325 000 €92,5 m²

Alkutie 6-8 A, Länsi-Pakila, Helsinki4 huonetta, keittiö, kodinhoitohuone, kylpyhuone ja sauna

Velaton hinta
325 000 €
Hoitovastike
462,50 € / kk
Asuinpinta-ala
92,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Länsi-Pakila
Kaupunki
Helsinki

Viehättävä rivitalokoti rauhallisella sijainnilla Länsi-Pakilassa

Etsitkö lapsiperheen unelmakotia, jossa yhdistyvät rauha, toimivuus ja oma piha? Tämä tilava yksitasoinen rivitalohuoneisto tarjoaa erinomaiset puitteet sujuvaan arkeen ja viihtymiseen.

Alun perin 79 m² asunto on laajennettu ottamalla 13,5 m² autotallitila asuinkäyttöön, mikä tuo kotiin merkittävästi lisätilaa. Kodissa on tällä hetkellä kolme makuuhuonetta, joista suurin on helposti jaettavissa kahdeksi erilliseksi huoneeksi – täydellistä kasvavalle perheelle!

Kodin pohjaratkaisu, tilavat huoneet ja toimivat yhteiset tilat on suunniteltu palvelemaan perhe-elämää. Olohuoneesta aukeaa oma suojaisa piha, jossa on tilaa niin puutarhaunelmille kuin leppoisien kesäpäivien viettoon. Kuratassut kulkevat ulkoa sisään kodinhoitohuoneen kautta ja samasta ovesta saunojat pääsevät pihalle vilvoittelemaan katseilta suojassa.

Tämä koti on nähtävä paikan päällä, jotta sen tarjoamat mahdollisuudet ja tunnelma avautuvat täysin. Ota yhteyttä ja sovitaan esittely!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Alkutie 6-8 A, 00660 Helsinki
Kaupunginosa
Länsi-Pakila
Kohdenumero
80494035
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
92,5 m²
Tontin pinta-ala
7 792 m²
Kokonaispinta-ala
92,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Yhtiöjärjestyksen mukainen pinta-ala 79 m² + 13,5 m², josta myös 13,5 m² autotallitila on otettu asumiskäyttöön.
Huoneiston kokoonpano
4 huonetta, keittiö, kodinhoitohuone, kylpyhuone ja sauna
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Kaasuliesi. Työtason materiaali: Puu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku ja lattialämmitys. Erillisen WC:n varusteet: Lattialämmitys, peilikaappi, bidee-suihku ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kylmä ulkovarasto
Tehdyt remontit
2025 Valokuituverkko 2024 Sähköautojen latausjärjestelmä 2023-2024 Vesikatot 2023 Ajoteiden asfaltointi, autolatausjärjestelmä 2022 Ulkomaalaus, ulkovaipan rappaus 2018 Viemäreiden pinnoitus 2016 Lämmitys- ja käyttövesiputket 2014 Öljystä kaukolämpöön

Velaton hinta
325 000 €
Myyntihinta
316 120,50 €
Neliöhinta
3 513,51 € / m²
Velkaosuus
8 879,50 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
462,50 € / kk
Pääomavastike
187,78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
650,28 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Yhtiössä ei ole erillistä vesimaksua tai muita käyttökulumaksuja.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Alkutie 6-8
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
16
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Siporex / puu
Kattomateriaali
Kerni / huopa
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka E2007.
Energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
7 792 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Heikki Huttunen, 0400 443 508

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: 16 autopaikkaa, joissa kaikissa sähköauton latausmahdollisuus.