539 000 €67,5 m²

Capellanranta 6, Kalasatama, Helsinki3h+avok+kph+erill.wc+las.parv

Velaton hinta
539 000 €
Hoitovastike
405 € / kk
Asuinpinta-ala
67,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kalasatama
Kaupunki
Helsinki

Upea kulma-asunto merinäkymillä Kalasatamassa

⭐️ Lasitettu parveke suoraan merelle ⭐️ Ostettavissa autopaikkaosake ⭐️ Oma tontti ⭐️ Ilmalämpöpumppu

Tässä hurmaavassa 2020-luvun kodissa nautit erittäin tilavasta pohjaratkaisusta, tyylikkäistä pinnoista sekä loistavalla sijainnilla varustetusta taloyhtiöstä, joka omistaa tonttinsa.

Avokeittiö ja olohuone muodostavat oleskelutilan, jonka kaksi suurta ikkunaa täyttävät valolla. Saarekkeellinen keittiö tarjoaa mainiot ruoanlaittopuitteet, jossa työskentely- ja säilytystilat eivät lopu kesken. Kaksi mukavan kokoista makuuhuonetta tekevät tästä toimivan kodin sekä pienelle perheelle että etätoimistoa etsivälle. Pinnoiltaan moitteettomat pesutilat on jaettu erillisiin kylpyhuoneeseen ja wc:hen. Kokonaisuuden kruunaa lasitettu parveke, jolta avautuu näkymä merelle.

2021 valmistuneessa talossa suurten remonttien huolet ovat kaukaista tulevaisuutta. Oma tontti on uudiskohteissa harvinaiseksi käyvä ja asuntojen arvon kannalta erinomainen ominaisuus.

Täällä Kalasatamassa asut sekä mukavan lähellä Rediä ja metroasemaa että muutaman askeleen päässä merenrannasta. Alueena eteläpuoli Verkkosaaresta on jo valmiiksi rakennettu, joten ei huolta työmaan keskellä asumisesta. Rantabulevardi kulkee naapurista Mustikkamaan sillalle ja Korkeasaarikin on kävellen tavoitettavissa.

Omistajan sanoin: "Parasta asunnossa on huikeat näkymät - toisessa suunnassa esteetön merimaisema ja toisessa urbaanisti Redin tornit. Aivan vieressä on Kalasataman kattavat palvelut ja liikenneyhteydet, mutta samalla asunto sijaitsee viimeistellyn pihatien päädyssä tehden lähiympäristöstä mukavan rauhallisen. Pohjaratkaisu on ollut perheen arjessa todella toimiva ja mieluisa."

Lataa asunnon asiakirjat ja tee sähköinen tarjous täällä: https://blok.ai/kohde/capellanranta-6-3/

*Tee tästä uusi kotisi! Nykyisen asunnon myyntiin saat meiltä ilmaisen arvioinnin ja myyntisuunnitelman. Tutustu ja jätä soittopyyntö osoitteessa blok.ai.*

Perustiedot

Kaupunginosa
Kalasatama
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
67,5 m²
Kokonaispinta-ala
67,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+avok+kph+erill.wc+las.parv
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, Liesituuletin, Liesi, Uuni, Integroitu mikroaaltouuni, Astianpesukone
Parveke
Kyllä
Ilmansuunnat
Itään Vanhankaupunginlahdelle (esteetön merinäköala), Lounaaseen Capellanrannan ja Redin suuntaan
Tulevat remontit
2024-2028 IV-kanaviston nuohous, 2026 Salaojajärjestelmän huuhtelu ja kuvaus. Tässä on mahdollisesti vain osa remonteista, tarkasta loput yhtiön papereista.
Tehdyt remontit
2023 Rakennuttajan vuosikorjauksia. Tässä on mahdollisesti vain osa remonteista, tarkasta loput yhtiön papereista.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
A) Paperisen osakekirjan vaihto sähköiseen sekä tästä koituvat kustannukset ovat ostajan vastuulla. -
Kohde on
Osakehuoneisto
Tiedustelut
Voit ottaa yhteyttä meihin lähettämällä viestin osoitteeseen aspa@blok.ai, soittamalla 050 350 6014 tai chattaamalla osoitteessa blok.ai
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista Saunalahti 10M

Hinta

Velaton hinta
539 000 €
Myyntihinta
539 000 €
Neliöhinta
7 985,19 € / m²
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus autopaikkaosakkeisiin, yhtiöjärjestys 9§

Vastikkeet

Hoitovastike
405 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesivastike 19,00 €/hlö/kk

Rakennusvuosi
2021
Huoneistojen lukumäärä
36
Kerroksia
6
Energialuokka
A/2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen
Isännöinti
Maijasto Oy
Kaavoitustiedot
Asemakaava, Helsingin kaupunki. Kts. ajankohtainen kaavatilanne kartta.hel.fi -> aineistot -> kaavoitus ja liikennesuunnittelu. Lähistöllä vireillä mm. "Kalasatama, Junonkatu": Kulosaarensillan alainen julkinen tila muutetaan pysäköintikäytöstä aukioksi. Alueelle mahdollistetaan viihtyisä ja suojaisa oleskelu- ja vapaa-ajan kaupunkitila. Rantareitin edustalle osoitetaan kaupungin hallinnoima vesibussilaituri. Lisäksi tarkistetaan korttelin 10577 toteuttamiskelpoisuus sekä korttelin 10579 tonttirajat.
Kaavatilanne