440 000 €79 m²

Yhteiskouluntie 1 B, Etelä-Haaga, Helsinki3h, avok, kph, s, wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
440 000 €
Hoitovastike
434,50 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
2016
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kaupunki
Helsinki

Tervetuloa ihastumaan tähän valoisaan ja avaraan läpitalon kolmioon Etelä-Haagan viihtyisällä ja rauhallisella alueella! Vuonna 2016 valmistunut koti tarjoaa modernia asumismukavuutta ja toimivan pohjaratkaisun. Tyylikäs avokeittiö on varusteltu laadukkailla kodinkoneilla ja runsailla säilytystiloilla, ja se avautuu saumattomasti tilavaan olohuoneeseen – täydellinen paikka niin arkeen kuin yhdessäoloon. Olohuoneesta on käynti itään avautuvalle lasitetulle parvekkeelle, jossa voit nauttia aamukahvista vuoden ympäri.

Asunnossa on kaksi makuuhuonetta sekä moderni kylpyhuone lattialämmityksellä, joka lisää asumismukavuutta. Omassa saunassa rentoudut päivän päätteeksi. Kesähelteillä viilennyksestä huolehtii hiljattain asennettu ilmalämpöpumppu.

Taloyhtiö tarjoaa erinomaiset puitteet arkeen: käytössäsi ovat mm. kuntosali, kerhohuone, pyörävarasto sekä urheiluvälinevarasto. Autopaikat sijaitsevat hallissa, jonne kulku on vaivattomasti hissillä. Lisäksi sähköauton latausvalmius tuo tulevaisuuden mukavuutta jo tänään.

Etelä-Haaga on suosittu ja vehreä asuinalue, jossa yhdistyvät rauhallinen ympäristö, kattavat palvelut ja sujuvat liikenneyhteydet. Läheiset puistot ja ulkoilureitit tarjoavat loistavat mahdollisuudet vapaa-aikaan. Tämä koti on valmis toivottamaan uudet asukkaat tervetulleiksi – voisiko se olla sinun seuraava kotisi?

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kohdenumero
80498126
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
2 100 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, avok, kph, s, wc, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, allaskaappi, lattialämmitys, bidee-suihku, pesukoneliitäntä ja peilikaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, lattialämmitys, peilikaappi, allaskaappi, bidee-suihku ja lattiakaivo.
Säilytystilat
Kaapistot, häkkivarasto ja vaatehuone
Tulevat remontit
KUNNOSSAPITOTARVESELVITYS 2025 - 2029 2025 Kuntoarvio 10-vuotis takuukorjauksia varten 2025 Salaojien huuhtelu ja kuvaus 2025 Pelastussuunnitelman päivitys ja väestösuojan tarkistus 2026 Ilmanvaihdon puhdistus-, mittaus- ja säätötyöt 2026 Palovaroittimien uusiminen
Tehdyt remontit
2022 Sähköautolatausinfran rakentaminen 2024 Parvekelasien huolto
Tietoliikennepalvelut
DNA, DVB-C (digitaalinen kaapeli), Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
440 000 €
Myyntihinta
375 775,38 €
Neliöhinta
5 569,62 € / m²
Velkaosuus
64 224,62 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
434,50 € / kk
Pääomavastike
474 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
908,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Pääomavastike Tontti 2 Lainan nostopäivä/päättymispäivä: 1.1.2021 / 1.11.2044 Lainatyyppi: tasalyhennys Selite: rahoituslaina Korko: 6kk Euribor + 0,55% Rahoitusvastike/vastikeyksikkö: 6,0000€ / kpl Lainan saldo / saldopäivä: 235480,84€ / 31.3.2026 Varainsiirtoveron alainen: Kyllä Laina siirretty Osuuspankille maaliskuussa 2025 Ylimääräiset osakaslyhennykset mahdollisia kuukausittain. Osakkaan eräpäivä lainaosuuslaskulla kuun 15. päivä

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Haagantähti, Helsinki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestyksen 16§ mukaan: Vastuu sähköajoneuvojen latauslaitteiden kunnossapidosta. Osakkeenomistaja vastaa hallitsemalleen autohallipaikalle asennetun sähköajoneuvon latauslaitteen kunnossapidosta kokonaisuudessaan samoin kuin latauslaitteen ja yhtiön sähköjärjestelmän välisen liitäntäkohdan kunnossapidosta. Kunnossapidolla tarkoitetaan tässä vastuuta hoidosta, huollosta, korjaamisesta, perusparantamisesta ja uudistuksesta sekä mainittujen toimenpiteiden kustannuksista. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 900 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2016
Huoneistojen lukumäärä
38
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2016
Kerroksia
4
Energialuokka
Energiatodistus on vanhentunut 7.1.2026. C2013 e-luku 117