1 030 000 €124,5 m²

Jääkärinkatu 10 a, Ullanlinna, Helsinki5h, avok, kph, wc, eteishalli

Velaton hinta
1 030 000 €
Hoitovastike
871,50 € / kk
Asuinpinta-ala
124,5 m²
Huoneita
5
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1924
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ullanlinna
Kaupunki
Helsinki

Kauniisti remontoitu neljännen kerroksen, kolmen makuuhuoneen läpitalon huoneisto

Rauhallisella Jääkärinkadulla, Viiskulman kupeessa, nyt myynnissä harmoniaa huokuva muutama vuosi sitten remontoitu 3-4 makuuhuoneen huoneisto: kolme selkeää tilavaa makuuhuonetta ja yksi neljäs pienempi huone, joka on toiminut hyvin lastenhuoneena. Erillinen kylpyhuone ja wc. Keittiö ja olohuone yhdistyvät läpi talon valoisaksi, avaraksi kokonaisuudeksi. Keittiöstä näkymät yhtiön sisäpihalle etelään. Taloyhtiöllä autopaikkoja pihalla, osassa myös sähköauton latausmahdollisuus.

Tämä asunto on tällä hetkellä vuokrattu. Mikäli haet asuntoa, johon olisi tarkoitus muuttaa vasta myöhemmin tai näet asunnon mahdollisena sijoituskohteena, on tässä myös sitä ajatellen erinomainen tilaisuus saada aikataulut sopimaan. Mikäli haet asuntoa itsellesi, on vapautumisen suhteen huomioitava nykyisen vuokrasopimuksen 6kk irtisanomisaika.

Ota yhteyttä ja sovi oma näyttöaikasi - avaamme ovet uuteen!

Esittelyt ja lisätiedot:

Linda Salonius-Pasternak Partner, LKV, KTM linda@centrallkv.fi +358 45 201 4331

Betjäning även på svenska! Service also in English!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Jääkärinkatu 10 a, 00150 Helsinki
Kaupunginosa
Ullanlinna
Kohdenumero
80490470
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
124,5 m²
Tontin pinta-ala
1 078 m²
Kokonaispinta-ala
124,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h, avok, kph, wc, eteishalli
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Huoneisto on tällä hetkellä vuokrattu, irtisanomisaika vuokranantajan kohdalla 6kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Kvartsikomposiitti. Tyylipuhdas, vaaleansävyinen keittiö uusittu linjasaneerauksen yhteydessä v. 2022.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, peili, allaskaappi ja rättipatteri. Pesutilojen kuvaus: Erillinen kph ja wc. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Näkymät
Avarat näkymät sisäpihalle etelään ja katunäkymät Jääkärinkadulle.
Tulevat remontit
Korjausasiat ja PTS suunnitelma (kunnossapitotarve vuosina 2025 – 2029): - piharemontti 2026-2027 - Vesikatteen huoltomaalaus ja kunnostusta 2026-2027 Huom! Pyydä tarkemmat tiedot välittäjältä.
Tehdyt remontit
1968 Putket uusittu 1971-1973 Katto 1973 Ikkunat, sähkönousut 1988 Tv-antenniverkko 1991 Lämmönjakokeskus 1996 Ulkomaalaus 2001 Piha-asfaltti LISÄTIETOJA YHTIÖSTÄ 04.03.2026 1/3(5) 2006 Jätekatos, sähköpääkeskuksen laajennus, autolämmityspaikat 2007 Putkiston kuntotarkistus 2009 Julkisivun ja ikkunoiden saneeraus 2012 Portin automatiikka, lämmönjakokeskus, vesikaton osittainen uusiminen 2013-2014 Rakennettu uusi hissi 2015 Pohjaviemärit ja liikehuoneistot uusittu 2016 Viemäriverkoston painepesu 2017 Märkätilakorjaus A15 ja Al1, sis putkien uusimisia 2017 Peltikatteen maalaus ja lumiesteen asennus 2018 Pohjavesipumppaamon uusiminen 2019 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu ja siihen liittyvät kulut kuten ajantasapiirrustusten laatiminen -> suunnittelu jatku 2020 ja 2021 2021 LVIS-saneerauksen suunnittelu ja huoneiston A7 myynti 2022 LVIS-saneeraus (viimeistelytyöt ja virheiden ja puutteiden korjaus käynnissä) --> taloyhtiön lvis-saneerauksen pääurakoitsija on asetettu konkurssiin 12.9.2023. Virheja puutekorjausten suorittamisesta loppuun käydään neuvotteluja konkurssipesän kanssa. 2023 Rännien tarkastus ja kadun puolelta uusinta 2024 Sähköautojen latausinfran rakennus, 10 autopaikkaa 2024 Vesikaton kuntotutkimus 2024 Katujulkisivun kuntotutkimus 2025 Palovaroittimien asennus asuinhuoneistoihin 2025 Kadunpuolen ikkunoiden kuntotutkimus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Laajat paikallispalvelut kävelyetäisyydellä, ydinkeskusta n. 1 km päässä. Viiskulma vieressä, jossa myös monipuoliset liikenneyhteydet.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yj:n §5 mukaan lunastusoikeus yhtiöllä ja osakkailla.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
91-7-109-9
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA Welho , 25M, Taloyhtiölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
1 030 000 €
Myyntihinta
964 673,89 €
Neliöhinta
8 273,09 € / m²
Velkaosuus
65 326,11 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 14 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 14 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
871,50 € / kk
Pääomavastike
423,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 294,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
13 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
70 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Metsästäjänkatu 10 a
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 2 365 800 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1924
Huoneistojen lukumäärä
18
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: F2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 22.05.2026
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 078 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Maijasto Oy, Maija von Knorring, isannointi@maijasto.fi, +358 40 1369679
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, taksitolppa lähellä, hyvät pyöräilytiet, sujuvat yhteydet omalla autolla ja raitiovaunupysäkki lähellä

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Taloyhtiöllä autopaikkoja latauspistokkeilla sisäpihalla.