212 000 €37 m²

Pengerkatu 20 A, Kallio, Helsinki2h+kk+kph

Velaton hinta
212 000 €
Hoitovastike
370 € / kk
Asuinpinta-ala
37 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1936
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kallio
Kaupunki
Helsinki

Kodikas kaksio Kallion sydämessä, heti vapaa!

Tämä viihtyisä kaksio sijaitsee Pengerkadulla, vuonna 1936 valmistuneen talon neljännessä ja ylimmässä kerroksessa, aivan Torkkelinmäen kupeessa. Historiaa henkivässä rakennuksessa on paljon silmää hiveleviä yksityiskohtia julkisivun värityksestä ja muotokielestä alkaen, unohtamatta avaria porraskäytäviä tuuletusparvekkeineen.

Kodin olohuoneen yhteydessä on kätevä ja nykyaikainen keittiönurkkaus kaikilla herkuilla. Makuuhuoneessa säilytystilaa tarjoaa iso kaapisto. Kodin alkuperäinen lautalattia ja iso huonekorkeus, leveät ikkunalaudat ja vanhanaikaiset seinäpatterit sekä kiinteät säilytyskomerot tuovat miellyttävän tuulahduksen menneiltä ajoilta.

Laatoitettu kylpyhuone on varustettu lattialämmityksellä ja sadesuihkulla. Käytännöllisestä pikku eteisestä on omat sisäovensa olohuoneeseen ja makuuhuoneeseen, joskin asuinhuoneet ovat myös toisiinsa yhteydessä niiden välisen oven välityksellä.

Taloyhtiössä on vuosikymmenten saatossa tehty lukuisia saneeraustöitä, kuten kaukolämpölaitteet 2020, vesikaton uusiminen 2015, sähkösaneeraus 2011, julkisivusaneeraus 2005 ja putkiremontti 1989. Tällä hetkellä kunnossapitotarveselvitys pitää sisällään kohtuullisen pieniä kunnostuskohteita. Vesimaksua ei tässä taloyhtiössä peritä.

Kallion ravintoloiden ja erikoisliikkeiden palvelutarjonta hakee vertaistaan. Myös puistot ja ruokakaupat ovat helposti saavutettavissa. Liikenneyhteydet metrolla, ratikalla ja bussilla ovat erinomaiset: lähimmät pysäkit ovat muutaman minuutin kävelymatkan päässä.

Varaa oma esittelyaikasi ja tule ihastumaan tähän kotiin ja rouheaan Kallioon!

Tiedustelut, esittelyt ja myynti:

Jaakko Nick Yrittäjä, Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KED 0500 252 157 jaakko@jaakkonick.fi Jaakko Nick LKV | NorthEast LKV Oy Viljatie 4 C 23, 00700 Helsinki

Perustiedot

Sijainti
Pengerkatu 20 A, 00500 Helsinki
Kaupunginosa
Kallio
Kohdenumero
20944030
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
37 m²
Tontin pinta-ala
545 m²
Kokonaispinta-ala
37 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+kk+kph
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi. Varustus: astianpesukone, liesituuletin / suodatin.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneen lattia on kaakeloitu italialaisilla posliinilaatoilla. Varustus: pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, peili, kylpyhuonekaapisto, asennettuja erikoisvarusteita.
Näkymät
Olohuoneen ja makuuhuoneen ikkunoista näkymät Pengerkadulle.
Tulevat remontit
KPTS 2026 - 2030 Taloyhtiön hallituksen kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys lähivuosien mahdollisista kunnostustarpeista. Päätökset suoritettavista hankkeista tehdään vuosittain yhtiökokouksissa. 2026: Uusi aita ja portti pihalle 2026 - 2027: Huoneistoikkunoiden kunnostus 2027 - 2029: Porrashuoneiden ja liiketilojen ikkunoiden ja ovien suunnittelu/uusiminen 2027 - 2029: Tuuletusparvekkeiden ovien ja ikkunoiden suunnittelu, kunnostus/uusiminen 2027 - 2029: Lisäovet (tuulikaappi) porrashuoneiden ensimmäisille porrastasanteille
Tehdyt remontit
2015: Kylpyhuone kokonaisuudessaan remontoitu. 2011: Keittiöremontti (keittiökalusteet, induktioliesi, erillisuuni grilli- ja mikrotoiminnolla, hana, astianpesukone, liesituuletin, valaistus, pistorasiat, osalaatoitus kosteussululla.) 2011: Huoneiston alkuperäisen lautalattian kunnostus. 2011: Huoneiston seinien ja katon maalaus. 2011: Uusittu raitisilmaventtiilejä huoneiston sisällä. TALOYHTIÖSSÄ: Ikkunoiden kuntokartoitus/valmis 2024 Yhtiön asunnon B 18 täysremontti Valmis/2022 Kaukolämpölaitteet Valmis/2020 Vesikaton maalaus Valmis/2018 Porrashuoneen ulko-ovien ja yleisten tilojen lukitus, Iloq Valmis/2018 Ulko-ovein ja yleisten tilojen lukitus, Iloq Valmis/2018 Vesikaton uusiminen Valmis/2015 Kylpyhuoneiden kunnostukset Valmis/2014 Sähkösaneeraus Valmis/2011 Pesutupa Valmis/2011 Patteriventtiilien uusinta Valmis/2006 Patteriverkoston tasapainotus ja säätö Valmis/2006 Saunan saneeraus Valmis/2005 Julkisivusaneeraus Valmis/2005 Pihan puolen ulko-ovien uusinta Valmis/2005 Korvausilmaventtiilit Valmis/1999 Kaasusta luovuttu Valmis/1994 Putkiremontti Valmis/1989 Asuntojen ikkunoiden uusinta Valmis/1985
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kallion runsas palvelutarjonta lähistöllä. Koulut: Useita lähistöllä. Päiväkoti: Useita lähistöllä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
212 000 €
Myyntihinta
205 538,96 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
5 729,73 € / m²
Velkaosuus
6 461,04 €

Vastikkeet

Hoitovastike
370 € / kk
Pääomavastike
166,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
536,50 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
sisältyy vastikkeeseen
Muut kustannukset
Muut maksut: Autopaikka asukkaille 25,00 euroa / kk. Autopaikka ulkopuolisille 50,00 euroa / kk. Pesutuvan käyttäjille maksu 60,00 euroa / vuosi. Vuoden 2026 varsinaisessa yhtiökokouksessa annettiin hallitukselle valtuudet periä tai jättää perimättä enintään kaksi ylimääräistä kuukauden hoitovastiketta yhtiön taloustilanteen niin vaatiessa. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pengerkatu 20
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1936
Huoneistojen lukumäärä
32
Liiketilojen pinta-ala
35 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
4
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
545 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöhuolto Varonen Oy
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Fallenius Oy, Haapaniemenkatu 7-9 B, 00530 Helsinki 050 321 8503, isannointi@fallenius.fi Isännöitsijä Pia Koro, 09 7740 7617, pia.koro@kh-isannointi.fi
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki, p. 09 310 22 111
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Erinomaiset: metron, ratikan ja bussien pysäkit lähistöllä.