139 000 €56 m²

Saariselänkuja 6 H, Mellunmäki, Helsinki3h, k, kph, parveke

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
308 € / kk
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mellunmäki
Kaupunki
Helsinki

Kätevä koko kolmiolle, mahdollisuus avokeittiöön ja uusittu kylpyhuone - mitä muuta kaipaat?

Tämä viihtyisä ja valoisa pikkukolmio sijaitsee Mellunmäen rauhallisella asuinalueella, ja tarjoaa puitteet mukavaan asumiseen. Asunnon olohuone ja keittiö ovat helposti yhdistettävissä, mikä mahdollistaa modernin ja avoimen tilaratkaisun. Kylpyhuone on uusittu 2025 putkiremontin yhteydessä, ja parveke avautuu länteen, tarjoten vehreät näkymät läheiseen metsään.

Sijainti on erinomainen: Päiväkoti näköetäisyydellä, Mellunmäen metroasema ja bussipysäkit ovat kävelyetäisyydellä, ja alueelle on rakenteilla uusi kaupunkiratikka, joka parantaa liikenneyhteyksiä entisestään. Läheltä löytyvät myös päivittäispalvelut, kuten ruokakaupat, ravintolat ja kuntosalit.

Asunto sijaitsee vuonna 1973 rakennetussa taloyhtiössä, jossa on tehty merkittäviä peruskorjauksia, viimeisimpänä linjasaneeraus. Taloyhtiössä on monipuoliset yhteiset tilat, kuten täysin uusittu uima-allas ja sauna, jotka takaavat lähes spa-kokemuksen puitteet arkeen - hissillä vain alas! Tämä asunto on oiva valinta niin pienelle perheelle kuin pariskunnillekin, jotka etsivät kotia hyvien kulkuyhteyksien ja palveluiden ääreltä. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän potentiaaliseen kotiin!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Mellunmäki
Kohdenumero
80494893
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
56 m²
Tontin pinta-ala
1,02 ha
Kokonaispinta-ala
56 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Kylpyhuone on uusi, muuten pintaremontoitavassa kunnossa. Keittiön ja olohuoneen välinen seinä purettavissa.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jenkkikaappi, liesituuletin (suodattimella) ja apk-liitäntä. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku, allaskaappi ja pyyhekuivain, sähkökäyttöinen. Pesutilojen kuvaus: Saneerattu kokonaan linjasaneerauksen yhteydessä 2025.
Säilytystilat
Kaapistot, häkkivarasto ja jäähdytetty kellari
Näkymät
Keittiön ikkuna n. lounaaseen, näkymä yhteispihaa ja lähiasutusta, olohuoneen, parvekkeen ja molempien makuuhuoneiden näkymät n. länteen uuden päiväkodin ja metsän suuntaan.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys vuosille 2025-2030: Vuodet 2025-2030 korjaustyöt : Sokkelin kunnostus ja paikkakorjaukset, vesikate remontti Vuodet 2025-2030 selvitykset: Kuntotarkastus ja kuntotutkimus tarvittaessa
Tehdyt remontit
- 1994 Vesikatteet uusittu (AB- ja EF-talo) - 1995 Lämmönjakolaitteet uusittu - 1998 Vesikatteet uusittu (CD- ja GH-talo) - 2001 Julkisivujen ja ikkunoiden uusinta - 2003 Saunan kunnostus (CD-talo) - 2007 Patteriventtiilit uusittu - 2009 Ilmanvaihtojärjestelmät puhdistettu ja säädetty, kellarikerroksien käyttövesiputket uusittu - 2011 DNA Welho laajakaista - 2012 Kattokaivojen vaakaviemärivedot kunnostettu sukittamalla - 2013 Julkisivujen betoni- ja saumakorjauksia - 2014 Parveketakaseinien, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen - 2017 Hissien peruskunnostus, lämmönvaihtimen uusiminen, sadevesiviemärin ja salaojan kunnostus sekä pihan asfaltointi (AB-talo) - 2019 Ilmanvaihtojärjestelmien nuohous ja ilmamäärien säätö - 2020 Salaojien, sadevesi-, runko- ja tontti viemäreiden kuvaus ja huuhtelu, Lisärakentaminen esiselvitys suoritettu syksyllä 2020. Esiselvitys esitetty osakkaille 8.9.2021. Ei johda jatkotoimenpiteisiin. - 2022 Rakennusten elementtisaumauksien paikkakorjaukset ja parvekkeiden pielisaumojen uusiminen, Ilmanvaihdon kuntotutkimus - 2024 Lukituksen uusinta, kattojen kuntoarvio, kattojen paikkakorjaukset, maalämpöselvitys (vaihtoehtoiset lämmitysmuodot ja sekä muut energiaratkaisut) (ei johda jatkotoimenpiteisiin) - 2024-2025 LVIS-linjasaneeraus, käyttövesi ja putkisto, sekä sähköjen uusiminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
K-market Masi, Apteekki n. 450m, Fitness24seven (Ounasvaarantie, kävellen n. 7
min/ 800m) alueella muutamia ruokaravintoloita ja useita pizzerioita, lähimpään n. 100m, Mellunmäentien Alepa 300m, laajemmin Itäkeskus ja Easton. Mellunmäen kuntorata/ ulkokuntoilupaikka n.200m,
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: 16 § Autotalliosakkeiden lunastusoikeus Ulkopuoliselle kaupalla tai vaihdolla siirtyvät autotalliosakkeet (nro 569-572, 574) ovat lunastusmenettelyn alaisia, ellei siirronsaaja hanki samalla asuinhuoneistoa. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ilmalämpöpumpun asennuksen yhteydessä on tehtävä osakassitoumus osakkaan ja taloyhtiön välillä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
79 836,59 €
Neliöhinta
2 482,14 € / m²
Velkaosuus
59 163,41 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla 30 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
308 € / kk
Pääomavastike
352,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
660,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Yhtiössä on siirrytty huoneistokohtaiseen kulutusperusteiseen vesimaksuun 1.12.2025 alkaen siten, että joulukuusta 2025 alkaen kerätään kuukausittaista vesiennakkoa 25 euroa per huoneistossa asuva asukas. Huoneistokohtaisen vedenkulutuksen tasauslaskutus hoidetaan kuuden (6) kuukauden jaksoissa todellisiin vesimittarin lukemiin pohjautuen siten, että ensimmäinen laskutuskausi on 1.12.2025– 31.5.2026 väliseltä ajalta. Autopaikkavuokra ilman pistoketta 11,00€/kk, Autopaikkavuokra, pistoke 15,00€/kk Autopaikkavuokra up, ilman pistoketta 20,00€/kk Autotallivuokra 160,00€/kk Autopaikkavuokra pistoke, up 30,00€/kk Saunamaksu CD 12,00 kpl Saunamaksu GH 18,00 kpl (uima-allas)

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Saariseläntie 8
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Saunat talo C-D ja G-H (uima-allas). Taloyhtiön lisätiedot: 4 rakennusta, kaikissa kaksi rappua. Hissejä on yhtiössä 4 kpl, taloissa E-F ja G-H, joissa 5 kerrosta. Taloyhtiön kiinnitykset: 9 430 000 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
96
Liiketilojen pinta-ala
127 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
5
Hissi
Kyllä