298 000 €68 m²

Kunnalliskodintie 9, Koskela, Helsinki3h + kt, kph, las.parveke

Velaton hinta
298 000 €
Hoitovastike
204 € / kk
Asuinpinta-ala
68 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Koskela
Kaupunki
Helsinki

Moderni ja valoisa koti – tervetuloa viihtymään! Astut sisään ja heti tuntuu hyvältä. Vuonna 2022 valmistunut koti hurmaa valollaan, avaruudellaan ja harmonisella tunnelmallaan. Olohuone ja keittiö muodostavat yhtenäisen tilan, joka suorastaan kylpee päivänvalossa – täällä on helppo viihtyä, kokkailla, nauttia arjen hetkistä ja viettää aikaa yhdessä. Makuuhuoneet ovat tilavia ja rauhallisia, ja toisen kruunaa suuri lasitettu parveke, joka toimii ylimääräisenä huoneena pitkälle syksyyn. Kun avaa ovet ja annat raittiin ilman virrata sisään – täällä juodaan aamukahvit, kasvatetaan yrtit ja nautitaan vuoden jokaisesta säästä. Kunnalliskodintie 9 on moderni Hitas-talo, jonka viime vuonna valmistuneet tilat tuovat asumiseen helppoutta. Hyvin varustellut yhteiset tilat, laadukas viimeistely ja hissillinen talo varmistavat, että arki toimii jouhevasti. Yhtiö on iso ja elinvoimainen – 96 asunnon kokonaisuus luo turvallisen ja viihtyisän yhteisön. Alueena Koskelan uusi sairaala-alue on ainutlaatuinen: vanhan sairaalamiljöön tunnelmaa, kauniisti säilytettyä rakennushistoriaa ja vieressä Käpylän vehreys, kahvilat ja palvelut. Täällä yhdistyy rauhallinen asuinympäristö ja modernin asumisen mukavuus. Tämä on paikka, jossa on helppo hengittää ja hyvä olla. Tämä koti on täydellinen sinulle, joka arvostat valoa, väljyyttä ja nykyaikaista asumista – ja haluat asua alueella, jossa historia ja uudet tuulet kohtaavat lempeästi.
AVAINSANAT

Esteetön kulku, Palvelut lähellä, Ei huolta putkista, Ei suuria remontteja tulossa, Hyvät liikenneyhteydet

Perustiedot

Kaupunginosa
Koskela
Kohdenumero
1412893
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
68 m²
Tontin pinta-ala
3 261 m²
Kokonaispinta-ala
68 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h + kt, kph, las.parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sop.mukaan/ 2-3 kuukautta kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, kaapistot, astianpesukoneliitäntä, kaapistot, keraaminen liesi, liesituuletin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu. Parvekkeen suunta: kaakko
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto
Säilytystilat
Kellarikomero
Ikkunoiden suunta
koillinen, kaakko
Näkymät
pihalle, kadulle
Tulevat remontit
Hallituksen vahvistama kunnossapitotarveselvitys vuosille 2025-2029: 2025 Takuukorjaukset rakennuttajan ja urakoitsijan toimesta 2025-2029 Normaaleja ylläpitokorjauksia ja huoltotoimenpiteitä.
Tehdyt remontit
2026 Lämmityksen säätö ja tasapainotus rakennuttajan toimesta
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Käpylän peruskoulu (etäisyys n. 1.3 km), Koskelan ala-aste (etäisyys n. 0.4 km), Kottby lågstadieskola (etäisyys n. 0.6 km), Päiväkoti Koskela (etäisyys n. 0.2 km), Daghemmet Fenix (etäisyys n. 0.2 km), Päiväkoti Herttua (etäisyys n. 0.4 km), Mörrintupa luontopäiväkoti (etäisyys n. 1.1 km), K-Market Masurkka (etäisyys n. 0.4 km), K-Supermarket Mustapekka (etäisyys n. 1.5 km), Kartingrata (etäisyys n. 0.2 km)
Lisätiedot
Hitas-yhtiö..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Tiedustelut
Miia Roivainen p. 050-3314192 /miia.roivainen@km.fi

Hinta

Velaton hinta
298 000 €
Myyntihinta
298 000 €
Neliöhinta
4 382,35 € / m²
Vuokra-aika
Tontin vuokrasopimus päättyy: 31.12.2075
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
204 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
442 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksu ennakko 20€/hlö/kk
Muut kustannukset
Erityisvastike= tontinvuokravastike. Saunamaksu 5€/tunti. Erityisvastike: 238 €/kk.

Rakennusvuosi
2022
Rakennusvuoden lisätiedot
2022
Huoneistojen lukumäärä
96
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
6
Energialuokka
B2018
Tontin koko
3 261 m²
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki 55 (etäisyys n. 0.1 km)
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra
Tontin vuokran määrä: 261198 € / vuosi.

Pysäköintitilan kuvaus
autohallipaikkoja: 45, lisätietoa: Taloyhtiön hallinnassa olevat autopaikat parkkihallissa. Autopaikkoja 45kpl mistä 9kpl latauspaikkoja
Yhteiset tilat
Hissi, irtaimistovarastot (4 kpl), kuivaushuoneet (2 kpl), saunaosastot (2 kpl), pesula, ulkoiluvälinevarastot (3 kpl), lastenvaunuvarastot (3 kpl), väestönsuoja (2 kpl), kerhohuone, jätehuone, tekninentila
Ominaisuudet
Sälekaihtimet
Lainalaskuri