169 000 €67 m²

Pyhätunturintie 1 C, Mellunmäki, Helsinki3h+k+kph+wc+lasitettu parveke

Velaton hinta
169 000 €
Hoitovastike
151 € / kk
Asuinpinta-ala
67 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mellunmäki
Kaupunki
Helsinki

Mellunmäki 67 m2

Tämä viihtyisä kolmio Mellunmäessä tarjoaa loistavat puitteet perhe-elämälle. Asunto sijaitsee 1970 valmistuneessa talossa, jossa on tehty merkittäviä remontteja, kuten putkiremontti ja märkätilojen uusiminen vuonna 2024. Ensimmäisen kerroksen asunnossa on lasitettu parveke, josta avautuvat kauniit metsäiset näkymät.

Asunnon sijainti on erinomainen: lähin bussipysäkki ja metroasema ovat kävelyetäisyydellä, ja Itäkeskuksen monipuoliset palvelut sijaitsevat vain noin neljän kilometrin päässä. Lapsiperheille alue tarjoaa erinomaiset koulut ja päiväkodit, kuten Mellunmäen ala-asteen koulu ja Päiväkoti Tunturi.

Taloyhtiö Asunto Oy Mellunkarhu tarjoaa asukkailleen monipuoliset yhteistilat, kuten saunan, pesutuvan ja urheiluvälinevaraston. Lämmitysjärjestelmä on päivitetty maalämpöön, mikä tuo energiatehokkuutta asumiseen. Yhtiöllä on parkkipaikkoja myös autohallissa.

Asunnon pihapiiri on hyvin rauhallinen ja siitä on pidetty hyvää huolta. Tervetuloa tutustumaan!

Tiedustelut ja esittelyvaraukset: Krista Niemelä, Kiinteistönvälittäjä, LKV, kaupanvahvistaja, VTM krista.niemela@remax.fi puh: 045-78752733

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Mellunmäki
Kohdenumero
80494709
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
67 m²
Tontin pinta-ala
9 305,9 m²
Kokonaispinta-ala
67 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+wc+lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Valurautaliesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi ja allaskaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, bidee-suihku, peilikaappi, allaskaappi ja lattiakaivo.
Säilytystilat
Jäähdytetty kellari ja kellarikomero
Näkymät
Metsäiset, avoimet
Tulevat remontit
Vuoden 2025 yhtiökokouksessa päätettiin pihan osittaisesta aitaamisesta. Kustanusarvio noin 25 000 €. Samassa yhteydessä päätettiin myöntää hallitukselle valtuudet (max 10 000 €) hankkia tarpeen ja harkintansa mukaan lisää aitaa turvallisuuden ja viihtyvyyden parantamiseksi.
Tehdyt remontit
2024 Antenni- ja dataverkko uusittu 2024 Asuntojen märkätilat uusittu, lisätty lattialämmitys märkätiloihin 2024 Ryhmäkeskukset, nousujohdot yms uusittu 2024 Putkiremontti (sisäpuoliset työt) 2024 Lisätty lämmön talteenotto 2024 Ilmanvaihdon uudistus ja säätö 2024 Vaihdettu kaukolämpö maalämmöksi, lisätty kiinteistöautomaatiojärjestelmä 2024 Sisäpuolinen putkiremontti, putket uusittu 2023 Pihavalojen automatiikan uusiminen 2023 Vesikattojen kuntotarkastus 2022 VSS-tilojen GSM-yhteyden toteutus 2022 Puuportaiden uusiminen piha-alueella 2022 Autokatoksen valojen uusiminen LED-valoiksi 2022 Sisäpuolisen putkiremontin hankesuunnittelu sisältäen maalämpö + PILP järjestelmät 2022 Ulkoseinien ja sokkeleiden paikkakorjaus ja maalaus sekä parvekkeiden ulkoseinien maalaus 2022 Ulkopuolisten putkistojen uusinnan lopputyöt piha-alueella 2021 Autokatoksen IV-koneen uusiminen 2021 Yhtiön asunnon peruskorjaus 2021 Roskakatoksen laajennus ja tukikaiteiden asennus piha-alueelle 2021 Kurtturuusujen ja muiden myrkyllisten kasvien poistaminen piha-alueelta 2021 Talojen ulkopuolisten putkien uusinta 2021 Porrashuoneiden valaistuksen uusinta LED 2020 Kellarin valaistuksen uusinta 2020 Autokatoksen lukituksen uusinta iLoq 55 järjestelmään 2020 Lämmönvaihtimen uusiminen 2019 A-talon kylmäkellarin koneiston uusiminen 2018 B- ja C talojen kylmäkellarien koneiston uusiminen 2017 Autokatoksen, pihakannen ja piha-alueen rakenteidn uusimisen/kunnostuksen urakka 2017 Tetetty pihakannen, autohallin ja piha-asfaltoinnin korjaussuunnitelu 2015 Parvekkeiden vaakasaumojen uusiminn 2015 Savunpoistoikkunoiden uusiminen 2014 Piha-aitojen ja valaisinten huoltokunnostus 2013 Prvekeovien säätö, porrashuoneidern ovitiivistykset, ikkunoiden käyntikorjauksia, ikkunatiivistyksiä ja ikkunoiden vuorilistojen vaihtoa 2012 Kiireellisessä korjaustarpeessa olevin A 1, KH, B 31 KH + erillinen wc-tila, B 39 KH ja B 36 wc-tilan lattian kunnostus 2010 Porrashuoneiden maalaus ja akustolevyjen uusiminen 2010 Lukitusuudistus 2009-2010 B ja C-talojen edustan iha- ja asfaltointityöt 2009-2010 B- ja C-talojen pihavalaisimin uusiminen 2009-2010 Hissien uusiminen 2009 Julkisivu- ja salaojaurakan jälkityöt 2009 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö 2008 Julkisivu- ja salaojaurakka 2007-200 Saunatilojen korjaus 2006-2007 Salaojien ja pihaviemäreiden puhditus ja osittainen korjaus 2004-2005 Patteriverkoston kunnostus ja tasapainotus 2004 B-talom jäte- ja sadevesiviemärien uusiminen 2004 HTV 2001 Parvekelinjojen peruskorjaus 1999 Sokkelin kunnostus, elastisten saumausten ja räystäspeltien uusinta 1994 Ikkunoiden uusiminen 1992 Linjasulut ja lämmitysjärjestelmän tasapainotus 1990 Vesikattojen uusinta 1987 Julkisivumaalaus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Alepa n. 400 m, K-market ja posti n, 1 km
Paikallistiedot: Itäkeskuksen laajoihin palveluihin n. 4 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
169 000 €
Myyntihinta
79 562,60 €
Neliöhinta
2 522,39 € / m²
Velkaosuus
89 437,40 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
151 € / kk
Pääomavastike
788,31 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
939,31 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
8,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autohallipaikkamaksu 20 €/kk Autopaikkamaksu 10 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Mellunkarhu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiökokouksessa 2025 päätettiin sähköosuuskunnan perustamisesta johtuen siitä, että taloyhtiö voi toimittaa mahdollisesti tuottamaansa ylimääräistä sähköä osakkaille edullisesti. Taloyhtiön kiinnitykset: 7 962 400 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
75
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.03.2036
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
9 305,9 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Pauli Karvinen, pauli.karvinen@retta.fi, 0102282000
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki/kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja metroasema lähellä
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Yhtiössä on suoritettu seuraavat kuntoarviot/-tutkimukset: Ilmanvaihdon kuntotutkimus 2023 Vesikaton kuntotutkimus -23 Ikkunoiden ja ovien lämpökartoitus -23 Sisäpuolisen putkiremontin hankesuunnittelu sisältäen maalämpö- ja PILP-järjestelmät ym -22 Jäte-, sadevesi ja pohjaviemäreiden sekä salaojien kuvaus -18 Autokatoksen kuntotutkimus -14 Tätä vanhemmat kirjattu kunnossapitotarveselvitykseen.