491 456 €75,5 m²

Sompasaarenlaituri 8, Sompasaari, Helsinki3h+k+s+parveke+rans.parveke

Velaton hinta
491 456 €
Hoitovastike
520,95 € / kk
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 8
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sompasaari
Kaupunki
Helsinki

Upea merellinen huoneisto Sompasaaressa – avoin merinäköala ja lasitettu parveke

Modernia laatua ja avoin merinäkymä Sompasaaressa

Vuonna 2021 valmistunut 75,5 m² huoneisto (3h), jossa urbaani elämä ja rauhoittava merimaisema kohtaavat. Huoletonta ja laadukasta asumista Sompasaaren parhaalla paikalla.

Asunnon kohokohdat:

Vaikuttavat näkymät: Olohuone, keittiö ja lasitettu parveke avautuvat suoraan rantabulevardin yli merelle. Makuuhuoneet sijoittuvat omaan rauhaansa taloyhtiön sisäpihan puolelle.

Arjen luksusta: Koko asunnossa on tyylikäs tammiparketti, keittiössä integroidut kodinkoneet ja kylpyhuoneissa kosketusvapaat hanat. Saunasta voit ihailla merimaisemaa löylyjen välissä.

Huippuluokan asumismukavuus: Huoneistokohtainen viilennys ja vesikiertoinen lattialämmitys takaavat optimaalisen lämpötilan ympäri vuoden.

Tekninen laatu ja energiatehokkuus: Tämä koti on rakennettu kestämään ja suunniteltu viihtyisäksi. Paikallavaletut välipohjat takaavat erinomaisen äänieristyksen ja hiljaisen kotiympäristön. Taloyhtiö hyödyntää ekologista maalämpöä, mikä on kestävä valinta tulevaisuuteen.

Sijainti ja palvelut: Sompasaari on yksi Helsingin halutuimmista uusista alueista. Rantareitit alkavat kotiovelta, ja Kalasataman kattavat palvelut sekä metroasema (Kauppakeskus Redi) ovat lyhyen kävelymatkan päässä. Alueen lukuisat ravintolat ja puistot tekevät asumisesta vaivatonta.

Hitas-tiedot: Asunto on Hitas-säännelty, mikä mahdollistaa laadukkaan asumisen meren äärellä markkinahintaa edullisemmin. Kohde on tarkoitettu luonnollisille henkilöille omaan asuinkäyttöön, ja Helsingin kaupungilla on lunastusoikeus säänneltyyn hintaan.

Ota yhteyttä ja varaa yksityisesittely – koe tämä merinäkymä paikan päällä.

Perustiedot

Kaupunginosa
Sompasaari
Kohdenumero
24428201
Kerros
3 / 8
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+k+s+parveke+rans.parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Vapautuu
Heti vapaa
Lisätietoa vapautumisesta
Vapautuminen joustavasti sopimuksen mukaan.
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Kivitasot, Integroidut koneet, Pesukoneliitos, Astianpesukone, Induktioliesi, Liesituuletin, Jääkaappi, Liesi ja uuni erikseen
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parveke, Ranskalainen parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä
Tulevat remontit
Talo on valmistunut 2021 eikä tarvetta kunnossapito- ja muutostöille ole ollut.
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
491 456 €
Myyntihinta
491 456 €
Neliöhinta
6 509,35 € / m²
Lunastuspykälä
Helsingin kaupungilla on Hitas-lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
520,95 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
520,95 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Yhtiössä on huoneistokohtaiset vesimittarit. Vedenkulutuksen tasauslaskutus tehdään vuosittain. Vesimaksuennakko: 20 €/ hlö/ kk
Muut kustannukset
Laajakaistamaksu: 6,20 €/ hsto/ kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2021
Huoneistojen lukumäärä
47
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Liikehuoneistojen pinta-ala
126 m²
Kerroksia
8
Energialuokka
B2018
Lämmitys
Maalämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen lattialämmitys
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin vuokra päättyy
31.12.2080
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Parkkihalli
Yhteiset tilat
Pyörävarastot pesumahdollisuuksin, lastenvaunuvarasto, häkkivarastot. Kerhotila ja taloyhtiön sauna. Pesutupa ja kuivaushuone.