319 000 €41,3 m²

Punavuorenkatu 18 C, Punavuori, Helsinki1-2h+k

Velaton hinta
319 000 €
Hoitovastike
206,50 € / kk
Asuinpinta-ala
41,3 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1910
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Punavuori
Kaupunki
Helsinki

Ihastuttava koti paraatipaikalla Punavuoressa

Vuonna 1910 valmistuneessa kauniissa Jugend-talossa sijaitseva koti yhdistää vanhan arvotalon tunnelman ja nykyaikaisen asumisen mukavuudet. Korkea huonekorkeus, leveät ikkunalaudat ja aikakaudelle tyypilliset yksityiskohdat luovat kotiin arvokkaan ja tunnelmallisen.

Olohuone avautuu rauhalliselle sisäpihalle, ja ikkunanäkymät luovat kodikkaan ja suojaisan tunnelman keskellä Punavuorta. Tilavaan olohuoneeseen mahtuu helposti myös työpiste. Hyvänkokoinen alkovi lisää toimivuutta, ja pohjaratkaisu taipuu 1–2 huoneen käyttöön.

Taloyhtiössä on tehty mittavat peruskorjaukset, ja sen taloudellista tilannetta tukevat huomattavat vuokratulot vuosittain.

Sijainti on vertaansa vailla: meri ja puistot ovat vain lyhyen kävelymatkan päässä, ja kaikki palvelut, kahvilat ja ravintolat löytyvät heti kotiovelta. Tämä koti tarjoaa ainutlaatuisen yhdistelmän historiallista arvokkuutta ja helppoa kaupunkielämää.

Ota nopeasti yhteyttä ja sovitaan näyttö!

Mari Suhola | 0458752399 | mari@golkv.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Punavuorenkatu 18 C, 00150 Helsinki
Kaupunginosa
Punavuori
Kohdenumero
80499411
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
41,3 m²
Tontin pinta-ala
1 475 m²
Kokonaispinta-ala
41,3 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1-2h+k
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 2 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiössä on käytännöllinen laminaattilattia ja hyvä varustelu: liesitaso, uuni, astianpesukone, jääkaappipakastin sekä liesituuletin. Lisäksi keittiössä on liitäntä pyykinpesukoneelle.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone on varusteltu suihkulla, suihkuseinällä, käsienpesualtaalla ja hanalla sekä modernilla videosuihkulla. Peilikaappi tarjoaa säilytystilaa, ja tilasta löytyvät myös WC-istuin ja muut tarvittavat varusteet arjen mukavuutta varten. Erillisten WC:n lukumäärä: 1.
Näkymät
Rauhallinen näkymä.
Tulevat remontit
2025 - 2029: - Sisäpihan puoleisten vanhojen ulko-ovien kunnostaminen kevät 2025 - E-portaan seinien pintavaurioiden korjaukset: suunnittelu ja kilpailutus kevät 2025 - Huoneistojen palovaroittimet - Pihatyöt ja sadevesijärjestelmän tutkiminen - Kadun puolen porraskäytävien ikkunoiden kunnostus - Viemäreiden huuhtelu ja kuvaus
Tehdyt remontit
2024 Kattoturvatuotteiden päivittäminen 2023 Maalatun peltikaton takuumaalauksia 2022-2023 Tuuletusparvekkeiden ja parvekeovien kunnostus 2021 Katon maalaus, tuuletusparvekkeiden toteutussuunnittelu 2019-2020 LVIS-hankkeen 2-vuotis takuukorjaukset 2019 Kattoturvatuotteiden asennus, LVIS-hankkeen 1-vuotis takuukorjaukset, LVIS-hankkeen 2-vuotistakuukorjausten aloitus, porrashuoneiden ulko-ovien uusinta sekä yleisten tilojen lukitus Abloy Pulse 2017 Sulanapitojärjestelmän asennus 2016-2018 LVIS -hanke 2016 LVIS-hankkeen kilpailuttaminen 2014-2015 LVIS-saneerauksen suunnittelu 2013 E-portaan tuuletusparvekkeiden ikkunoiden ja ovien kunnostaminen 2011 D-portaan tuuletusparvekkeiden ikkunoiden ja ovien kunnostaminen 2010 Pihajulkisivun ikkunat 2008 Uusimatta ollut katto-osuus 2007 Lämmönjakolaitteisto, uusitun katto-osan maalaus 2004 Katto osittain 1994 Katujulkisivu 1991 Pihajulkisivu 1985-1986 Lämmönjakokeskus, porraskäytävien maalaus 1971 Sähkönousut 1964 Putkisto
Kiinteistötunnus
0091-0005-0114-0018
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
319 000 €
Myyntihinta
268 236,17 €
Neliöhinta
7 723,97 € / m²
Velkaosuus
50 763,83 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 21 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 21 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
206,50 € / kk
Pääomavastike
371,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
578,20 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Yhtiössä on huoneistokohtaiset vesimittarit, jotka luetaan ja tasauslaskutetaan 2 kertaa vuodessa. Osakkaan vaihtuessa tehdään vesitasauslaskutus.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Osakeyhtiö Punavuorenkatu 18
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 5 000 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1910
Huoneistojen lukumäärä
66
Liiketilojen pinta-ala
33,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1910
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
1 475 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Fluxio Isännöinti Oy, Olavi Rapo, 010 339 0533

Yhteiset tilat
Vinttikomero, pesutupa, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone ja kaapeli-tv
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Alkovessa on laminaattilattia ja maalatut seinät. Tila tarjoaa selkeän paikan sängylle ja tekee pohjaratkaisusta toimivan sekä arjessa että vapaa-ajassa.