898 000 €123 m²

Albertinkatu 22-24 A, Punavuori, Helsinki3h, keittiö, kph, 2x wc ja khh

Velaton hinta
898 000 €
Hoitovastike
629,76 € / kk
Asuinpinta-ala
123 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
1914
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Punavuori
Kaupunki
Helsinki

Monien mahdollisuuksien koti! Perheelle, aikuiselle pariskunnalle, tai vaikkapa sinulle, joka työskentelet kotoa. Tässä jugend-talon ( rv. 1914) huoneistossa on paitsi yhteinäinen, valkoinen lautalattia, erkkeri, isot ikkunat, ihastuttava huonekorkeus ja toimiva kakluuni niin myös kolme erillistä sisäänkäyntiä. Tarvittaessa yhtä sisäänkäynneistä voisi käyttää esim. vastaanoton ovena (erillinen wc on) tai aikustuvan nuoren "omana siipenä".

Valoisasta ja hyväkuntoisesta kodista löytyy lisäksi kodinhoitohuone, joka sijaitsee kätevästi ison keittiön vieressä. Asunnossa on erillinen ammeellinen kylpyhuone, kaksi wc:tä ja vaatehuone eteisen yhteydessä.

Taloyhtiötä on hoidettu suunnitelmallisesti mm. vesi- ja viemäriputket on uusittu 2001(linjasaneeraus), katto 2003, pihakansi peruskorjattu 2018 ja nyt viimeisimpänä on kattoikkunat uusittu.

Taloyhtiöstä löytyy pesutupa, kuivaushuone, pyörä- ja lastenvaunuvarasto ( esteetön kulku sisäpihan kautta) ja huoneistolle kuuluu kaksi kellarikomeroa. Lähikortteleissa vuokrattavissa autohallipaikkoja.

Tilaa myyntiesite ja varaa oma näyttöaikasi!

Tiedustelut

Nina Norrgård Kiinteistönvälittäjä, LKV 0403523752 nina@strand.fi

Perustiedot

Sijainti
Albertinkatu 22-24 A, 00120 Helsinki
Kaupunginosa
Punavuori
Kohdenumero
21203057
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
123 m²
Tontin pinta-ala
1 954 m²
Kokonaispinta-ala
123 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, keittiö, kph, 2x wc ja khh
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Iso ja valoisa keittiö avautuu sisäpihan puolelle.
Valkoinen side-by-side Samsung jääkaappi ja pakastekaappi, erillisuuni, induktioliesi, Smeg liesituuletin ja integroitu astianpesukone.

Jääkaapin ja pakastekaapin viereisen tason yläpuolella oleva hylly ja seinävalaisimet kuuluvat kauppaan.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Erillinen kylpyhuone, jossa kylpyamme, suihku, peilikaappi, käsienpesuallas ja rättipatteri. Erillisen WC:n kuvaus: Kaksi erillistä wc:tä, molemmat sijaitsevat sisäänkäyntien vieressä. Molemmissa wc-istuin ja käsienpesuallas, isommassa myös peili.
Säilytystilat
Kuvaus: Kaksi kellarikomeroa
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029 *2025-2026 IV-hormien puhdistus -> siirrettäneen 2027 *2025-2026 Tuuletusparvekkeiden ovet, tehdään 2026 *2025-2026 Porrashuoneiden ulko-ovat, huoltolakkaus ja maalaus, tehdään 2026 *2025-2027 Katujulkisivujen ja ullakkoasuntojen ikkunoiden kuntotarkastus ja tarvittaessa kunnostus ja maalaus (puuikkunat) *2025-2027 Julkisivujen pienimuotoista korjausta *2026-2027 Sokkeleiden puhdistus ja kunnostus
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: *2025 Loput kattoikkunat korjattu *2024 Kattoikkunoiden uusiminen (3kpl) ja korjaaminen (8 kpl) *2024 Kellarin sadevesikaivojen uusinta, asunnon B77 tuuletusviemärin korjaus sukittamalla *2023 Kattoikkunoiden ja kattorakenteiden kuntotutkimus *2023 Asunnon D51 kosteusvaurion (ja tuuletusviemärin D82/D83 sukitus) korjaus ja ennallistaminen, Asuntojen E57/E56 vesivahingon korjaus ja ennallistaminen *2022 Vedenpaineen säädin asennettu, asuntojen D47/D42 vesivahinkojen korjaukset ja ennallistaminen *2021 Wattisen älytermostaatit, ovipuhelinten uusinta ja Abloy Pulse-älylukitusuudistus *2019 Vesivahinkojen ennallistaminen A8, A10-11, C29 *2017-2018 Pihakannen peruskorjaus *2016 Terassiparvekeovien uusinta *2015-2016 Pihakannen peruskorjauksen suunnittelu *2015 Pihakannen kuntokartoitus *2014 Pihakannen tiivistystä *2013 Kellaritilojen lisäilmanvaihto, pihakannanen tuentaa ja tiivistystä *2012 Ilmanvaihtohormien puhdistus *2009 Vesikaton maalaus *2008-2009 Porrashuoneiden kunnostusmaalaukset *2006 Tuuletusparvekkeiden kunnostus, lämmitysjärjestelmän uusiminen *2004 Pihaportti, lämmönjakoautomatiikan uusiminen *2003 Ikkunat ja julkisivu *2001 Vesikatto uusittu osittain *2001 Vesi- ja viemäriputket vaihdettu, sis. märkätilat (linjasaneeraus), sähkösaneeraus *2001 Ullakkohuoneistot rakennettu, piha- ja kellaritilojen saneeraus, pesutupa, B-rapun hissi rakennettu

Velaton hinta
898 000 €
Myyntihinta
896 706,29 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
7 300,81 € / m²
Velkaosuus
1 293,71 €

Vastikkeet

Hoitovastike
629,76 € / kk
Pääomavastike
34,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
664,20 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Yhtiökokous on myöntänyt hallitukselle valtuudet periä/jättää perimättä tarvittaessa ylimääräisen enintään kahden kuukauden hoitovastiketta vastaava määrän yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa/salliessa ja myönnetty valtuudet päättää pääomavastikkeiden muuttamisesta tarvittaessa
taloyhtiön lainojen korkomenojen olennaisesti muuttuessa ilman ylimääräisen yhtiökokouksen koolle kutsumista. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
sisältyy vastikkeeseen

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Albertinkatu 22-24
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1914
Huoneistojen lukumäärä
78
Liiketilojen pinta-ala
76 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
5
Energialuokka
F2018 voimassa 06.11.2034 saakka.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 954 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu Mark& Pent Oy Läntinen Papinkatu 6 00530 Helsinki Huoltomies Lari Nurmi huolto.mark.pent@gmail.com
Isännöinti
Braleva Kiinteistöpalvelut Oy Isännöitsijä Tero Varis Energiakatu 4 00180 Helsinki tero.varis@braleva.fi

Yhteiset tilat
talopesula, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, väestönsuoja, kaapeli-tv, hormi olemassa, lastenvaunuvarasto. Taloyhtiössä muuta: Taloyhtiölaajakaista DNA 25 mb, sisältyy vastikkeeseen. Kukin osakas vastaa itse ikkunakarmissa olevan Biobe-raitisilmasuodattimen puhdistuksesta, huollosta ja vaihtamisesta. Ilmoitustauluille ja asukassivuille tulee suodattimen puhdistus- ja käyttöohjeet.