99 000 €47 m²

Luostonkuja 3 A, Mellunmäki, Helsinki2h, k, kph, lasitettu parveke

Velaton hinta
99 000 €
Hoitovastike
277,30 € / kk
Asuinpinta-ala
47 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
1984
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mellunmäki
Kaupunki
Helsinki

Valoisa kaksio Mellunkylässä – lasitettu parveke ja toimiva pohjaratkaisu

Tämä viihtyisä ja valoisa 47 m²:n asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa rauhallisella Mellunkylän alueella. Kodin pohjaratkaisu on käytännöllinen, ja lasitettu parveke tuo mukavasti lisätilaa sekä mahdollisuuden nauttia ulkoilmasta ympäri vuoden.

Asunnon tilat ovat avarat ja valoisat, ja kokonaisuus tarjoaa viihtyisän ympäristön niin arkeen kuin rentoutumiseen. Makuuhuoneessa on hyvin säilytystilaa ja kylpyhuone on käytännöllinen arjen tarpeisiin.

Vuonna 1984 valmistunut taloyhtiö on hyvin hoidettu, ja siinä on tehty säännöllisesti kunnostuksia. Asukkaiden käytössä ovat muun muassa sauna, pesutupa ja urheiluvälinevarasto.

Mellunkylä on viihtyisä ja kehittyvä alue, josta on erinomaiset kulkuyhteydet – metroasema on lähellä, ja Helsingin keskustaan pääsee nopeasti. Tulevaisuudessa myös Vantaan ratikka tulee kulkemaan lähistöltä. Lisäksi alue tarjoaa hyvät lähipalvelut sekä monipuoliset ulkoilumahdollisuudet.

Ole yhteydessä, niin sovitaan sinulle sopiva esittelyaika

Tommi Kujala Puh 0405353556 tommi.kujala@roof.fi Instagram: @tommikujala.kv Facebook: @tommikujala.kv

Roof LKV

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Luostonkuja 3 A, 00970 Helsinki
Kaupunginosa
Mellunmäki
Kohdenumero
80497796
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
47 m²
Tontin pinta-ala
2 723 m²
Kokonaispinta-ala
47 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
01.06.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, uuni ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, allaskaappi, peilikaappi ja suihkukaappi.
Tulevat remontit
2026-2027 Jätekatoksen muutostyöt/uusiminen suunnittelu ja rakennuttaminen 2026 Pesula, pesukoneen ja kuivausrummun, kulunvalvonnan/maksujärjestelmän uusiminen 2026 Lämmitysverkoston sulku- ja säätöventtiilien uusinta sisältäen verkoston säätötyön 2026 Käyttövesiverkoston sulku- ja säätöventtiilien uusinta ja verkoston säätö 2026 Lukituksen uusiminen 2026 Lämmönvaihtimen uusinta, 30000€ 2027-2030 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu
Tehdyt remontit
2025 Hissikuilun korjaus C-rappu 2025 Palovaroittimien hankinta ja asennus 2024 Liitetty Elisan valokuituverkkoon (Pakkalan Antennihuolto H.Hämäläinen Oy) 2023 Salaojien kuvaus 2023 Pihaistutuksia 2021 Julkisivun elastisten saumausten uusiminen (Ote Oy) 2021 Julkisivun pesu (Ote Oy) 2020 Julkisivujen elastisten saumausten uusimisen suunnittelu (Contrust Oy) 2020 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen sekä ilmanvaihdon parannustyöt (Pihla Group Oy) 2019 Hissien peruskunnostus 2018 Parvekkeiden jatko-osien katselmointi ja tiivistyskorjaukset 2018 Vesikaton takuukorjaus 2018 Kaikkien kellarin metalliovien käynnin sovittaminen 2015 Piha-alueen ja rinteen asfaltointi, Laakavuorentien puoleisen aidan uusinta 2012 Sauna- ja pesutilojen uusiminen 2012 Vesikaton uusiminen 2011 Lukituksen uusinta 2006 Lämmönvaihtimien uusiminen ja patteriverkoston säätö 2004 Elementtisaumausten uusiminen 2000 Ylimpien parvekkeiden kattotasanne

Velaton hinta
99 000 €
Myyntihinta
92 666,67 €
Neliöhinta
2 106,38 € / m²
Velkaosuus
6 333,33 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
277,30 € / kk
Pääomavastike
69,56 € / kk
Korjausvastike
35,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
384,11 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
27 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 2 € / kk Lisätietoja maksuista: Autohallipaikka 45€/kk Moottoripyöräpaikka 20€/kk
Autopaikan kustannukset
45 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Korvatunturinpolku
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 742 611,08 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1984
Huoneistojen lukumäärä
57
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1984
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 23.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 723 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Ehta Isännöinti, Mikko Leppänen, asiakaspalvelu@ehtaisannointi.fi, 09 2500 6250
Kaavoitustiedot
Lähialueella on käynnissä ja suunnitteilla useampi kaavamuutoshanke. Näistä urakoista voi aiheutua urakoinnin aikana rakennuspöly, -melu sekä liikennehaittaa. Ostajan tulee tutustua lähialueen kaavoitushankkeisiin huolellisesti. Lisätietoa välittäjältä. Lisätiedot: Helsingin kaupunki 09 310 1691