettu paneeli kattoon. TALOYHTIÖSSÄ: 2025 Termostaattiventtiilien uusinta ja lämmön tasapainotus 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin, autotallien lattioiden kunnostus 2023-2024 IV-kanavien nuohous 2022 Yläpohjan eristyksen lisääminen 2021 Sähköauton latausasemien rakentaminen (6 paikkaa) 2017 Ylimpien kerrosten kattojen rakentaminen ja kaikkien parvekkeiden lasittaminen 2017 Pesulakoneiden uusinta 2016 Lisälämmöneristys puhallus kivivillalla 2015 Ulko-ovien uusinta 2015 Katon huoltomaalaus 2014 Sokkelikorjaus ja maalaus, sisäänkäyntilippujen maalaus, päätyjen pesu ja maalaus 2014 Lukituksen uusiminen 2014 Uusi matonpuhdistusteline 2014 Vesirännien alapäät uusittu 2014 Sisäänkäyntipuolen nurmikko uusittu 2013 Porrashuoneiden akustokattolevyt, ovikoodilaitteet ja ovipumput 2012 Linjasaneeraus: käyttövesiputket uusittu, viemärit uusittu myös pohjaviemäri, kylpyhuoneet uusittu (vesieristeet, laatoitus, hanat, kalusteet ja varusteet), keittiön viemärit ja hanat uusittu, saunatilat uusittu, pesutupaan pesukoneet uusittu, pihavalaistuspylväät ja autolämpötolpat uusittu, sähkönousut, pääkeskus ja asuntojen sulaketaulut uusittu, yleiskaapelointi ja valokuituyhteys, ilmanvaihtokoneet uusittu, IV-kanavat nuohottu, asbestia poistettu näkyviltä osin, porrashuoneet maalattu, lämpöjohtoverkoston linjasulkuventtiilit uusittu, sisäänkäyntitie, parkkipaikat ja alapihat asfaltoitu 2011 Putkiremontti alkanut 9/2011 ja valmistunut 9/2012 2011 Lämmönjakohuoneen siirtimet ja automatiikka uusittu 2010 Putkiremontin suunnitelmat 2009 Putkiremontin hankesuunnittelu 2005 Julkisivu- ja parvekeremontti, parvekeovien ja ikkunoiden kuntotarkistuskierros ja korjaus 2004 Julkisivu- ja parvekekorjauksen suunnittelu 2003 Parvekkeiden ja julkisivujen kuntotutkimus ja kuntokartoitus 2002 Kattosilta 70 m ja muut kattotyöt 2001 Saunan lattia, paneelit, lauteet ja pesuhuone kunnostettu 2001 Sokkelien ja kellariportaikkojen betonipintojen kunnostus ja maalaus 2000 Peltikaton maalaus 1998 Patteriverkoston perussäätö ja termostaattiventtiilit 1997 Asuntojen ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 1996 Rakennuksen päätyjen lisälämmöneristäminen ja pinnoittaminen 1996 Yläpohjan lisälämmöneristys 1995 Lukituksen uusiminen 1994 LJ-huoneen asbestieristeiden poisto ja uudelleeneristys, autotalleissa eristyskorjauksia 1993 Kuntoarvio 1992 Peltikaton maalaus 1990 Porrashuoneiden maalaus ja kellarikerroksen lattioiden maalaus 1989 Ulkopuoliset korjaus- ja maalaustyöt 1987 Saunaosaston korjaus (panelit, lauteet, osa laatoista, betonilattiat) 1987 Peltikaton pesu, paikkaus ja ylimaalaus 1987 Ilmastointikanavien puhdistus 1986 Liittäminen kaukolämpöverkkoon

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
167 624,78 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 651,85 € / m²
Velkaosuus
11 375,22 €
Lisätietoa velkaosuudesta
POv 3 Linjasaneerauksen korkotuki: 4 239,91 €
POV 4 Linjasaneeraus: 6 069,92 €
POV 6 Patteriverkoston ja lämm.tasapainotus 2025: 1 065,39 €

Velkaosuudet voi maksaa:
POV3 huhtikuussa ja lokakuussa
POV4 huhtikuussa ja lokakuussa
POV6 kesäkuussa ja joulukuussa

Muina aikoina pankki veloittaa hinnastonsa mukaisen kulun, joka on tällä hetkellä 400 e/laina.

Lainan poismaksun ylimääräisistä kustannuksista vastaa ostaja.

Vastikkeet

Hoitovastike
349,92 € / kk
Pääomavastike
226,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
576,72 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hoitovastikkeen vastikeperuste on jyvitetty pinta-ala

POV 3 Linjasaneerauksen korkotuki 58,32 €/kk (0,09 €/os./kk)
POV 4 Linjasaneeraus 149,04 €/kk (0,230 €/os./kk)
POV 6 Patteriverkosto 19,44 €/kk (0,03 €/os./kk)

1.7.2026 lähtien olevat maksutiedot (vahvistamaton talousarvio 2026)
Hoitovastike: 375,84 €/kk (0,58 €/os./kk). Osakelukumäärä 648
POV 3: 58,32 €/kk (0,09 €/os./kk)
POV 4: 103,68 €/kk (0,160 €/os./kk)
POV 6: 45,36 €/kk (0,07 €/os./kk)

Muut maksut

Vesimaksu
21 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Sauna joka viikko: 18€/vuoro/kk Sauna joka toinen viikko: 9 €/vuoro/kk Autotalli pieni: 51 €/kk Autotalli iso: 60 €/kk Autopaikka: 16 €/kk 1.7.2026 lähtien olevat maksutiedot (vahvistamaton talousarvio 2026) Vesimaksu: 25 €/kk Sauna joka viikko: 20 €/kk Sauna joka toinen viikko: poistuu Autotalli pieni: 55 €/kk Autotalli iso: 65 €/kk Autopaikka: 18 €/kk Yhtiökokouksessa 19.03.2025 päätettyä: Valtuutettiin hallitus perimään enintään yhden kuukauden hoitovastiketta vastaavat ylimääräiset hoitovastike-erät yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa tai jättää vastaavat erät perimättä taloudellisen tilanteen sen salliessa. Käyttösähkö kulutuksen/oman sähkösopimuksen mukaisesti. Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Myyjällä on kaupan kohteeseen kohdistuva sähköinen omistajamerkintä huoneistotietojärjestelmässä. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.