50 429 €80,5 m²

Kivikonkaari 40, Mellunkylä, Helsinki3h+k

Velaton hinta
50 429 €
Hoitovastike
1 094,57 € / kk
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
2015
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mellunkylä
Kaupunki
Helsinki

Heti vapaa tilava läpitalon kolmio omalla terassilla modernissa asumisoikeustalossa!

Tunnelmaa ja persoonallisuutta olohuoneeseen luo pellettitakka. Olohuoneen vieressä on erillinen keittiö, joka avautuu olohuoneeseen. Keittiössä on induktioliesi, liesikupu ja kylmäkalusteena jää-pakastinkaappi. Astianpesukoneelle ja mikrolle on tilavaraukset.

Makuuhuoneet on sijoitettu toiselle puolelle asuntoa. Toiseen niistä avautuu kivat lasiovet, ja huoneesta pääsee asunnon terassipihalle. Asunnossa on erillinen vaatehuone tuomassa lisätilaa säilytykselle.

Kylpyhuoneen lisäksi asunnossa on myös erillinen wc. Asuintilojen lattiassa on laminaatti ja kylpyhuoneen lattiassa ja seinissä keraaminen laatta. Pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle on liitos- ja tilavaraukset. Saunavuoron voi halutessaan varata viihtyisältä saunaosastolta.

Laadukkaita energiatehokkaita asuntoja palkituissa kerrostaloissa

Kivikonkaari 40 sijaitsee uudella asuinalueella Etelä-Kivikossa, Latokartanon pohjoispuolella. Tässä modernissa kerrostalossa on valoisia ja hyväpohjaisia asuntoja yksiöistä neljän huoneen asuntoihin. Kerrostalojen suunnittelun tavoitteena on ollut tarjota laadukkaita asuntoja ja minimoida energian kokonaiskulutus. Kivikonkaari 38 ja 40:n energiatehokkaat kerrostalot saivat kansainvälisen arkkitehtuuripalkinnon vuonna 2018.

Asukkaiden käytössä on A- portaassa talopesula ja D-portaan 2. kerroksessa on kaksi yhteissaunaosastoa sekä kerho/takkatila. Jokaisessa huoneistossa on vesikiertoinen lattialämmitys sekä pellettitakka.

Kivikko on vehreä ja perheystävällinen asuinalue Helsingissä

Kivikko on viihtyisä Mellunkylän kaupunginosan asuinalue, jossa asuu noin 5000 asukasta. Perheystävällinen ja luonteikas Itä-Helsingissä sijaitseva kerros- ja rivitaloasuinalue tarjoaa puitteet sujuvaan arkeen ja harrastamiseen. Alue on luonnonkaunista ja kumpuilevaa maastoa, jonka hienoja avokallioita pyritään rakentamisesta huolimatta säilyttämään mahdollisimman paljon.

Noin kilometrin säteellä löytyy mm. päiväkoteja, peruskoulu, leikkipuistoja, ruokakauppa ja Kivikon liikuntapuisto. Upeat ulkoilumaastot, leikkipuistot, liikunta- ja ulkoilupuistot tarjoavat jokaiselle mahdollisuuden monipuoliseen liikkumiseen ja ulkoilmasta nauttimiseen. 

Myllypurossa on mm. tennis- ja jäähalli sekä erittäin monipuolinen kuntokeskus Liikuntamylly. Muutaman kilometrin päässä on kauppakeskus Itis, jossa on runsaasti erilaisia erikoisliikkeitä, päivittäistavarakauppoja sekä muita palveluita.

Katso kohteen ja alueen esittelyvideo: https://www.youtube.com/watch?v=EopHjOKUsjk

Kiinteistö on savuton. Savuttomuus tarkoittaa, että tupakointi on kielletty koko kiinteistössä, sen huoneistoissa, parvekkeilla, piha-alueilla ja yhteisissä tiloissa.

Perustiedot

Sijainti
Kivikonkaari 40, 00940 Helsinki
Kaupunginosa
Mellunkylä
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Kokonaispinta-ala
80,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+k
Huoneita
3
Lisätiedot
Alkup. asomaksu: 41 181,34 € indeksikorotus: 9 248,02 €
Postitoimipaikka
HELSINKI

Hinta

Velaton hinta
50 429,36 €
Neliöhinta
626,45 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
1 094,57 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksu 19,00 €/kk/hlö
Muut kustannukset
Vakuus: 250,00 €

Rakennusvuosi
2015
Kerroksia
5
Energialuokka
C2013