385 000 €53 m²

Savilankatu 1b a 3, Taka-Töölö, Helsinki2h+k

Velaton hinta
385 000 €
Hoitovastike
312,70 € / kk
Asuinpinta-ala
53 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
1938
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Taka-Töölö
Kaupunki
Helsinki

Harmoninen ja kauttaaltaan remontoitu koti parhaalla paikalla Töölössä

Asunto Oy Savilankatu 1 B on 1930-luvulla valmistunut perinteinen töölöläinen kivitaloyhtiö arvostetulla Taka-Töölön alueella. Yhtiö edustaa alueelle tyypillistä ajattoman selkeää arkkitehtuuria.

Yhtiö on hyvin hoidettu ja suurimmat remontit on jo toteutettu, mukaan lukien linjasaneeraus vuonna 2023.

Nyt myytävä asunto on kauttaaltaan remontoitu ja vastaa kunnoltaan lähes uutta. Remontissa on kiinnitetty erityistä huomiota yksityiskohtiin sekä pohjaratkaisun toimivuuteen, ja tiloista on saatu kaikki irti. Kokonaisuus on harmoninen ja viimeistelty.

Asunnossa on kauniita, ajalle tyypillisiä piirteitä, kuten makuuhuoneen klassiset tuplaovet sekä leveät ikkunalaudat. Runsas ikkunapinta-ala tuo tilaan valoa ja avaruutta. Keittiö on sijoitettu omaan tilaansa, ja lisäksi asunnosta löytyy erillinen tila työpisteelle.

Sijainti on mitä parhainta Töölöä aivan stadionin kupeessa. Kaikki palvelut, puistot ja liikenneyhteydet ovat kävelyetäisyydellä.

Tämä asunto on kokonaisuus, joka on nähtävä paikan päällä.

Perustiedot

Kaupunginosa
Taka-Töölö
Kohdenumero
80499658
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
53 m²
Tontin pinta-ala
517 m²
Kokonaispinta-ala
53 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asunnon kunto on uutta vastaava. Asunto on remontoitu laadukkailla materiaaleilla ja kokonaisuus on erittäin harmoninen.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, mikroaaltouuni, astianpesukone, liesituuletin, erillisuuni, liesi ja pyykinpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiössä on pyykipesukone integroituna, runsaasti säilytystilaa ja spot valot katossa.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä ja peilikaappi.
Säilytystilat
Kaapistot
Näkymät
Rauhalliselle sisäpihalle
Tulevat remontit
PTS, Ei päätettyjä remontteja 2025 huoneisto-ovien + karmien maalaus 2025 Ikkunoiden maalaus, pihasuunnittelu 2028 Sisäpihan julkisivun huoltomaalaus
Tehdyt remontit
2023 Linjasaneeraus; Käyttövesiputket uusittu, viemärit sukitettu, IV-hormit korjattu, ilmanvaihto nuohottu, vahvavirta uusittu huoneistokeskukselle, Huoneistokeskukset uusittu, antenniverkko uusittu, televerkko uusittu, lämmönvaihdin uusittu, lämmitysjärjestelmä tasapainotettu. 2022 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu 2021 Katon maalaus 2021 IV-kanavien puhdistus 2018 Kadunpuoleisten ikkunoiden huoltomaalaus 2011 Jätevesiviemäreiden puhdistus, IV-kanavien nuohoaminen 2003 Kaukolämpökeskus uusittu 2000 Julkisivut saneerattu 1999 Ullakkohuoneistot uusittu, jätehuone rakennettu pihalle 1992 Hissin modernisointi 1978 Ikkunat uusittu, linjasaneeraus, sähkönousut uusittu
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kaikki keskustan palvelut lähietäisyydellä. Raitiovaunu ja bussit kulkevat ihan vierestä
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0091-0014-0522-0003
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA taloyhtiönetti, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
385 000 €
Myyntihinta
343 622,80 €
Neliöhinta
7 264,15 € / m²
Velkaosuus
41 377,20 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
312,70 € / kk
Pääomavastike
286,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
598,90 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
85 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Savilankatu 1 B
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 2 335 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1938
Huoneistojen lukumäärä
29
Liiketilojen pinta-ala
154 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1938
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.03.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
517 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Eero Vesterinen/Emännöintitoimisto Aamu, Eero Vesterinen, palvelumestari@aamu.io, 0304108615
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, raitiovaunupysäkki lähellä, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys

Muut tilat
Tilava eteinen jossa kaapistot. Olohuoneen yhteydessä on myös erillinen työpiste jossa myös kaappitilaa.
Keittiön lattia
Parketti
Keittiön seinä
Maali ja tapetti
Makuuhuoneen lattia
Parketti
Makuuhuoneen seinät