324 000 €81,5 m²

Laurinniityntie 18 D, Lassila, Helsinki3h,avok,kph,s,wc,vaatehuone, parveke

Velaton hinta
324 000 €
Hoitovastike
448,25 € / kk
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Kaupunginosa
Lassila
Kaupunki
Helsinki

Rauhallisella ja vehreällä sijainnilla Lassilassa luhtitalon 2. kerroksen hyväkuntoinen koti.

Kaunis vaalea avokeittiö tilavan olohuoneen yhteydessä. Kaksi hyvän kokoista makuuhuonetta, säilytystilana kaapistot sekä vaatehuone. Oma sauna ja iso parveke luovat puitteet mukavalle asumiselle. Taloyhtiössä on juuri valmistunut julkisivu -, ikkunasaneeraus sekä katonpaikkakorjaus. Kaunis ja vehreä ympäristö, jossa hyvät ulkoilumaastot, viljelypalstat ja koirapuisto lyhyen matkan päässä. Myös hyvät liikenneyhteydet, bussipysäkki ja juna-asema kävelymatkan päässä. Lähistöllä Pohjois-Haagan ala-aste ja yhteiskoulu sekä päiväkoti. Lähin kauppa n 500 m päässä ja Kauppakeskus Kaari noin 1,5 kilometrin päässä. Heti vapaa.

Tiedustelut Tuula Partanen, 0400 588200, tuula@nordlkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Laurinniityntie 18 D, 00440 Helsinki
Kaupunginosa
Lassila
Kohdenumero
80498786
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Tontin pinta-ala
4 303,9 m²
Kokonaispinta-ala
81,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,avok,kph,s,wc,vaatehuone, parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Kaunis vaalea avokeittiö. Keittiö uusittu vuonna 2013.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peili ja pesuallas. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone uusittu vuonna 2013.
WC-istuimen vaihto, WC allaskalusteiden vaihto, WC seinien ja lattian kaakelointi,
Saunan ja kylpyhuoneen vedeneristys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi ja pesuallas.
Säilytystilat
Vaatehuone ja seinäkaapit
Näkymät
Avarat ja vehreät näkymät
Tulevat remontit
2025 Sähköautojen lataushankkeen toteutus, piha-alueen kunnostus, ovien lukitusjärjestelmän vaihto, putkien painehuuhtelu 2026 Kylpyhuoneiden kuntoarvio, putkien videokuvaus 2028 Vesi- ja viemärijärjestelmien kunnossapitotarvearviointi
Tehdyt remontit
2025 julkisiv & ikkunoiden korj., katon paikkakorj, ulkotyöt Katon korjaus toteutettiin paikkakorjauksena eli koko kattoa ei ole uusittu. 2023-2024 Sähköautojen lataushankkeen suunnittelu Viemärien kuntotutkimus Julkisivujen, ikkunoiden ja katon korjaushanke 2022 Julkisivujen, ikkunoiden ja katon korjaushankkeen suunnittelun aloitus 2020 Luhtikäytävien ja roskakatoksen valaistuksen uusiminen Julkisivun kuntotutkimus 2019 Lämmönjakolaitteisto uusittu Asuntojen A 5 ja B 8 kylpyhuoneiden viemäreiden korjaukset Parkkipaikan aidan kunnostus Vesikaton kuntotutkimus 2018 Talon C ilmanvaihto kunnostettu ja ilmamäärät säädetty Luhtikäytävälasituksen uusinta 2017 Luhtikäytävien ja huoneistoparvekkeiden kunnostus Julkisivuseinämien pesu (tarpeellisin osin) Julkisivun rikkoontuneiden tiilien vaihto Elementtisaumojen uusinta 2016 Raitisilmaventtiilit asennettu loppuihin huoneistoihin, paitsi A 1 Alapohjiin laitettu leca-sora ja suodatinkangas 2015 Vesikattojen tarkastus ja kunnostus 2014Jätekatokseen uusi ovi Lämpimän käyttöveden kiertovesipumppu uusittu Raitisilmaventtiilit asennettu huoneistoihin A2, B6, B7, C11, C12, D16, D17, E21 2013 Kaikkien talojen alapohjatutkimuksia 2012 IV-kanavien puhdistus ja säätö, IV-laitteiden huolto (huippuimurit) 2011 D-talon alapohjaan asennettiin kuivain Kylpyhuoneiden kuntoarvio 2009 Ikkunoiden ja parvekeovien huoltomaalaus sekä julkisivulautaverhousten uusinta 2008 Viemäreiden uudelleen kannakointi, alapohjarakenteissa kulkevat viemärit. C-talon alapohjaan asennettiin poistopuhallin Parvekkeiden betonirakenteiden kuntotutkimus 2007 Sadevesiviemäreiden ja salaojien uusinta 2006 Vaakavesikourujen ja syöksytorvien uusinta 2004 Lämpöverkoston ja käyttövesiverkoston perussäätö, patteri- ja linjasulkuventtiilien uusinta. 2003 Kaukolämpölaitteiston uusinta 2002 Elementtisaumojen uusinta 1999 Vesikattojen kunnostus ja maalaus
Palvelut
Ruokakauppa n 500 m, kauppakeskus Kaari n 1,5 km
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Kaunis ja vehreä ympäristö, jossa hyvät ulkoilumaastot, viljelypalstat ja koirapuisto lyhyen matkan päässä.

Velaton hinta
324 000 €
Myyntihinta
201 397,11 €
Neliöhinta
3 975,46 € / m²
Velkaosuus
122 602,89 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
448,25 € / kk
Pääomavastike
814,24 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 262,49 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka, suko 10 €/kk Autopaikka lataus 16 €/kk Autopaikka ulkopuolinen 24 €/kk Autopaikka kylmä 8 €/kk Autopaikka toinen 20 €/kk -Vedenmittaus: Taloyhtiössä ei ole huoneistokohtaista vedenmittausta. Taloyhtiön vesi laskutetaan huoneistossa virallisesti kirjoilla olevan asukasmäärän mukaisesti.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Lassilan Laurinniityntie 18
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Taloyhtiön laajakaista DNA.
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Rakennusvuosi
1981
Huoneistojen lukumäärä
24
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1981
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.04.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
4 303,9 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Emännöintitoimisto Aamu, Sanna Siivonen, palvelumestari@aamu.io, +358304108615
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki ja juna-asema kävelymatkan päässä
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2011 Kylpyhuoneiden kuntoarvio 2013 Kaikkien talojen alapohjatutkimuksia 2019 Vesikaton kuntotutkimus 2020 Julkisivun kuntotutkimus 2023-2024 Viemärien kuntotutkimus