179 000 €31 m²

Agricolankatu 2 A, Torkkelinmäki, Helsinki1h, avok, makuualkovi, kph

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
201,50 € / kk
Asuinpinta-ala
31 m²
Huoneita
1
Kerros
5 / 8
Rakennusvuosi
1938
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Torkkelinmäki
Kaupunki
Helsinki

Agricolankadulla, Kallion Torkkelinmäellä, sijaitsee tämä viehättävä yksiö, joka tarjoaa loistavat puitteet urbaaniin elämään. Taloyhtiö on rakennettu vuonna 1938 ja asunto sijaitsee hissillisen talon viidennessä kerroksessa. Tämä 31 m2 asunto on täydellinen valinta sinkulle tai opiskelijalle, joka arvostaa hyvää sijaintia, korkeaa huonekorkeutta ja toimivaa pohjaratkaisua.

Asunnossa on huone, joka on yhtenäistä tilaa avokeittiön ja makuualkovin kanssa. Tila on valoisa isojen ikkunoiden ansiosta. Keittiö on varusteltu hyvin ja siellä on runsaasti säilytystilaa. Kylpyhuone on kompakti, mutta toimiva ja siellä on pyykinpesukone valmiina käyttöön.

Torkkelinmäen alueella on erinomaiset liikenneyhteydet, sillä bussi-, metro- ja raitiovaunupysäkit ovat kaikki kävelymatkan päässä. Kallion monipuoliset palvelut, kuten erikoisliikkeet ja päivittäistavarakaupat, ovat helposti saavutettavissa.

Asunto-Osakeyhtiö Kilpi tarjoaa asukkailleen useita mukavuuksia, kuten saunan, pesutuvan ja pyörävaraston. Taloyhtiössä on tehty merkittäviä kunnostuksia vuosien varrella, mikä takaa huolettoman asumisen. Käyttövesiputket uusittu ja viemärit sukitettu v. 2022. Tulevat remontit on suunniteltu huolella, ja ne lisäävät entisestään talon viihtyvyyttä.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän hurmaavaan kotiin, joka yhdistää vanhan ajan tunnelman ja modernin asumisen parhaat puolet.

Tervetuloa esittelyyn tai esittely sopimuksen mukaan. Tilaathan kohteen paperit jo etukäteen tutustuttavaksi.

Myyntiä hoitaa: Kirsi Lehtinen | kirsi.lehtinen@remax.fi | 0400-194195

I provide service also in English!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Agricolankatu 2 A, 00530 Helsinki
Kaupunginosa
Torkkelinmäki
Kohdenumero
80497095
Kerros
5 / 8
Asuinpinta-ala
31 m²
Tontin pinta-ala
1 938 m²
Kokonaispinta-ala
31 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h, avok, makuualkovi, kph
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Avokeittiössä hyvin säilytystilaa ja se on yhtenäistä tilaa huoneen kanssa. Rosterinen Lapetecin allas ja Oraksen hana uusittu 3/2026. Varustuksena jääkaappipakastin, keraaminen liesi/uuni, liesituuletin ja mikroaaltouuni. Laminaatti pöytätaso, välitila laatoitettu.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kompakti kylpyhuone, jossa peili- ja allaskaapit uusittu reilu 10 v sitten. Varustuksena lisäksi suihku, suihkuseinät, wc-istuin, pyykinpesukoneliitäntä ja pyykinpesukone.
Säilytystilat
Kellarikomero
Näkymät
Avoimet näkymät
Tulevat remontit
2026 Hissien kuntoarvio 2026 Ullakkohuoneistoja palveleva lämmönjakokeskus 2026 Seuraavia kph ja wc kuntokartoituksia 2027 Sähköjärjestelmien kuntotutkimus 2028 Vesikaton maalaus 2028 Rappujen ulko-ovien ja sisäpihalle johtavien palo-ovien uusiminen 2029 Asuntojen ulko-ovien uusimisen suunnittelu ja uusiminen
Tehdyt remontit
1982 Putket 1984 Ikkunat 1988 Sähkönousut porrashuoneet 1990 Julkisivut 1998 Kuivaushuone B-porras 1999 Puhelintaloverkko 2000 Hissien saneeraus, A-ja B-prs 2000-2001 Ullakolle rakennettu kolme uutta asuntoa ja irtaimistovarastot sijoitettu kellariin 2001 Saunaosasto ullakolle 2001 Pesutupa ja kuivaushuone A-porras 2001 Pihan kunnostus 2007 Julkisivukorjaus 2011 Lämmönvaihtimen uusinta 2012 Ikkunoiden uusiminen 2013 Lukituksen uusiminen 2022 Taloyhtiön omistaman huoneiston A 2 pintaremontti 2022 Viemäreiden sukitus, käyttövesiputket, KL 1-2 kph:t 2022 Talosaunojen peruskorjaus sis. IV tulo ja poisto-ilmapuhaltimet ja kondensaattorit 2023 Vesikaton uusinta 2023 Ullakkokerroksen terassiparvekkeiden peruskorjaus 2023 IV puhdistus 2023 Taloyhtiön kuntoarvio ja PTS 025 Palovaroittimet 2025 Porrashuoneiden tuuletusparvekkeiden peruskorjaus sis. ikkunat ja ovet 2025 Sokkelin pintojen kunnostaminen sisäpihalla 2025 Kadun puolen sisäänkäyntien maalaus 2025 Lämmityksen tasapainotus ja säätö, patteri- ja linjaventtiilien uusiminen 2025 Asuinhuoneistojen tuloilmaventtiilit (ei ylin krs.)
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kallion alueella laajat erikois- ja päivittäiskauppa palvelut
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA kaapeli, 10M, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
175 437,63 €
Neliöhinta
5 774,19 € / m²
Velkaosuus
3 562,37 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
201,50 € / kk
Pääomavastike
38,13 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
239,63 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
25,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Pesulan käyttö on ilmaista. Saunamaksu 25,00 €/kk (joka viikko vuoro) tai 12,50 €/kk(joka 2. toinen viikko), avainpantti 50,00 €

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Osakeyhtiö Kilpi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Pesutupa molemmissa portaissa, saunatilat B-portaan ullakolla ja sisäpihalla lukollinen jätekatos. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 885 218,38 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1938
Huoneistojen lukumäärä
85
Liiketilojen pinta-ala
360 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.06.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 938 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Luotsi, Taija Assadi, 0102075300
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön puhelinpalvelu 09 310 22111
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä ja raitiovaunupysäkki lähellä
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2023 Taloyhtiön kuntoarvio