1 650 000 €176 m²

Luoteisväylä 6, Katajaharju, Helsinki5h+iso th, avok, s, 2kph, 3wc, lämmin ja kylmä varasto, autokatos, ap, terassi

Velaton hinta
1 650 000 €
Hoitovastike
400 € / kk
Asuinpinta-ala
176 m²
Huoneita
6
Kerroksia
3
Rakennusvuosi
2025
Rakennuksen tyyppi
Erillistalo
Kaupunginosa
Katajaharju
Kaupunki
Helsinki

Upea, uusi kivitalo Lauttasaaressa, 176 m2 + aputilat ja autokatos

Tervetuloa tutustumaan moderniin ja laadukkaasti rakennettuun kivitaloon, jossa arjen helppous ja tyylikäs asuminen kohtaavat. Tämä koti tarjoaa avarat asuintilat isommallekin perheelle. Säilytystilaa on runsaasti ja kokonaisuutta täydentävät autokatos ja kylmä ulkovarasto.

Pihasuunnittelu on toteutettu huolella ja suunniteltu helppohoitoiseksi. Piha-alue ja sisäänajotie ovat kivetty, jotka yhdessä viereisten istutusaltaeiden kanssa luovat arvokkaan ilmeen, jota ilta-aikaan näyttävä valaistus kivimuurin aukoissa korostaa. Talon takana on suojaisa terassi, joka rajoittuu viheralueeseen – täydellinen paikka rauhoittua ja nauttia luonnon läheisyydestä. Kivitalon arkkitehtuuri ja materiaalit tarjoavat kestävyyttä, energiatehokkuutta (maalämpö) ja ajattoman ilmeen. Pohjaratkaisu palvelee niin perhettä, etätyötä kuin edustamistakin. Tämä erillistalo sijaitsee Lauttasaaren rauhallisella alueella, mutta lähellä palveluja, merenrantaa ja erinomaisia liikenneyhteyksiä. Lauttasaaren ulkoilureitit, rannat ja vehreät puistot ovat vain hetken kävelymatkan päässä. (Varainsiirtovero 1,5 %)

Tätä kotia esitellään yksityisnäytöin, varaa oma aikasi ja tule tutustumaan tähän upeaan kokonaisuuteen!

Anne Tauschi, LKV, LVV, yrittäjä (oikeasti tekijä) Henkilökohtainen kiinteistönvälittäjä +358 400 441 460 https://www.annetauschi.com/

Hyvä työ ja erinomainen tulos palkittu joka v. 2014 alkaen. Aina on oikea aika soittaa kelloon katsomatta!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Katajaharju
Kohdenumero
80495648
Kerroksia
3
Asuinpinta-ala
176 m²
Tontin pinta-ala
716 m²
Kokonaispinta-ala
214,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Rakennusten yhteenlasketut pinta-alat rakennuslupakuvien mukaan:

KOKONAISALA:
asuinrakennus 464,0 brm2
autokatos 53,0 brm2
YHTEENSÄ: 517,0 brm2

KERROSALA:
asuinrakennus 322,0 k-m2
josta yli 250 paksun seinän osuus 22,0 m2
sekä hormit ja porraskuilut 13,0 m2

RAKENNUSOIKEUDELLISTA KERROSALAA
YHTEENSÄ 322 - (22+13) = 287 k-m2

Lisäksi rakennusoikeuden ylitys (autokatoksen pinta-ala) 53 m2
Rakennuksen tilavuus on 1444 m3.
Huoneiston kokoonpano
5h+iso th, avok, s, 2kph, 3wc, lämmin ja kylmä varasto, autokatos, ap, terassi
Huoneita
6
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Tyylikäs ja tilava avokeittiö kutsuu kokkaamaan. Runsaasti kaappi- ja laskutilaa. Laadukkaat Siemensin kodinkoneet, työtasot marmorikuvioitua kvartsia ja aamiaiskaappi piilottaa pienkoneet, pitäen työtasot siistinä. Integroidut täyskorkeat jääkaappi ja pakastin, astianpesukone, mikroaaltouuni sekä pyrolyysiuuni. Keittiön saarekkeeseen sijoitettu Bora Pure Puru induktiokeittotaso, jossa integroitu liesituuletin. Kaikissa huoneissa Bjelin Woodura Planks kovetettu puulattia (vedenpitävällä 5G Dry-lukkopontilla).
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
Talon takanaon iso terassi ja perkola, joka tarjoaa täydellisen paikan yhdessäololle. Perkolan voi lasittaa ja asentaa tilaan myös ulkoallas, mikä tekee pihasta entistäkin elämyksellisemmän. Olohuoneesta on suora käynti terassille suurten lattiasta kattoon ulottuvien ikkunoiden ja liukuoven kautta, mikä yhdistää sisä- ja ulkotilat saumattomasti.
Tontti rajoittuu viheralueeseen, mikä tuo yksityisyyttä ja luonnonläheistä tunnelmaa. Rajalla sijaitsevat hämärätunnisteella toimivat valopylväät.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kodissa on kaksi upeaa kylpyhuonetta, joissa jokainen yksityiskohta on mietitty huolella ja viimeistelty harmoniseksi kokonaisuudeksi. Vaniljan ja nougaan sävyinen väripaletti luo pehmeän, rauhoittavan tunnelman, jota täydentävät hemmottelevat sadesuihkut, tyylikkäät linjakaivot ja suuret 60×60 cm laatat.

Saunaosaston yhteydessä sijaitseva kylpyhuone tarjoaa ylellistä arjen rentoutumista kahden sadesuihkun, tilantuntua lisää lasiovi ja -seinä löylyhuoneeseen. Tilasta on myös suora kulku ulos, josta pääsee omalle terassille – täydellinen paikka vilvoitella löylyjen lomassa. Oven edessä sijaitseva kurastoppari lisää käytännöllisyyttä arkeen.

Yläkerran ikkunallinen kylpyhuone sijaitsee kätevästi makuuhuoneiden vieressä, mikä tekee aamujen ja iltarutiinien sujumisesta erityisen vaivatonta. Tilassa on lasinen suihkuseinä, sadesuihku, valopeili, käsienpesuallas laatikostolla sekä wc-istuin. Ikkunasta tulviva luonnonvalo tekee huoneesta raikkaan ja kutsuvan. Erillisen WC:n kuvaus: Asunnon arjen toimivuutta lisäävät erilliset wc-tilat jokaisessa kolmessa kerroksessa. Yläkerran kylpyhuoneessa on lisäksi oma wc-istuin, mikä tekee aamujen ja iltarutiinien sujumisesta erityisen vaivatonta makuuhuoneiden läheisyydessä.
Koko kodissa on säilytetty harkittu ja harmoninen sisustuslinja: valopeilit, kiintokalusteet ja laatoitus toistavat samaa rauhallista, yhtenäistä tunnelmaa kerroksesta toiseen. Lopputuloksena on viimeistelty, kaunis ja käytännöllinen kokonaisuus.
Säilytystilat
Kaapistot ja lämmin varastohuone alakerrassa ja kylmä ulkovälinevarasto autokatoksen yhteydessä. Lisätietoja säilytystiloista: Tässä kodissa säilytystilat on suunniteltu arkea helpottaviksi ja riittäviksi isommallekin perheelle. Jokaisessa makuuhuoneessa on isot, käytännölliset vaatekaapistot, jotka tarjoavat runsaasti tilaa vaatteille ja muulle henkilökohtaiselle tavaralle. Myös jokaisessa wc:ssä on hyvät säilytysratkaisut, jotka pitävät tilat siisteinä ja toimivina.
Keittiö ja kodinhoitohuone on varusteltu runsailla kaappi- ja laskutiloilla, mikä tekee arjen askareista sujuvia. Kodinhoitohuoneen yhteydessä sijaitseva lämmin varasto tuo lisää käytännöllistä säilytystilaa esimerkiksi harrastusvälineille tai kausitavaroille.
Autokatoksen takana sijaitseva iso, puolilämmin varasto täydentää kokonaisuuden ja tarjoaa erinomaiset puitteet säilyttää esimerkiksi ulkoiluvälineitä, työkaluja tai puutarhatarvikkeita. Tilassa on myös patteri, joten varasto soveltuu myös vaatteiden säilyttämiseen.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sauna on suunniteltu rentoutumista ja yhdessäoloa varten. Tilavat, vastakkain sijoitetut lauteet tarjoavat runsaasti istumatilaa koko perheelle. Lasiseinä ja -ovi tuovat tilaan modernia keveyttä ja yhdistävät saunan pesuhuoneeseen sulavasti.
Lauteisiin upotettu pilari-sähkökiuas etäohjauksella tekee saunomisesta helppoa ja ylellistä. Seinät ja katto on paneloitu, ja tunnelmallinen epäsuoravalaistus viimeistelee rauhoittavan spa-henkisen ilmapiirin.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
S-Market Lauttasaari – suuri päivittäistavarakauppa, n. 600 m
K-Supermarket Kompassi – monipuolinen valikoima, n. 1 km
Lidl Lauttasaari – edullinen vaihtoehto, n. 1,2 km
Saunalahden venesatama (Ramsaynranta 6) noin 1,2 km
Pienempi ja rauhallinen satama, jossa on pääasiassa pienveneiden paikkoja.
Paikkoja vapautuu satunnaisesti, mutta saatavuus vaihtelee kausittain.
Helsingin kaupunki hallinnoi venepaikkoja. Paikat jaetaan jonotusjärjestyksessä kausittain.
Vapaita paikkoja voi tulla kesken kauden, mutta ne täytetään jonosta.
Kaupunki ei julkaise reaaliaikaista listaa vapaista paikoista.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
91-31-52-17
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
1 650 000 €
Myyntihinta
1 650 000 €
Neliöhinta
9 375 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
400 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
435 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Muu vastike: 35 € / kk Lisätietoja maksuista: Osakas tekee oman sähkösopiksen ja maksaa huoneiston sähkön ja lämmityksen (maalämpö) käytön mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Katajaharjun kainalo, Helsinki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Kaksi erillistaloa, jotka kytketty yhteen autokatoksella. Kaikki tilat jakautuvat erikseen molemmille taloille. Yhteinen jätepiste sisäänajoväylän alussa, tien vieressä.
Rakennuksen tyyppi
Erillistalo
Rakennusvuosi
2025
Huoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: A2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 04.08.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
716 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Omatoiminen isännöinti
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Metro: Lauttasaaren asema – n. 1 km, suora yhteys keskustaan ja Espooseen Bussit: useita linjoja kulkee Lauttasaarentietä pitkin Lähin pysäkk Länsiväylä, jonne muutaman minuutin kävelymatka. Pysäkeiltä kulkee useita linjoja mm.: 20 / 21 / 21N (Lauttasaari – Kamppi) 112, 113, 114, 115, 116 (Espoon suunta) lisäksi muita ruuhka- ja seutulinjoja Kamppiin pääsee noin 10–15 minuutissa Espoon suuntaan suorat yhteydet ilman vaihtoa Pyöräily: hyvät baanayhteydet Ruoholahteen ja Espooseen Autolla: nopea yhteys Länsiväylälle
Rakennusoikeus
287 m²
Lämmitys
Maalämpö
Lisätietoja lämmityksestä