178 000 €49 m²

Aittatie 11 B, Konala, Helsinki2h, kk, kph, s las.parv.

Velaton hinta
178 000 €
Hoitovastike
266,20 € / kk
Asuinpinta-ala
49 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1993
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Konala
Kaupunki
Helsinki

TERVETULOA IHASTUMAAN VIIHTYISÄÄN KOTIIN!

Tämän auringon valon hemmotteleman kodin helmiä ovat ihanan vehreät näkymät lasitetulta parvekkeelta ja ranskalaiselta parvekkeelta sekä oman saunan tarjoamat löylyt.

Sisään astuessa avautuu näkymä valoisaan olohuoneeseen ja ihastuttavaan kesähuoneeseen, lasitettuun parvekkeeseen. Kaunis vaaleasävyinen keittokomero tarjoaa kaikki tarvittavan kotikokille. Makuuhuoneessa on tilaa leveälle sängylle ja ranskalainen parveke avaa näkymät vehreälle pihalle. Tyylikkäästä kylpyhuoneesta pääsee oman saunan lämpöön.

Hyvin hoidetussa taloyhtiössä on tehty useita kunnossapitotöitä vuosien varrella, mikä takaa huolettoman asumisen.

Konala on viihtyisä asuinympäristö josta on helppo liikkua. Bussipysäkki on aivan kodin nurkalla ja palvelut pienen kävelymatkan päässä. Alueella on vehreitä puistoja ja ulkoilumahdollisuuksia, joten se sopii erinomaisesti luonnonläheisyyttä arvostaville. Tervetuloa tutustumaan!

Tiedustelut ja esittelyt: Tarja Henriksson 044 363 6784, tarja.henriksson@remax.fi.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Aittatie 11 B, 00390 Helsinki
Kaupunginosa
Konala
Kohdenumero
80494644
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
49 m²
Tontin pinta-ala
3 478 m²
Kokonaispinta-ala
49 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, kph, s las.parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi ja astianpesukone. Liesi: Sähköhella.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ranskalainen parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, allaskaappi, peilikaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Tulevat remontit
2025 Poistoilmanvaihtokoneiden kunnon tarkistaminen 2025 Jätepisteen kunnostaminen tarvittavilta osin 2026 Sokkelien maalaus 2027/28 Julkisivujen ja parvekerakenteiden kunnostus, sekä elementtisaumojen uusiminen 2028 Julkisivusaumojen uusiminen (rakennusten itäisten sivujen saumat on uusittu v. 2011)
Tehdyt remontit
2025-2025 Vesikaton saneeraus tarvittavilta osin 2024 Vesikaton saneerauksen suunnittelu 2023 Vesikaton kuntoarvio 2021 Notkahtaneiden asuntojen keittiöviemäriputkien (12 kpl) ja kahden viemäriputkilinjan painaumien korjaus 2020 Salaojien ja tonttiviemäreiden kunnostus. Raitisilma-aukkojen myrskyritilöiden asennus 2019 Salaojien ja tonttiviemäreiden kunnostuksen suunnittelu. Jätevesiviemäreiden painehuuhtelu ja kuvaus. Asuntojen keittiöiden allaskaappien viemäriputkien kannakointien tarkastukset ja tarvittavat lisäkannakoinnit. 2018 Ulkovalaisimien ja roska-, sekä autokatoksien valaisimien uusiminen. Tonttiviemärin kuvaus ja huuhtelu (sade- ja jätevesiviemäri). Salaojien huuhtelu ja kuvaus (A- ja B-rakennus). 2017 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö. 2016 Kiinteistön kuntoarvio. Asuntojen parvekeovien huoltokorjaukset. A-talon alapohjan kunnostuksen 2-vuotistakuutarkastus. Patteriverkostourakan 2-vuotistakuutarkastus. 2015 Rakennusten räystäsrakenteiden, asuntojen ikkuna- ja parvekeovimaalausurakan 2-vuotistakuutarkastus. Julkisivujen kuntotutkimus. 2014 A-talon alapohjan kunnostus. Patteriverkoston perussäätö ja käyttövesiventtiilien vaihto- ja säätötyöt. 2013 Ikkunoiden ja parvekeovien ulkopintojen puuosien huoltomaalaus, sekä räystäsalusrakenteiden huoltomaalaus. 2013 B-talon salaojien ja sokkelin vesieristyksen tutkimus koekuopan avulla. 2012 Parvekekaiteiden pellityksen kunnostus (10 kpl). Salaojaviemäreiden kuvaus. 2011 Kylpyhuoneiden kunnostus (27 kpl). Rakennusten idän puoleisten elementtisaumojen uusiminen ja parvekkeiden vaakasaumojen uusiminen. Vesikattojen ja IV-pellitysten tarkastus ja huoltomaalaus. Jätesuojan oven ja lukituksen uusiminen. 2010 Asuntojen kylpyhuoneiden kuntoarvio. Asennettiin koodilukot talojen ulko-oviin. Uusittiin lämmönsiirrin. 2009 Pihan kunnostus ja vanhan salaojaurakan loppuosan kunnostaminen. Alavälipohjan kanavapuhallin ja säätö asennettiin. Ilmanvaihtokoneiden llmamäärien mittaus ja säätö suoritettiin. Porrashuoneisiin hankittiin yhdistelmä-porrastaulut. Osittaisia asfalttikorjauksia tehtiin myös. 2008 Kattoränneihin asennettiin sulanapitokaapelit. Ilmanvaihtokoneet huollettiin. Yleisten tilojen lukitukset uusittiin. Syöksytorvienyläpäiden suppiloita korjattiin.
Tietoliikennepalvelut
DNA Welho, 10 M, Taloyhtiölaajakaista. Laajakaistamaksu sisältyy hoitovastikkeeseen eli erillistä laajakaistamaksua ei peritä. Yhteyttä varten tarvitaan kaapelimodeemi. DNA Welho tarjoaa tarvittaessa ilmaisen (0 €) WLAN-vuokramodeemin asukkaiden käyttöön niin kauan kuin taloyhtiöllä on voimassa oleva taloyhtiölaajakaistatilaus.

Hinta

Velaton hinta
178 000 €
Myyntihinta
175 164,54 €
Neliöhinta
3 632,65 € / m²
Velkaosuus
2 835,46 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
266,20 € / kk
Pääomavastike
31,22 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
297,42 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autokatos 15,00 € / kk
Autopaikan kustannukset
8 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Helsingin Aittatie 11
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 2 452 066 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1993
Huoneistojen lukumäärä
35
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1993
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.09.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 478 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Ehta Isännöinti, Hanna Dike, asiakaspalvelu@ehtaisannointi.fi, 09 2500 6250
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki / kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Sisäilmasto- ja kosteustekninen kuntotutkimus 2004 Kiinteistön kuntoarvio 2004 Asuntojen märkätilojen kuntotutkimus 2010 Salaojien kuvaus 2012 Julkisivujen kuntotutkimus 2015 Kiinteistön kuntoarvio 2016
Siirry talosivulle
Tontin kuvaus
Taloyhtiö on vuokrannut 9,3 m2:n määräalan Helsingin kaupungin Konalan kaupunginosan korttelin 32018 tontista nro 6 naapurille Aittatie 9:lle.